Pardubice udolaly Vítkovice 1:0 a vedou ve finále 2:0

20:56
PARDUBICE - Hokejisté Pardubic zvítězili ve finále play off extraligy také ve druhém domácím utkání, když dnes porazili Vítkovice těsně 1:0. Rozhodující gól dal ve 24. minutě útočník Daniel Rákos.

Potyčka před brankou. foto: ČTK

V sérii hrané na čtyři vítězství vedou Východočeši 2:0 na zápasy. Finále se nyní stěhuje do Ostravy.

Finále play off hokejové extraligy - 2. zápas

Eaton Pardubice - Vítkovice Steel 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 24. Rákos (Koukal). Rozhodčí: Šindler, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 6:5, navíc Cetkovský - Štefanka oba 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10.194 (vyprodáno). Stav série: 2:0.

Obraz první třetiny se výrazně lišil od sobotního utkání. Zatímco v úvodním finálovém duelu působily Vítkovice místy až zakřiknutě, dnes byly výrazně aktivnější a na ledě se odehrávala zcela vyrovnaná partie. Již ve druhé minutě ale stálo při hostech štěstí, neboť Pineault zakončil nenápadný útočný výpad střelou do tyče za bezmocným Štěpánkem.

Haška na druhé straně protáhl jako první nebezpečnou polovysokou ranou Treille. V 10. minutě pálil Hruška, pardubický gólman vyrazil puk pouze před sebe, ale při následné snaze Ujčíka o dorážku byl úspěšnější než vítkovický útočník. Krátce před první přestávkou ještě zahrozil obávaný kanonýr Sýkora, Štěpánek však jeho pokus vytěsnil mimo branku.

Do první velké příležitosti ve druhé dvacetiminutovce se šikovně prosadil Kvapil, v koncovce však minul branku nad pokládajícím se Haškem. Ve 24. minutě už se skóre změnilo. Rákos jel s Kolářem v přečíslení dvou proti jednomu, místo očekávané přihrávky ovšem vypálil, Štěpánek máchl lapačkou do prázdna a kotouč skončil přesně v levém horním růžku.

Vzápětí mohl zvýšit Somík, zblízka ale pálil jen do Štěpánka. Velkou příležitost k navýšení náskoku měli Východočeši ve 26. minutě, neboť hráli 49 vteřin přesilovkou pět na tři. Během ní se Sýkorova tvrdá střela odrazila od zadního hrazení přímo ke Koukalovi, na něhož zívala prázdná branka, ale domácí kapitán z metru nedokázal zasáhnout poskakující puk podle svých představ.

V závěru následné klasické početní výhody byl v další obrovské šanci Jillson, jenž pálil do odkryté branky a už se takřka chystal zvedat ruce nad hlavu, ale Štěpánek ho fantastickým zákrokem o gólovou radost připravil. Ve 34. minutě přišla další přesilovka Pardubic, v níž těsně vedle tečoval Pivkovu přihrávku Špirko. Na jejím konci našel Koukal osamoceného Rákose, ale Štěpánek opět čaroval.

Na konci 36. minuty zvedla diváky ze sedadel boxerská vložka Cetkovského se Štefankou, po níž zamířili oba do kabin s tresty do konce utkání. Ostravané měli k dispozici přesilovku. Při ní zkoušel štěstí z mezikruží Kuboš, kotouč ale zastavil Haškův pravý beton.

V úvodu třetí části mohli vedení Eatonu pojistit po druhé přestávce čerstvě nasazený mladý forvard Nahodil a chvilku poté také Sýkora, Štěpánek však znovu zachránil svůj tým vynikajícími zákroky. Domácí se poté zaměřili na pečlivé hlídání těsného náskoku a moc šancí nebylo.

V 55. minutě předvedl dravý průnik Koukal, ani nadvakrát však neuspěl.

Minutu před vypršením základní hrací doby sáhli hosté k oddechovému času, ale Pardubičtí zvládli závěr bezchybně a nepustili soupeře ani k power play.