Paralympici přivezou 27 medailí

10:50
PEKING - Český vozíčkář Rostislav Pohlmann získal na paralympijských hrách v Pekingu svoji druhou vrhačskou medaili, stejně jako v hodu diskem obsadil třetí místo i v dnešní oštěpařské soutěži. V závodě sloučených skupin F57/58 vylepšil český rekord na 39,85 metru, počtvrté za sebou se z vítězství radoval Íránec Džáberí.

Čeští paralympici mají důvod k radosti, v Pekingu se jim nadmíru dařilo. foto: Lidovky.cz

Česká výprava tak zakončila svou účast v Pekingu ziskem šesti zlatých, tří stříbrných a 18 bronzových medailí. V závěrečný den už budou probíhat soutěže bez českých zástupců.

"Když jsem hodil přes 39 metrů, byl jsem v šoku. Vůbec jsem to nečekal," řekl spokojený Pohlmann. Medaili získal i přesto, že s oštěpem přes měsíc vůbec netrénoval. A to ani v dějišti her. "Ani trochu jsem neměl náladu. Byl jsem úplně vyždímaný z disku. Prostě jsem si řekl, buď se naostro trefím, a nebo ne," prozradil Pohlmann.

Ve vrhu koulí obsadil čtvrté místo Aleš Kisý, ale po závodě se zlobil na rozhodčího. Ten mu nejprve neuznal první pokus kvůli posunu házecí stolice, v další vrzích musel mít Kisý zařízení posunuté oproti ostatním závodníkům dozadu. Od medaile jej přitom dělily čtyři centimetry.

"Je to obrovská nespravedlnost. Když jsem chtěl, aby mi ukázal, podle jakého pravidla mi první pokus neuznal, nic neřekl a jen se mi vysmíval. Pak jsem měl stolici posunutou o dvanáct centimetrů a vinou tohoto rozhodnutí mi utekla medaile. Mohl jsem být s přehledem druhý," zlobil se Kisý.

Na čtvrtém místě skončili rovněž stolní tenisté, kteří v soutěži družstev podlehli v rozhodujícím utkání o bronz Francii 1:3. O jediný bod se postaral Ivan Karabec ve dvouhře proti Jeremymu Rousseauovi. "Dneska byli prostě lepší. Chtěli jsme si neúspěch v individuální soutěži vynahradit v družstvech, ale dopadlo to, jak dopadlo. Pro mě je tahle paralympiáda po sportovní stránce zklamání," konstatoval smutně profesionální stolní tenista Karabec.

ČESKÁ MEDAILOVÁ SBÍRKA:
Zlato (6x):

Eva Kacanu - vrh koulí F54-56 (atletika)
Jiří Ježek - stíhací závod LC2 (dráhová cyklistika)
Jiří Ježek - časovka LC2 (silniční cyklistika)
David Drahonínský - kladkový luk ARW1 (lukostřelba)
Běla Hlaváčková - 100 m prsa SB4 (plavání)
Běla Hlaváčková - 50 m znak S5 (plavání)

Stříbro (3x):
Jiří Bouška - 1 km s pevným startem CP4 (dráhová cyklistika)
Jiří Ježek - 1 km s pevným startem LC2 (dráhová cyklistika)
Běla Hlaváčková - 50 m volný způsob S5 (plavání)

Bronz (18x):
Eva Berná - vrh koulí F37/38 (atletika)
Jana Fesslová - hod diskem F54-56 (atletika)
Roman Musil - hod diskem F33/34/52 (atletika)
Martin Němec - vrh koulí F55-56 (atletika)
Rostislav Pohlmann - hod diskem F57/58 (atletika)
Rostislav Pohlmann - hod oštěpem F57/58 (atletika)
Jan Vaněk - hod kuželkou F32/51 (atletika)
Martin Zvolánek - hod diskem F32/51 (atletika)
Ladislav Kratina, Radek Procházka - dvojice BC4 (boccia)
Tomáš Kvasnička - 1 km s pevným startem CP3 (dráhová cyklistika)
Tomáš Kvasnička, Jiří Bouška, Jiří Ježek - týmový sprint LC1-4 CP3/4 (dráhová cyklistika)
Tomáš Kvasnička - silniční závod LC3/LC4/CP3 (silniční cyklistika)
Markéta Macková - časovka CP1/CP2 (silniční cyklistika)