Parádní bitvu rozhodl Baroš. Baník zdolal Spartu a na záchranu ztrácí už jen bod

17:16
Ostrava - Fotbalisté Ostravy porazili v 26. kole první ligy pražskou Spartu 3:2 a oživili naděje na záchranu. Baník na předposledním místě tabulky ztrácí na nesestupové příčky už jen bod. Letenští dokázali ve Vítkovicích dvakrát srovnat, když na góly Martina Šindeláře a Marka Hlinky zareagovali Guélor Kanga z penalty a Václav Kadlec. Čtyři minuty před koncem však rozhodl o první domácí výhře Slezanů nad Spartou od roku 2008 kapitán Milan Baroš. Letenští venku posedmé za sebou nevyhráli a mohou přijít o čtvrté místo.

Baník Ostrava vs. Sparta. Domácí Milan Baroš slaví vítěznou trefu, Lukáš Štětina zpytuje svědomí. foto: ČTK

Ostravě chyběli kvůli karetnímu trestu zadáci Procházka s Pazderou, které nahradili Azackij a na kraji obrany Breda. Právě přes pravou stranu domácí defenzivy vedla Sparta úvodní nápor, z počáteční aktivity ale s výjimkou Stanciuovy střely z přímého kopu z úhlu nic nevytěžila a Baník brzy srovnal hru.

V 19. minutě poprvé výrazněji zahrozili Slezané a povedenou ránu Hrubého vyhlavičkoval na roh Šural. O tři minuty později už vyprodaný stadion ve Vítkovicích slavil. Na De Azevedův centr z přímého kopu si naběhl stoper Šindelář a pohotově z voleje napálil balon do horního rohu branky. Dal pátý gól v ligové kariéře.

Baník Ostrava vs. Sparta. Maximální policejní nasazení v moravskoslezské...

Vedení vydrželo Baníku šest minut. Plavšič ve vápně upadl po Bredově zákroku a z nařízené penalty srovnal třetí brankou v české lize Kanga. Gólman Laštůvka sice vystihl směr střely, ale nedosáhl na ni.

Baník Ostrava - Sparta Praha 3:2 (1:1)

(26. kolo první fotbalové ligy)

Branky: 22. Šindelář, 51. Hlinka, 86. Baroš - 28. Kanga z pen., 60. V. Kadlec. Rozhodčí: Marek - Pelikán, Horák. ŽK: Breda, Šindelář, Hlinka - Kulhánek, Štetina, Hovorka. Diváci: 15.020.

Ostrava: Laštůvka - Breda, Azackij, Šindelář, Fleišman (67. Granečný) - De Azevedo, Hrubý, Hlinka, Fillo - Baroš (90. Psyché), Poznar (71. Diop). Trenér: Páník.

Sparta: Nita - Zahustel, Kaya (46. Hovorka), Štetina, Frýdek - Kulhánek - V. Kadlec, Stanciu (59. Ben Chaim), Kanga, Plavšič (85. Vatajelu) - Šural. Trenér: Hapal.

Po přestávce musel trenér hostů Hapal stáhnout zraněného stopera Kayu a místo něj poslal na trávník Hovorku. Baník začal druhou půli aktivně a brzy znovu vedl. Po Štetinově zákroku na Baroše nařídil sudí v 50. minutě přímý kop těsně za vápnem a Hlinka přízemní střelou kolem prodloužené zdi překonal Nitu. Záložník Hlinka dal první ligový gól v ostravském dresu.

Domácím hráčům ale stejně jako v první půli vedení moc dlouho nevydrželo. Po další chybě v defenzivě šikovně prodloužil Šural míč na Kadlece a ten sám před Laštůvkou nezaváhal. Radoval se z jubilejního 50. gólu v české lize.

Hned za dvě minuty si mohli vzít Slezané náskok zpět, jenže Nita skvěle zneškodnil hlavičku Hrubého a dorážející Poznar mířil vedle. Na druhé straně vyrazil Laštůvka pokus střídajícího Ben Chaima.

Oba týmy potřebovaly zvítězit a tlačily se dopředu. V 77. minutě měl na noze vedení Baroš, zblízka ale v tísni překopl branku Sparty. Neprosadil se ani Fillo, který hlavou mířil nad. Přesto se nakonec domácí dočkali. De Azevedo v 86. minutě nacentroval do vápna a Baroš hlavou ukončil ligovou neporazitelnost Sparty, která nebodovala poprvé po deseti kolech.