Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Paráda. Sparta je po výhře ve Švédsku blízko finále Ligy mistrů

22:22
Växjö - Hokejisté Sparty vstoupili do semifinále Ligy mistrů výhrou na ledě švédského Växjö 2:1. Pražanům získali v úvodní třetině dvoubrankový náskok obránce Martin Gernát a útočník Andrej Kudrna. Čisté konto sebral Tomáši Pöpperlemu v 55. minutě americký forvard Josh Hennessy. Odveta se bude hrát v úterý 17. ledna v pražské O2 areně.

Sparta venku neprohrála ani tentokrát foto: ČTK

Sparta se dostala před pouhými 1347 diváky už po 76 vteřinách do vedení. Netíkovu střelu z pravého kruhu brankář Andrén vyrazil, ale z dorážky se prosadil Gernát. Odpovědět mohl Reddox, ale Pöpperle zasáhl. Další možnost Pražanů měl Klimek.

Sparta začíná boj o finále Ligy mistrů. Trenér Kalous věří, že to není konečná

Ve 12. minutě svěřenci trenéra Jiřího Kalouse zvýšili. Cingel po objetí branky našel na pravém kruhu Kudrnu, který zamířil přesně. Snaha domácích o snížení končila u pozorného Pöpperleho.

V úvodu druhého dějství se Växjö ubránilo při Palolaově trestu. V přesilovce prověřil domácího gólmana Řepík, při hře pět na pět pak i Mikuš a Gernát. Při jeho vyloučení pak Pöpperle opět odolal. Po polovině zápasu po Reddoxově vyloučení na dvě plus dvě minuty za faul vysokou holí na Barinku měl možnost Hlinka, ale jeho pokud byl zblokován.

Při sparťanském tlaku měl největší šanci Řepík, ale ležícího Andréna nepřekonal. Po Barinkově ráně odvrátil puk z brankové čáry Rosén. Pražané několik svých šancí nevyužili a na druhé straně mohl udeřit v 36. minutě Murphy. Snažil se puk u levé tyče chytře zasunout, ale Gernát jej odvrátil z brankoviště.

V závěrečném dějství se domácí ubránili při Everbergově trestu, Växjö dále ztroskotávalo na Pöpperlem. Andréna hned ve dvou velkých šancích nepřekonal Vrána a v 55. minutě se radoval švédský celek. Hennessy objel branku a u levé tyče zasunul puk za čáru dříve, než se sparťanský gólman stihl přesunout. V závěru měl při Holmově trestu ještě příležitost Cingel, ale trefil boční síť.

Semifinále play off hokejové Ligy mistrů - první zápas:

Växjö Lakers HC - HC Sparta Praha 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
55. Hennessy - 2. Gernát (Netík, Forman), 13. A. Kudrna (Cingel, Kumstát). Rozhodčí: Schukies, Piechaczek (oba Něm.) - Haster, Pihlblad (oba Švéd.). Vyloučení: 6:2. Bez využití. Diváci: 1347.

Växjö: Andrén - Bohm, Högberg, Murphy, Lundberg, Holm, C. Rosén, Ernstig - Hennessy, Kiiskinen, Palola - Leino, Fröberg, Reddox - Everberg, Wisten, Josefsson - Carnbäck, Netterberg, R. Rosén - Rondbjerg. Trenéři: Hallam, Hellgren a J. Jönsson.
Sparta: Pöpperle - Piskáček, J. Mikuš, Gernát, Nedomlel, Švrček, Barinka, Kalina - Klimek, P. Vrána, J. Hlinka - Netík, Ihnacak, Forman - Řepík, Pech, Kumstát - A. Kudrna, Cingel, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.