Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Pardubicím chybí jediný krok do semifinále, Vítkovice srovnaly

21:11
PRAHA - Hokejisté Pardubic vyhráli ve čtvrtém čtvrtfinále extraligy v Třinci 5:0 a od postupu do semifinále play off už je dělí jen jedno vítězství. Oceláři doma nezvládli ani druhé utkání.

Vítkovický Štěpánek. foto: ČTK

Za kiksy v obraně zaplatili už v prvním dějství třemi slepenými brankami v rozpětí 56 sekund a soupeř nedopustil nejmenší komplikace. Gólman Dominik Hašek potřetí v ročníku uhájil čisté konto. Pátý zápas, v němž už svěřenci Václava Sýkory mohou slavit postup, se hraje v Pardubicích ve středu.

Hokejisté Vítkovic vyhráli ve čtvrtém zápase čtvrtfinále play off extraligy na ledě pražské Sparty 4:1 a srovnali tak stav série na 2:2. Hosté rozhodli o svém jednoznačném vítězství na začátku druhé třetiny, kdy vstřelili tři branky v rozmezí čtyř minut.

Před největší návštěvou v dosavadním průběhu play off, téměř 11 tisíci diváků, se dařilo Michalu Barinkovi, který si připsal tři kanadské body za gól a dvě asistence. Série hraná na čtyři výhry pokračuje ve středu v Ostravě.

Čtvrtfinále 4. zápas

Oceláři Třinec - Eaton Pardubice 0:5 (0:3, 0:1, 0:1) Branky a nahrávky: 8. Zohorna (P. Sýkora, Pivko), 9. Kolář I (Starý), 9.Špirko (Somík, Kolář II), 29. Cetkovský (Kočí, Mackenzie), 60. Píša (Koukal). Rozhodčí: Minář, Šír - Bryška, Hlavatý. Vyloučení: 10:13, navíc Balej 5 minut, Platil 5 minut a do konce utkání, Malec - Píša, Cetkovský všichni 10 minut. Využití: 0:2. Diváci: 3573. Stav série: 1:3.

Sparta Praha - Vítkovice Steel 1:4 (0:1, 1:3, 0:0) Branky a nahrávky: 32. Langhammer (Ručinský, Netík) - 11. R. Hruška (Barinka), 21. Klimek (Burger, Barinka), 22. Kvapil (Vrána, Sičák), 25. Barinka (Štefanka, Stehlík). Rozhodčí: Hribik, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:8. Využití: 1:1. Diváci: 10.968. Stav série: 2:2.

Jeden krok od postupu
Zatímco v sobotu Pardubice vydřely výhru až v prodloužení, dnes soupeře stihly zlikvidovat třemi góly do desáté minuty. Třinec přitom nezačal zle, ale aktivitu a elán úplně utopil v hrubkách. Oceláři nasadili do domácí odvety brankáře Dubu, který už po dvou minutách zastavil nebezpečný výpad Zohorny.

Mezi osmou a devátou minutou však Slezany stihla pohroma, na níž zadělali vlastními chybami. Spoušť odstartoval Cartelli, který zaváhal v rozehrávce, jeho vyhození středem obranného pásma hosté zachytili a bleskovou souhru třetí formace přesným švihem zakončil Zohorna.

Domácí v defenzivě až školácky zmatkovali, už za 41 sekund z dalšího chaosu před brankou vytěžil gólovou dorážku Kolář. Kouč Marek se tým snažil vyburcovat výměnou gólmanů, ale i Hamerlíka nechali spoluhráči okamžitě po buly na holičkách. Po chybě ve středním pásmu Malcovi ujel Špirko a po patnácti sekundách přidal z levého křídla třetí zásah.

Na tři obdržené góly v rozmezí 56 sekund domácí střídačka reagovala oddechovým časem. Led na delší dobu opustila čtvrtá pětka, ale efekt byl zanedbatelný. Teprve v 20. minutě si šancí na snížení vypracoval v přesilovce Seman, Hašek však jeho ránu z mezikruží za záda nepustil.

Třinecké akcie šly definitivně k ledu v polovině zápasu. Druhou přesilovku Pardubic využil Cetkovský, který před Hamerlíkem tečoval střelu Mackenzieho od modré čáry.

Východočeši dohráli v klidu a bez nervů. Dovolili si dokonce luxus a nevyužili 106 sekund trvající přesilovku pět na tři, byť po Pineaultově ráně vyhazoval puk z brankové čáry Malec.

Závěrečná dvacetiminutovka byla formalitou. Třinec si nakonec frustraci vylil v závěrečných sekundách, kdy vyprovokoval několik pěstních potyček, při nichž Balej i Platil proti Kousalovi s Rákosem tahali za delší konec.

Nic to však nezměnilo na tom, že třinecký tým doma na Pardubice v této sezoně vůbec neumí. Se závěrečnou sekundou se totiž trefil ještě Píša a Oceláři na vlastním ledě prohráli i čtvrtý vzájemný zápas při celkovém skóre 5:21.

Vítkovice zabraly v Praze
Oba celky postrádaly oproti sobotnímu duelu ze zdravotních důvodů některé hráče. V sestavě domácích nebyl útočník Kratěna, hosté postrádali obránce Kuboše.

Úvod patřil Spartě, která se tlačila před Štěpánka a snažila se rychle dostat do vedení. To se ji však nepodařilo a od Hromasova vyloučení na začátku 9. minuty se obraz hry otočil.

Pražané se sice v oslabení ubránili, ale Ostravané pokračovali v tlaku i při vyrovnaném počtu hráčů na ledě a podařilo se jim vstřelit branku. Gólu Hrušky však předcházela chyba Sparty, jejíž hráči propadli a vítkovický útočník zůstal sám před Přikrylem.

Sparta mohla vyrovnat na konci úvodní třetiny, ale Netíkova střela skončila těsně mimo. A hosté po první přestávce rozhodli o svém vítězství.

Dvaadvacet vteřin po začátku druhé dvacetiminutovky sparťané opět chybovali v obraně, Klimek zakončil přečíslení dva na jednoho přesnou střelou a odstartoval tak černou čtyřminutovku domácích.

Následně byl totiž vyloučen Gulaši a Vítkovice jeho faul potrestaly. Kvapil zvýšil tvrdou střelou na 3:0. Trenéři domácích si vzali oddechový čas, ale probudit mužstvo se jim nepodařilo. Při hře čtyři na čtyři přidal v 25. minutě další gól hostů Barinka.

Domácí pozměnili složení jednotlivých formací, ani poté však nedokázali soupeře přehrávat. Řadě jejich kombinací chyběla přesnost a nic na tom nezměnila ani skutečnost, že v 32. minutě v přesilové hře snížili náskok soupeře.

Následně sice zvýšili obrátky, zkoušeli se tlačit do útoku, ale Štěpánek si se všemi pokusy bez problémů poradil. Pražané sice zvýšili frekvenci střelby, často však nemířili přesně. Pátý gól mohl naopak přidat po rychlém protiútoku Klimek, ale trefil jen tyč.