Pardubice mají Haška a Sýkoru. V prvním finále smetly Vítkovice 5:1

20:48
PARDUBICE - Vyprodaný pardubický stadion aplaudoval domácím hokejistům po devátém vítězství v řadě. V úvodním zápase finále proti Vítkovicím zvítězili 5:1.

Radost hráčů Pardubic. foto: ČTK

Dvěma góly a asistencí se na tom podílel útočník Petr Sýkora, tři branky vstřelili Východočeši v přesilových hrách. V neděli se hraje v Pardubicích od 18:10 druhé utkání.

Finále play off hokejové extraligy - 1. zápas

Eaton Pardubice - Vítkovice Steel 5:1 (2:1, 1:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 10. P. Sýkora (Pivko, Zohorna), 15. Somík (P. Sýkora, Píša), 30. Rákos (Kolář I, Koukal), 50. P. Sýkora, 54. Píša (Koukal, Pineault) - 18. Vrána (Trnka, Treille). Rozhodčí: Minář, Hradil - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:10. Využití: 3:0. Diváci: 10.194 (vyprodáno). Stav série: 1:0.

Domácí Pardubice vstoupily do finálové série ve velkém stylu a od úvodních vteřin zaměstnávaly vítkovického gólmana Štěpánka. Jako první však jeho postřeh prověřil jeden ze spoluhráčů, který tečoval puk vyslaný Koukalem do brankářova protipohybu, ale Štěpánek stihl zasáhnout pravým betonem. Stejně dobře si poté vedl i při střeleckých pokusech Buchteleho a Cetkovského.

Útočník Kolář pak na něho v osmé minutě nevyzrál ani na dva pokusy.

Pár vteřin poté poprvé vážněji zahrozili i Ostravané, když Haška prověřil Krenželok a Vránova dorážka šla těsně vedle. V 10. minutě se ale po vyhraném vhazování opřel do puku ostřelovač Sýkora a Eaton vedl. Na začátku 15. minuty přišlo první vyloučení zápasu: provinil se Treille, ale na trestné lavici pobyl jen 16 sekund. Pak od modré pálil znovu Sýkora a před Štěpánkem úspěšně tečoval Somík. Ještě do přestávky se ale stejným způsobem prosadil na druhé straně Vrána a hosté snížili.

V úvodu druhé třetiny hráli Východočeši přesilovku, v níž pálil dvakrát nebezpečně Nakládal, jenže Štěpánek odolal. Na konci 26. minuty ujeli v oslabení do přečíslení dvou na jednoho Kolář I s Koukalem, ten ale v dobré pozici minul. Jen pár vteřin nato orazítkoval Sýkora povedenou střelou levou Štěpánkovu tyč, do útoku vzápětí vyrazili hosté a Ujčík jel sám na Haška, jenž ho ovšem vychytal.

V 29. minutě ještě neuspěli v dalším přečíslení Kousal s Mitchellem, o pár vteřin později však při stejné situaci ve dvou proti jednomu nezaváhal Rákos a procedil puk skrze Štěpánka. Úspěšný střelec mohl přidat další gól v 38. minutě, jenže Štěpánek byl proti. Na druhé straně vzápětí Hašek betonem bravurně zlikvidoval Hruškovu nebezpečnou teč.

Na začátku třetího dějství se řítil sám na Štěpánka ze strany Sýkora, své bekhendové zakončení ale namířil jen do strážce vítkovické branky. Chvilku poté hráli Vítkovičtí přesilovku, v jejímž závěru našel Burger křížnou přihrávkou osamoceného Hrušku, ale Hašek se štěstím udržel puk před brankovou čárou.

Rozhodnutí celého prvního finále přišlo pár vteřin poté, co početní výhoda hostů skončila. Vítkovičtí dostali puk za brankovou čáru, čemuž však předcházelo zranění brankáře Haška; po zásahu vysokou holí od Treilleho zůstala na ledě krvavá stopa, ale hostujícímu forvardovi zvedl hokejku bránící Havíř. Následovala bitka Nakládala s Trnkou, ale místo snížení se ostravský tým musel čtyři minuty bránit.

Bránil se dlouho, ale nakonec marně, neboť počtvrté gólově udeřil Sýkora. V 53. minutě hráli domácí ještě 21 vteřin přesilovku pět na tři a pouhou sekundu po návratu prvního z potrestaných hráčů zpět do hry upravil na konečných 5:1 Píša. Vzrušení poté přinesla už jen krátká bitka minutu před koncem, do níž se kromě gólmanů zapojili všichni hráči na ledě.