Parádní obrat. Čeští hokejisté prohrávali s Finy 0:2, přesto slaví vítězství

20:55
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Čeští hokejisté porazili v Českých Budějovicích Finsko 3:2 a vítězně tak vstoupili do Carlson hokejových her. Svěřenci trenéra Josefa Jandače sice prohrávali 0:2, ale brankami Romana Červenky, Jana Rutty a Robina Hanzla zápas otočili.

Utkání ČR - Finsko, Euro Hockey Tour. Petr Holík a Roman Červenka slaví český gól. foto: ČTK

Další duel na domácí akci seriálu Euro Hockey Tour čeká české reprezentanty v sobotu, kdy se utkají se Švédskem.

ČR - Finsko 3:2 (1:2, 1:0, 1:0)

(Carlson hokejové hry, turnaj seriálu Euro Hockey Tour v Českých Budějovicích)

Branky a nahrávky: 15. Červenka (Holík, Voráček), 30. Rutta (Kempný), 46. R. Hanzl (Kašpar) - 3. Pihlström (Hietanen, Vittasmäki), 8. M. Aaltonen (Vittasmäki, Rantanen). Rozhodčí: Gofman, Buturlin (oba Rus.) - Brejcha, Suchánek (oba ČR). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:0. Diváci: 6205.

ČR: Mrázek - Gudas, Krejčík, Kundrátek, Kempný, Šimek, J. Kindl, Rutta, Kolář - Voráček, Holík, Červenka - Radil, Jan Kovář, Sekáč - Řepík, Vrána, Birner - Kašpar, R. Hanzl, Lev. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.

Finsko: Säteri - Honka, Ohtamaa, Lajunen, Jaakola, Hietanen, Vittasmäki, Kukkonen - Puljujärvi, Filppula, Aho - Rantanen, M. Aaltonen, Hintz - J. Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä - Hännikäinen, Pihlström, Osala. Trenér: Lauri Marjamäki.

Český tým začal aktivně a již v první minutě nebezpečně střílel Červenka. Do vedení se však dostali Finové. Pihlström ideálně usměrnil střelu Hietanena od modré čáry a Mrázek, který do té doby neměl ani jeden zákrok, kapituloval. Vyrovnat mohl Červenka, ale Säteriho z brejku nepřekonal a tak udeřili opět Seveřané. Mrázek vyrazil střelu Vittasmäkiho jen k volnému Miro Aaltonenovi a Finsko vedlo ve vyprodané Budvar aréně již 2:0.

V polovině první třetiny se do další příležitosti dostal opět Červenka, ani tentokrát však finského gólmana nepřelstil. Při hře čtyři na čtyři mohl zvýšit vedení hostů Filppula, Mrázek se ale znovu překonat nenechal. V 15. minutě přišla chvíle aktivního Červenky, jehož ideálně našel Holík a útočník Fribourgu se dočkal 34. gólu v reprezentaci. Vyrovnat mohl vzápětí Vrána, nestihl však puk usměrnit za Säteriho záda.

Hned na začátku druhé třetiny prověřil Mrázkovu připravenost Miro Aaltonen, poté ale měli více ze hry Češi. I díky přesilovým hrám. Krátce před polovinou duelu si Jandačův výběr zahrál 51 sekund v pěti proti třem, ke skórování mu ale nepomohl ani předcházející oddechový čas. V pokračující klasické početní výhodě však už Rutta vyrovnal.

Utkání ČR - Finsko, Euro Hockey Tour. Petr Holík a Roman Červenka slaví český...
Utkání ČR - Finsko, Euro Hockey Tour, souboj před finskou brankou.

Otočit duel na českou stranu mohl po přečíslení dva na jednoho Voráček, Säteriho ale nepřekonal. Na druhé straně v obdobné situaci zahrozil Osala, ani on se gólu nedočkal. Domácí byli výrazně střelecky aktivnější, do vedení se však dostali až ve 46. minutě, kdy Hanzl na brankovišti dotlačil za záda finského gólmana puk po Kašparově přihrávce.

Přidat uklidňující čtvrtý gól mohl výborně hrající Červenka, druhé trefy v zápase se ale nedočkal. Seveřané s šesti hráči z NHL v sestavě dělali vše proto, aby vyrovnali. Práci tak měl i Mrázek. V 57. minutě mohl duel rozhodnout Sekáč, přečíslení dva na jednoho ale ideálně nezakončil. Mrzet jej to ale nemuselo, neboť Češi těsnou výhru udrželi i při závěrečné power play povýšené vyloučením Kempného.

Ve druhém dnešním duelu turnaje porazili Švédové v prodloužení Rusko 4:3 a zůstali ve hře o celkové druhé místo v letošním ročníku Euro Hockey Tour.