Pardubice přetlačily v rozhodující bitvě Slavii a jsou ve čtvrtfinále

21:10aktualizováno  21:52
PARDUBICE/PRAHA - Hokejisté Pardubic zvítězili v napínavém rozhodujícím pátém zápase předkola extraligového play-off nad Slavií 6:4 a postoupili mezi nejlepší osmičku. Východočeši se utkají s Třincem, slávistický trenér Vladimír Růžička se přesune k reprezentaci.

Jan Semorád (vlevo) a Pavel Kolařík. foto: MAFRA - Michal Klíma

Soupeře pro čtvrtfinále se dozvěděla i Sparta. Suverénní Sparta se utká s Vítkovicemi, které ji jako jediné dokázaly na jejím ledě porazit.

Vladimír Růžička tak odchází po dvaceti letech ze Slavie, od roku 2001 po ukončení hráčské kariéry působil v klubu jako kouč i generální manažer. A vybudoval ze Slavie úspěšný celek.

Ohlasy trenérů

Zdeněk Venera (Pardubice): "Ukázalo se, že poslední rozhodující zápas je hodně ošidný. Byla to psychická záležitost. Na obou stranách bylo hodně chyb, hodně samostatných nájezdů. Za celou sérii jsme neudělali tolik chyb v obraně jako dnes. Nevstoupili jsme do zápasu dobře, hned z prvního střídání jsme dostali gól, poté rychle druhý. Třikrát jsme prohrávali, třikrát jsme srovnali. Nakonec hráči předvedli obrovské úsilí. Série byla celkově dobrá. Slavia hrála dobře, dnes se mohlo štěstí přiklonit k ní. Věřím, že si to fanoušci užijí a doufám, že nám forma vydrží i dále a potrápíme Třinec."

Ondřej Weissmann (Slavia): "Ze začátku to pro nás dnes vypadalo dobře, podařilo se nám rychle odskočit na 2:0. Bohužel rozhodující okamžik se odehrál na začátku třetí třetiny, kdy jsme během tří a půl minuty dostali tři rychlé góly. To už jsme nebyli schopni zvládnout. Klukům ale musím poděkovat za bojovný výkon. Doma jsme museli nechat tři hráče ze základní sestavy, tady ještě dva odstoupili z utkání. Dohrávali jsme hodně zdecimovaní. Ale nemáme se za co stydět. Série byla celkově zajímavá, zápasy byly vyrovnané. I když Pardubice byly aktivnější, více bruslily. My jsme se soustředili na obranu a čekali na brejky. Udělali jsme více hrubých chyb a Pardubice je dokázaly potrestat."

Vypadalo to, že by se jeho loučení mohlo oddálit. Slávisté i bez kapitána Petra Kadlece a útočníka Marka Tomici Pardubicím dlouho vzdorovali, ale ve třetí třetině rozhodly dvě branky Radoslava Tybora.

Slovenský útočník byl důležitou postavou celé série, ačkoliv jeden zápas vynechal, dal celkem šest gólů!

Slávisté připravili pro pardubické publikum několik šokujících momentů. Na ten první nečekali ani moc dlouho: už po 11 sekundách využil Jaroslav Bednář zaváhání domácí obrany a v úniku nekompromisně prostřelil Hudáčka. V 7. minutě navíc hosté dali druhý gól. Dávid Skokan z ideální pozice nestřílel, ale objel branku a u druhé tyčky procpal puk za čáru.

Parudbičtí z toho byli rozhození, Slavia v pěti lidech bránila modrou čáru a čekala na soupeřovy chyby. Chvíli to stačilo, ale domácí přidali na tempu a ve druhé půlce třetiny byli lepší.

Nejprve snížil ranou od modré čáry obránce Václav Kočí a pak se fanoušci radovali z vyrovnání, ale rozhodčí kvůli postavení útočícího hráče v brankoviště neuznal. Pardubické příznivce pak rozhněval pohled na opakovaný záběr na videokostce.

Tlak domácích však pokračoval i po přestávce a Jan Semorád vyrovnal. Gól pak oslavil velmi emotivně. Ovšem o to víc jeho i spoluhráče zaskočil moment z 29. minuty, kdy v oslabení obral Petr Jelínek o puk dva soupeře a překonal Hudáčka.

Domácí ani tohle nepoložilo, Tomáš Zohorna se protlačil před Furcha a zasunulkotouč za brankovou čáru. Znovu bylo vyrovnáno, slávistický gólman byl otřesený a nechal se ošetřovat. Jenže slávisté měli v záloze ještě jedno šokující překvapení. Na konci druhé třetiny po krásné Bednářově přihrávce skóroval Kyle Wharton.

Zajímavý děj s nejasným koncem nakonec Pardubice zvrátily ve třetí třetině - během 84 sekund otočily výsledek. Prosadil se Petr Sýkora i střelec série Tybor, který dal už pátý gól v play-off. Za chvíli slovenský útočník šestou trefou rozjásal diváky a rozhodl o postupu Pardubic. A to ještě při power play mohl dovršit hattrick.

Vyčerpaní slávisté, kteří hráli během devíti dnů druhý zápas o všechno, už nedokázali reagovat. Jelínek pak navíc u mantinelu tvrdě dohrál Noska a dostal trest na pět minut do konce utkání. Sen o derby proti Spartě ve čtvrtfinále se definitivně rozplynul.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 6:4 (1:2, 2:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 16. V. Kočí (Kolář), 26. Semorád (V. Kočí), 30. T. Zohorna (Kolář, Cetkovský), 41. P. Sýkora (T. Zohorna, Cetkovský), 42. Tybor (Gregorc, P. Sýkora), 44. Tybor (Kolář) - 1. Bednář (Krenželok, Kolařík), 7. Skokan (Poletín, Šenkeřík), 29. P. Jelínek, 39. Wharton (Bednář, Krenželok). Rozhodčí: Minář, Šindler - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:6, navíc P. Jelínek (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 8745. Konečný stav série: 3:2.

Pardubice: Hudáček - Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček, Píša, V. Kočí - P. Sýkora, T. Zohorna, Cetkovský - Radil, T. Nosek, Tybor - Kolář, Nahodil, Semorád. Trenéři: Venera a Říha ml.

Slavia: Furch - Kolařík, Štich, Valach, Wharton, Šenkeřík, Holub - Bednář, Žejdl, Krenželok - Stránský, P. Jelínek, J. Doležal - Skokan, V. Růžička ml., Poletín - Klhůfek, Langhammer, T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

SKUPINA O UMÍSTĚNÍ

Piráti Chomutov - HC Verva Litvínov 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 37. Lojek - 36. Majdan (Piroš), 43. Piroš, 48. Majdan (Pavlík, Stříteský). Rozhodčí: Pešina, Pavlovič - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 2815.

HC Energie Karlovy Vary - Rytíři Kladno 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 15. Rýgl (Bičánek, Zaťovič), 42. Zucker (R. Hruška) - 11. Rudovský (Patera, Kolářík), 25. Strnad (Bílek, Majeský), 29. Rudovský (Eberle, Patera), 60. Tenkrát. Rozhodčí: Lacina, Wagner - Kostka, Bláha. Vyloučení: 6:3. Využití: 0:2. Diváci: 479.