15. února 2010 11:19 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Outsideři učí Afriku milovat lyžování

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jediný etiopský lyžař Robel Teklemariam trénuje na olympijské hry v ulicích hlavního města. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jediný etiopský lyžař Robel Teklemariam trénuje na olympijské hry v ulicích hlavního města. | foto: Reuters

VANCOUVER/PRAHA V Africe si olympiády ve Vancouveru sportovní fanoušci prakticky nevšimnou. Pár průkopníků přesto zkouší probudit na prosluněném kontinentu větší zájem o zimní sporty.

Ještě na začátku února se Robel Teklemariam proháněl na kolečkových lyžích po ulicích Addis Abeby. Jediný etiopský běžec na lyžích vyvolával oprávněnou pozornost, zvlášť když začal zvědavým okolojdoucím vyprávět, jak se chystá na zimní olympiádu do Vancouveru. "Mým cílem je skončit blíž k vítězi, než se mi to povedlo v Turíně," zavzpomínal usměvavý muž s dredy schovanými pod přilbou na čtyři roky starý závod, kde mezi stovkou startujících obsadil 84. místo.

Účastí na olympiádě ve Vancouveru sleduje Teklemariam také jiný záměr. "Chci, aby se lidé v Etiopii začali víc zajímat o lyžování. Nechci tu být prvním a posledním lyžařem." "Po olympiádě chci vrhnout veškerou energii na to, abych doma našel lepšího sjezdaře, než jsem já. Mým snem je, aby se v nejlepší světové třicítce jednou ocitl Afričan," věští zase Kwame Nkrumah-Acheampong, díky němuž se letos poprvé na zimní olympiádě ve slalomu a obřím slalomu objeví na startovní listině závodník z Ghany.

Vyslanci Afriky ve Vancouveru

Alžírsko
MEHDI SELIM KELIFI
běh na lyžích
Alžírsko mělo poprvé zastoupení už na zimních hrách 1992 v Albertville. Po osmnáctileté pauze se nyní severoafrická země díky Kelifimu vrací zpátky na lyžařskou scénu ve Vancouveru.

Etiopie
ROBEL TEKLEMARIAM
běh na lyžích
V Turíně se stal prvním Etiopanem
v historii startujícím na zimní olympiádě, jediným reprezentantem své země bude také ve Vancouveru. Založil Etiopský lyžařský svaz, který zároveň vede.

Ghana
KWAME NKRUMAH-
-ACHEAMPONG
sjezdové lyžování
První ghanský olympionik na zimních hrách plánuje po Vancouveru účast na příštích hrách v Soči v roce 2014.

Keňa
PHILIP BOIT
běh na lyžích
Stálice mezi africkými outsidery. Od Nagana 1998 nevynechal jedinou olympiádu, ve Vancouveru to budou už jeho čtvrté hry, na kterých však chce uzavřít kariéru. Zúčastnil se i loňského mistrovství světa v klasickém lyžování, které hostil Liberec.

Maroko
SARIM AZZIMANI
sjezdové lyžování
Na třetí pokus se marockému sjezdaři narozenému ve Francii konečně podařilo kvalifikovat na olympiádu, před Salt Lake City neprošel kvalifikací, v Turíně zase nestartoval kvůli zranění.
Senegal
SECK LEYTI
sjezdové lyžování
Účastník minulé olympiády vTuríně 2006, kde skončil 55. v Super G, slalom a obří slalom nedokončil. Chystá se na svoje druhé hry.
Všichni reprezentanti afrických zemí, kteří vyrazili do Kanady, jsou si hodně podobní. I když pravidelně končí mezi posledními, snaží se svými výkony získat nové fanoušky pro zimní sporty v zemích, kde obvykle sníh za celý rok vůbec nenapadne, a pokud ano, tak rychle roztaje.

Keňan se od Nagana zlepšuje
K tomu, aby pochopili kouzlo lyžování, museli olympijští "exoti" vyrazit mimo rodný kontinent. Třeba marocký sjezdař Samir Azzimani vyrostl na pařížském předměstí a po první návštěvě Alp se postupně na sjezdovce zlepšoval, až se stal lyžařským instruktorem. Etiopan Teklemariam si zase poprvé obul běžky, když se v devíti letech přestěhoval s rodiči do New Yorku. "Když jsem potom viděl závodit Keňany v Naganu, věděl jsem, že nemám na výběr a musím se na zimní olympiádu dostat.

"Jen zájem k účasti na olympiádě nestačí. Je nutné posbírat stanovený počet bodů na závodech, které uznává Mezinárodní lyžařská federace FIS. Maročan Azzimani proto musel vyrazit do Číny, Íránu nebo na Nový Zéland. "Bylo to únavné, ale vyplatilo se," mohl si oddechnout poté, co dosáhl na vysněnou metu. Už účast znamená pro africké sportovce na zimní olympiádě vítězství, větší ambice žádný z nich nemá. "Pokud ale porazím soupeře z Ghany a Senegalu, stanu se mistrem Afriky," vtipkuje Azzimani.

Růst výkonnosti je patrný u nejzkušenějšího z afrických outsiderů. Keňský běžkař Philip Boit před 12 lety v Naganu doběhl v závodu na 10 kilometrů poslední a zpozdilo se kvůli němu dokonce vyhlašování vítězů. V Salt Lake City vyjel ve sprintu 64. místo a nechal za sebou tři soupeře, minule v Turíně v závodu na 15 kilometrů klasicky už porazil dokonce pět závodníků. "Rád bych se před odchodem do důchodu umístil na solidní příčce," přál si před odjezdem do Vancouveru.

Najdete na Lidovky.cz