Trenér Colorada Roy překonal rekord, Hejda přispěl gólem

7:12aktualizováno  10:20
NEW YORK - Český obránce Jan Hejda přispěl svým prvním gólem sezony v úterním utkání NHL k výhře Colorada 3:2 nad Dallasem a k prodloužení letošní neporazitelnosti týmu na šest zápasů. Avalanche odstartovali nový ročník lépe jen v roce 1985, kdy zvítězili v úvodních sedmi utkáních.

Hejda slaví se svými spoluhráči vstřelenou branku. foto: ČTK/AP

Jejich kouč Patrick Roy díky povedenému vstupu Colorada vyrovnal rekord NHL v počtu vítězství, kterými jakýkoli trenér začal svou novou kariéru. Prvenství sdílí s Mariem Tremblaym, který vyhrál prvních šest zápasů s Montrealem v sezoně 1995/96. Překonat ho může brankářská legenda v příštím zápase proti Detroitu, jeho největším rivalem.

Colorado - Dallas

"Nevím, co mám na to říct. A to se mi nestává často. Upřímně řečeno, více si cením toho, jak hrajeme, než že bych mohl vytvořit rekord. Opravdu jsem nadšený z naší hry a jak tvrdě celý tým maká," pochválil Roy své svěřence, kteří staví na hlavu předsezonní prognózy. Podle nich měli patřit k nejhorším v lize.

Souboj dvou zbývajících neporažených týmů jednoznačně ovládlo San Jose, které na ledě St. Louis uspělo 6:2. Jednou asistencí přispěl k výhře Tomáš Hertl, který předchozí zápas kvůli problému s ramenem nedohrál. Za domácí si první letošní trefu připsal obránce Roman Polák, asistoval mu Vladimír Sobotka.

St. Louis - San Jose

Po utkání se ale hlavně probíral nešetrný zákrok Maxima Lapierrea. Po jeho ataku si obránce San Jose Dan Boyle po nárazu do mantinelu poranil hlavu a z ledu ho odvezli přímo do nemocnice, kde zůstal na pozorování. Během cesty byl při vědomí.

Ale v první chvíli to vypadalo děsivě. "Vůbec nic neříkal, nereagoval. Bylo to hrozné. Nikdy jsem nic podobného předtím nezažil. Takové momenty vám vyrazí dech. Bylo to děsivé," řekl jeho spoluhráč Joe Thornton. A i další hráči Sharks Lapierrův čin odsuzovali. "Nechutné. Pravděpodobně by neměl ani hrát v této lize a zraní jednoho z nejlepších na světě," čílil se Logan Couture. "Idiot zůstane idiotem," přisadil si Joe Pavelski.

Český hokejista Ondřej Palát se podílel gólem a asistencí na vítězství Tampy Bay 5:1 nad Los Angeles. Dvaadvacetiletý útočník tím zdvojnásobil svůj počet bodů v sezoně. Nejdříve po jeho přihrávce Lightning zvyšovali na 2:0 a na konci zápasu využil zmatků v obraně soupeře a střelou do odkryté branky uzavřel skóre.

Jediný český hokejista, který se ve dvanáctizápasovém úterním programu NHL vešel mezi nejlepší tři hráče utkání, byl Aleš Hemský. Útočník Edmontonu gólovou dorážkou v Pittsburghu vyrovnal na 1:1, ale nakonec s týmem prohrál 2:3. Poprvé od hattricku v úvodním utkání sezony skóroval Radim Vrbata. Mladoboleslavský rodák v úvodu druhé třetiny dostal Phoenix střelou z mezikruží do vedení 2:0, ale z vítězství 4:3 v prodloužení se radovala hostující Ottawa. Hlavní zásluhu na obratu má Jason Spezza, autor hattricku, jemuž na dvě branky přihrával Milan Michálek.

Hokejisté Buffala smazali na ledě New Yorku Islanders třikrát jednobrankový náskok soupeře, uspěli 4:3 po samostatných nájezdech a připsali si první výhru v ročníku. Jediným týmem, který zatím nevyhrál, tak zůstalo New Jersey s Jaromírem Jágrem a Patrikem Eliášem v sestavě.

Devils mají na kontě alespoň tři body za prohry v nájezdech a prodloužení, proto jsou v tabulce před trápící se Philadelphií, která v úterý doma podlehla Vancouveru 2:3 a je v lize poslední. "Nikdo nám nepomůže, to musíme sami. Máme v kabině hodně zkušených hráčů a potřebujeme najít způsob, jak zápasy, jako byl ten dnešní, vyhrávat," uvedl Jakub Voráček, loni nejproduktivnější Čech v soutěži.

Flyers i díky jeho přihrávce vedli nad soupeřem 2:1, ale hosté ve třetí třetině zápas dvěma góly otočili. "Když jsem tady přišel (v roce 2011 z Columbusu), drželi jsme si postoj, že i když prohráváme 2:5 ve třetí třetině, tak nic není ztraceno. Nikdo na střídačce nepochyboval o tom, že bychom se nemohli do zápasu vrátit. Ale v posledních dvou sezonách, i když vedeme 2:1, hrajeme nerozhodně nebo o gól prohráváme, tak máme strach na ledě něco udělat. A to je špatně, proto ztrácíme body. Musíme se držet svého plánu celý zápas," hledal Voráček příčiny neúspěchu.

Výsledky NHL:

Toronto - Minnesota 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)
Branky: 33. a 60. Raymond, 5. Bozak, 14. T. Smith - 18. Pominville. Střely na branku: 14:37. Diváci: 19 283.

NY Islanders - Buffalo 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 14. Nielsen, 29. Martin, 49. Moulson - 26. a rozh. nájezd Ennis, 30. Vanek, 58. Foligno. Střely na branku: 44:34. Diváci: 10 512.

Philadelphia - Vancouver 2:3 (1:1, 1:0, 0:2)
Branky: 13. a 23. T. McGinn (na druhou Voráček) - 13. a 58. Kesler, 48. Higgins. Střely na branku: 22:25. Diváci: 19 588.

Pittsburgh - Edmonton 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)
Branky: 4. Dupuis, 30. Kunitz, 48. Malkin - 22. Hemský, 36. Eberle. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18 410.

Carolina - Chicago 2:3 po sam. nájezdech (0:2, 0:0, 2:0 - 0:0)
Branky: 44. Sjomin, 53. Hainsey - 8. a rozh. nájezd Sharp, 11. Hossa. Střely na branku: 34:36. Diváci: 16 263.

Tampa Bay - Los Angeles 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 37. a 53. St. Louis (na první Šustr), 1. Malone, 13. Purcell (Palát), 59. Palát - 51. Vojnov. Střely na branku: 25:31. Diváci: 16 310.

Detroit - Columbus 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 6. Alfredsson, 32. Bertuzzi - 28. Atkinson. Střely na branku: 32:37. Diváci: 20 066.

St. Louis - San Jose 2:6 (0:2, 0:2, 2:2)
Branky: 48. Tarasenko, 53. Polák (Sobotka) - 10. Couture, 11. Pavelski, 29. Wingels, 38. Hannan, 46. J. Thornton (Hertl), 58. Marleau. Střely na branku: 27:39. Diváci: 14 503.

Nashville - Florida 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 10. Weber, 33. Fisher, 42. C. Smith, 46. Hörnqvist - 22. Huberdeau, 34. Goc, 52. Gilroy (Fleischmann). Střely na branku: 30:25. Diváci: 15 935.

Winnipeg - Montreal 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Prust, 12. Subban, 59. Briere. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celé utkání, inkasoval tři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 88 procenta. Střely na branku: 36:25. Diváci: 15 004.

Colorado - Dallas 3:2 (2:1, 1:1, 0:0)
Branky: 12. a 35. Duchene, 20. Hejda - 5. Peverley, 31. Eakin. Střely na branku: 26:41. Diváci: 15 208.

Phoenix - Ottawa 3:4 v prodl. (0:0, 2:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 22. Klinkhammer, 23. Vrbata (Hanzal), 57. Ribeiro - 29., 42. a 48. Spezza (na první a třetí M. Michálek), 63. Conacher. Střely na branku: 37:32. Diváci: 10 594.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.