Palát zazářil. Třemi body pomohl k výhře Tampy

7:40aktualizováno  7:51
NEW YORK - Hokejový útočník Ondřej Palát se v nedělním zápase NHL zasloužil gólem a dvěma asistencemi o výhru Tampy na ledě Caroliny 5:3. Dvaadvacetiletý reprezentant, který nechybí v nominaci na olympijské hry v Soči, tak poprvé zaznamenal v jednom utkání zámořské soutěže tři body.

Ondře Palát v dresu Tampy Bay. foto: ČTK/AP

Palát, jenž se zapsal do statistik po pěti zápasech, v nichž vyšel bodově naprázdno, se nejprve v 7. minutě podílel na úvodním gólu v přesilové hře. O minutu a půl později sám svou desátou trefou v sezoně zvýšil vedení Lightning na 2:0. Potřetí bodoval ve 29. minutě, kdy obránce Mark Barberio svým druhým gólem v zápase i v kariéře v NHL upravil na 5:2.

Hosté měli zápas od začátku pevně pod kontrolou a už ve 21. minutě vedli 4:0. Na čtvrtý gól přihrál další český reprezentant Radko Gudas, jenž vypálil od modré čáry, jeho střela se odrazila od zadního mantinelu před branku, a tam Tedd Purcell doklepl kotouč za záda dezorientovaného brankáře Chudobina.

Střelec dvou branek Barberio si po utkání užíval své okamžiky slávy. Novinářům prozradil, že se před několika týdny rozhodl, že až dá svůj premiérový gól v NHL, půjde konečně k holiči, u něhož nebyl dva roky. "Myslím, že mi to docela narostlo," usmíval se. "A o kolik si to nechám ostříhat? Musím se poradit se spoluhráči," dodal třiadvacetiletý bek, který v minulé sezoně odehrál dva premiérové zápasy v NHL, zatímco letos už jich má na svém kontě 32.

Sestřih z utkání Carolina - Tampa Bay

Tampa se výhrou dotáhla v tabulce Atlantické divize na vedoucí Boston, který v dramatické repríze posledního finále Stanley Cupu prohrál 2:3 po samostatných nájezdech v Chicagu. Domácí obhájci stříbrného grálu uspěli v závěrečném rozstřelu v poměru 2:1. Trefili se Jonathan Toews a Patrick Kane, za hosty skóroval pouze Brad Marchand, který předtím vstřelil oba góly Bruins.

"Tenhle zápas svou atmosférou i kvalitou jednoznačně připomínal play off," konstatoval trenér Blackhawks Joel Quenneville. "Hrál se v podobně nevídaném tempu, jako naše loňská finálová série. Oba týmy věděly, co je v sázce, a chtěly za každou cenu vyhrát," dodal Quenneville, který oslavil své 692. vítězství v NHL a v historické tabulce úspěšnosti trenérů tak dohnal na třetím místě Dicka Irvina.

Sestřih z utkání Chicago - Boston

Střeleckou formu potvrdil útočník Rick Nash, který předčil ve vzájemném souboji nejlépe střílejícího hráče celé NHL Alexandra Ovečkina a dvěma góly dovedl New York Rangers k výhře nad Washingtonem 4:1.

Nash dal v posledních osmi zápasech sedm gólů, tedy stejně, kolik nastřílel v úvodních 26 utkáních sezony. Zároveň si připsal už čtvrtý vítězný gól z posledních šesti utkání.

Nash už po 70 sekundách hry otevřel skóre zápasu, v 17. minutě v přesilové hře zvyšoval na 2:0. Jediný úspěch Capitals zaznamenal v první minutě druhé třetiny Ovečkin, který v přesilovce svým 35. gólem v sezoně snížil na 1:3.

Výsledky NHL

Chicago - Boston 3:2sn (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 5. Marián Hossa, 30. Bollig, rozhodující sam. nájezd P. Kane - 20. a 21. Marchand. Střely na branku: 37:36. Diváci: 22.197.

NY Rangers - Washington 4:1 (3:0, 1:1, 0:0)

Branky: 2. a 17. Nash, 18. Stepan, 23. Callahan - 21. Ovečkin. Střely na branku: 26:25. Diváci: 18.006.

Carolina - Tampa Bay 3:5 (0:3, 2:2, 1:0)

Branky: 22. Sjomin, 26. E. Staal, 47. Hainsey (Tlustý) - 7. a 29. Barberio (na obě Palát), 8. Palát, 16. Kučerov, 21. Purcell (Gudas). Střely na branku: 51:24. Diváci: 16.760.