Paráda. V posledním závodu skokanského Turné bude všech šest Čechů

18:49
BISCHOFSHOFEN - Všech šest českých skokanů na lyžích postoupilo do posledního závodu Turné čtyř můstků v rakouském Bischofshofenu. Nejlepší z nich byl v kvalifikaci na 23. místě Roman Koudelka, startovat budou i Jakub Janda, Vojtěch Štursa, Lukáš Hlava a poprvé na Turné také Jan Matura a Tomáš Vančura. Kvalifikaci vyhrál Němec Andreas Wellinger, který využil výhodných podmínek a skočil rekord můstku 144,5 metru.

Český skokan Jakub Janda v závodě Turné v Innsbrucku. foto: ČTK/AP

Koudelkovi se také skok povedl a po nevýrazných předvánočních výkonech potvrdil, že se opět dostává do pohody. Čistý 128 metrů dlouhý let ho poslal na dělené 23. místo a jeho soupeřem v prvním kole pátečního závodu bude Slovinec Jernej Damjan.

Janda i v kvalifikaci na poslední závod Turné prokázal, že má dobrou formu, a obsadil 26. místo. Při jeho pokusu vítr nad můstkem utichl a někdejší vítěz prestižního čtyřdílného seriálu dopadl na 122,5 metru. Do dvojice mu výsledky kvalifikace přiřadily Američana Williama Rhoadse.

VÝSLEDKOVÝ SERVIS

Kvalifikace na závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Bischofshofenu: 1. Wellinger (Něm.) 144,4 b. (144,5 m), 2. Fettner (Rak.) 144,1 (141,5), 3. Leyhe (Něm.) 141,3 (142), 4. Žyla 139,8 (137), 5. Kot (oba Pol.) 134,8 (138), 6. Fannemel (Nor.) 133,5 (139), ...23. Koudelka 113,3 (128), 26. Janda 107,6 (122,5), 27. Štursa 106,4 (125,5), 40. Hlava 96,7 (118), 42. Matura 94,2 (117,5), 46. Vančura (všichni ČR) 87,0 (109).

Dvojice pro 1. kolo: KOUDELKA - Damjan (Slovin.), JANDA - Rhoads (USA), ŠTURSA - Tollinger (Rak.), HLAVA - Ito (Jap.), MATURA - Kubacki (Pol.), VANČURA - Kot (Pol.).

Hned za Jandu se zařadil nejlepší Čech v průběžném pořadí Světového poháru Štursa, který skočil v příznivých podmínkách 125,5 metru. V prvním kole závodu bude o postup bojovat s Eliasem Tollingerem z Rakouska.

Hlava dopadl na 118 metrů, byl čtyřicátý a nastoupí proti Daikimu Itovi z Japonska. Matura předvedl výkon o půl metru horší než Hlava, skončil o dvě pozice za ním a jeho sokem bude Polák Dawid Kubacki. Vančura skočil 109 metrů a z 46. místa bude jeho soupeřem další Polák Maciej Kot.

Organizátoři měli poměrně dost práce s tím, aby se kvalifikace vůbec odskákala. V noci totiž napadlo zhruba 30 centimetrů sněhu, který museli z můstku odklidit. Nakonec ho bylo kolem 3000 kubíků a také vinou toho byl start tréninků i kvalifikace o 15 minut opožděn.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.