Pardubice deklasovaly Litvínov, ten klesl na předposlední místo

20:28
PARDUBICE - To byl debakl. Hokejisté Pardubic porazili v dohrávaném utkání druhého kola extraligy Litvínov 5:0 a připsali si první výhru v sezoně, díky které se posunuli na třetí místo tabulky. Naopak Verva prohrála i druhý extraligový zápas a je předposlední. Čistým kontem se na tříbodovém zisku Východočechů podílel brankář Martin Růžička.

Somík skóruje do Francouzovy sítě. foto: ČTK

Trenéři Litvínova Jeřábek s Rosolem stejně jako v prvním kole nenapsali na soupisku žádného juniora a v útoku tak museli točit jen jedenáct hráčů. Kvůli zranění totiž nehrál Martin Ručinský. V pardubickém dresu si extraligovou premiéru odbyl obránce Zdeněk Čáp.

Úvodní střídání zápasu sice patřily aktivnímu Litvínovu, ale do vedení se už ve 4. minutě dostaly Pardubice. Somík nejprve v dobré šanci trefil Francouze, na druhý pokus už ranou mezi betony uspěl. Ve zbytku první třetiny už domácí hokejisté přebrali režii dění a hrálo se zejména před litvínovskou brankou.

Útočnou snahu hostí táhl zejména čtvrtý útok, ale před Růžičkou nebyl efektivní. Pardubice měly k dispozici více než minutovou přesilovku pět na tři, ale Sýkorovy rány od modré pochytal Francouz. Navrátilec z Davosu se v závěru první třetiny přece prosadil, když šťastnou střelou mezi betony zakončil rychlý únik.

Ve 23. minutě byl už náskok domácích třígólový. Ďalogovo nahození tečoval před Francouzem Jan Kolář. Krátce nato mohli hosté snížit, ale velký závar před svou brankou Růžička vyřešil. A tak udeřilo na druhé straně. Ve 28. minutě po další gólové teči Tomáše Zohorny nahradil Francouze v litvínovské brance Petr Franěk.

Zkušený gólman následně úspěšně čelil úniku Tybora. Jeho protějšek Růžička musel v podobné situace chytit střelu Gergáta. Pátý gól málem přidal mladý útočník Pardubic Veselý, avšak jeho pokus nemohl být uznán kvůli hře vysokou holí. Litvínov sice ve druhé části soupeře přestřílel, ale kotouč za Růžičku neprotlačil ani v přesilovce.

Ve třetí části měl Litvínov k dispozici hned čtyři početní výhody, ale nedokázal překonat jistého Růžičku. Pardubice v pohodě kráčely za výhrou a pátou pojistku přidal za Fraňkova záda Radek Číp, který se v extralize trefil vůbec poprvé.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Verva Litvínov 5:0

Branky a nahrávky: 4. Somík (P. Sýkora, V. Kočí), 18. P. Sýkora (Somík), 23. Kolář (Ďaloga, Starý), 28. T. Zohorna (Benák), 50. Číp (Tybor, Čáp). Rozhodčí: Šindler, Homola - Flegl, Štofa. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 7338. Třetiny: 2:0, 2:0, 1:0.

Pardubice: M. Růžička - V. Kočí, Píša, Ďaloga, Benák, Vašíček, Gregorc, Čáp - P. Sýkora, Kousal, Somík (50. Špaček) - Cetkovský, T. Nosek, T. Zohorna - Kolář, Marha, Starý - J. Veselý, Číp, Tybor.

Litvínov: Francouz (28. Franěk) - Gula, Chaloupka, Pavlík, Kousalík, Stříteský, Zeman, od 21. navíc Pavelka - Majdan, Hübl, Lukeš - Gerhát, Piroš, Černý - Martynek, Hanzl, Trávníček - Jurčík, R. Pšurný.