21. března 2016 12:30 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Padněte na kolena a děkujte mužům. ‚Jsi šovinista,‘ vzkazují šéfovi turnaje tenistky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Do šéfa turnaje v Miami se ostře opřela současná ženská jednička Serena Williamsová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do šéfa turnaje v Miami se ostře opřela současná ženská jednička Serena Williamsová. | foto: Reuters

PRAHA Léta se vede mezi tenistkami a tenisty spor o to, zda si ženy zaslouží stejné prize money, i když na grandslamových turnajích či Fed Cupu odehrají místo dlouhých mužských pětisetových bitev jen maximálně tři sety. Olej do ohně navíc nyní přilil šéf turnaje v Indian Wells Raymond Moore, který ženám vzkázal, že berou stejné peníze jen díky čtveřici Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovič a Andy Murray.

Výkonný ředitel pátého grandslamu, jak se turnaji v Indian Wells přezdívá, se opřel do tenistek před nedělními finálovými zápasy, které vyhráli Djokovič a Viktoria Azarenková.

„Kdybych byl slečna hráčka, každý večer bych padl na kolena a děkoval bohu, že se narodili Roger Federer s Rafou Nadalem, protože to oni na svých zádech nesli tenis a dnes to samé dělají Djokovič s Murraym,“ uvedl devětašedesátiletý Moore.

Serena Williamsová opět nedokázala vyrovnat rekord Grafové.
Angelique Kerberová se raduje z vítězství

Svým prohlášením poukázal na fakt, že se ženský tenis pouze veze na popularitě toho mužského. Navíc zkritizoval i WTA, tedy organizaci zastřešující ženský profesionální tenis.

„Až se příště narodím, chtěl bych pracovat pro WTA, protože se jen vezou s muži. Nedělají žádná rozhodnutí, jen mají štěstí,“ přiznal někdejší tenista reprezentující JAR.

Serena: Žádná žena by neměla klečet

To však neměl More dělat. Okamžitě si totiž proti sobě poštval bývalé tenistky v čele s Billie Jean Kingovou, dlouholetou bojovnici za rovnoprávnost mezi tenistkami a tenisty.

„Mýlí se v tolika ohledech. Každý hráč a hráčka, zvlášť ti nejlepší, přispěli k našemu úspěchu. Je to šovinista,“ napsala na Twitteru jedna ze zakladatelek WTA Kingová.

„Žádná žena by neměla klečet a děkovat. Je spousta hráček, jejichž zápasy jsou vzrušující a stejně tak je mnoho takových tenistů. Tyhle poznámky jsou velmi mylné a nepřesné,“ doplnila ji současná ženská jednička Serena Williamsová.

Zajímavý názor zvěřejnila na Twitteru i Azarenková. „Nerozumím jakýmkoliv komentům ohledně rozdílů pohlaví, zvlášť pokud útočí na ženy, protože každého jednotlivce přece porodila žena, ne?“ útočí na Moorea Běloruska.

Všech žen se zastal i bývalý tenista, dlouholetý kapitán amerického daviscupového týmu a bratr Johna McEnroea Patrick, který Moorea vyzval, aby rezignoval na svou funkci.

I když se šéf turnaje za svůj výrok do médií později omluvil, jen těžko bude zahlazovat škody, které svým neuváženým prohlášením způsobil.

larJaroslav Šindelář
  • 4Diskuse
Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj