Ovečkin zachránil Washington, Winnipeg předvedl divoký obrat

7:06
New York - Washington zvítězil gólem Alexandra Ovečkina z předposlední minuty 4:3 na ledě Pittsburghu a ujal se v sérii 2. kola play off NHL vedení 2:1 na zápasy. Winnipeg nesrazilo, že po úvodní třetině prohrával s Nashvillem 0:3 a zápas otočil na konečných 7:4. Díky úspěšnému obratu mají hokejisté Jets v sérii dvou nejlepších týmů základní části navrch, vedou 2:1.

Braden Holtby a Alexander Ovečkin (8) slaví druhé vítězství Washingtonu v sérii 1. kola play off proti Columbusu. foto: Reuters

Washington i potřetí v sérii skóroval jako první, na začátku druhé třetiny udeřil v přesilové hře John Carlson. Obhájce Stanley Cupu ale už ve 27. minutě vedl po trefách Patrika Hörnqvista a Jakea Guentzela, který přeskočil v čele produktivity play off Davida Pastrňáka. Na vyrovnání Chandlera Stephensona odpověděl Sidney Crosby a náskok mohl zvýšit uzdravený Jevgenij Malkin, jeho střelu však zastavila tyč.

Místo toho přišel obrat. Matt Niskanen se trefil od modré čáry a Ovečkin doklepl ze vzduchu svou střelu, když se k němu puk odrazil od pravé tyčky. „Důležité bylo, že jsem po první střele nezvedal ruce (na oslavu gólu) a celou akci jsem mohl dohrát. Měl jsem štěstí,“ uvedl ruský útočník, který dal v play off už osmý gól. „Ale je jedno, kdo góly dává. Hlavní je, že jsme vyhráli. Hráli jsme obětavě, tvrdě,“ dodal Ovečkin.

Strůjcem výhry Washingtonu byl také Nicklas Bäckström, neboť připravil tři góly. Jakub Vrána, který dal minule vítězný gól Capitals, tentokrát stejně jako jeho spoluhráč Michal Kempný nebodoval. Na druhé straně Dominik Simon odehrál necelých šest minut a byl u jednoho inkasovaného gólu.

Pittsburgh v předchozích dvou letech vyřadil Washington na cestě za Stanleyovým pohárem a po třech zápasech vždy vedl 2:1. Teď je v opačné situaci. „Většinu času to byl vyrovnaný zápas a mohl dopadnout jakkoliv. Nebylo ani moc střel (22:22), ale každá mi připadala gólová. Musíme se zlepšit,“ řekl brankář Pittsburghu Matt Murray.

Oba týmy mají hvězdné útočníky, ale shodly se, že série je hlavně bojem o každý centimetr ledu. Podruhé předvedl hraniční zákrok útočník Washingtonu Tom Wilson. Minule po jeho ataku odstoupil Brian Dumoulin s podezřením na otřes mozku, tentokrát poslal k ledu Zacha Astona-Reeseho, jenž má zlomenou čelist a musí na operaci. Wilson opět nebyl ani vyloučen.

Winnipeg smazal tříbrankovou ztrátu v rozmezí 23. až 26. minuty a v závěru prostřední části svým druhým gólem dokonal obrat Dustin Byfuglien. Predators ve třetí třetině vyrovnali, ale v 56. minutě rozhodl Blake Wheeler. Zbývající dvě branky přidali domácí v power play.

„V první třetině jsme dostali na frak. Naším cílem proto bylo, abychom druhou třetinu vyhráli a měli o co hrát i v poslední. Ukázali jsme sílu,“ řekl Wheeler. Po změně složení útoků tým potvrdil, že se mu doma daří. V základní části byl v této statistice nejlepší.

Hráči Nashvillu přiznali, že situaci podcenili. „Přestali jsme hrát, polevili a oni přidali. Nehráli jsme ani tvrdě,“ zlobil se obránce Ryan Ellis. „Nedařilo se nám ani dostávat puky za jejich obranu. To je pak jedno, jaký máte systém,“ vysvětlil obrat další bek P.K. Subban.

Oba celky podruhé za sebou předvedly přestřelku, přestože jsou v bráně kandidáti na cenu pro nejlepšího gólmana sezony. Domácí Connor Hellebuyck inkasoval čtyřikrát z 30 střel, hostující Pekka Rinne pětkrát z 43 střel.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 3. zápas: Pittsburgh - Washington 3:4 (0:0, 3:2, 0:2) Branky: 25. Guentzel, 27. Hörnqvist, 37. Crosby - 21. Carlson, 32. Stephenson, 46. Niskanen, 59. Ovečkin. Střely na branku: 22:22. Diváci: 18.634. Hvězdy zápasu: 1. Ovečkin, 2. Bäckström (oba Washington), 3. Guentzel (Pittsburgh). Stav série: 1:2.

Západní konference - 3. zápas: Winnipeg - Nashville 7:4 (0:3, 4:0, 3:1) Branky: 26. a 40. Byfuglien, 56. a 60. Wheeler, 23. Stastny, 26. Trouba, 60. Tanev - 5. Fisher, 11. P. Subban, 18. Watson, 48. F. Forsberg. Střely na branku: 45:30. Diváci: 15.321. Hvězdy zápasu: 1. Byfuglien, 2. Trouba, 3. Stastny (všichni Winnipeg). Stav série: 2:1.