Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Otázky a odpovědi k nové fotbalové lize aneb Jak se vyznat ve změnách

Sport

  6:00
PRAH - Jedenáct otázek, jako je hráčů jednoho mužstva na hřišti. Co všechno potřebujete vědět, abyste se od ročníku 2018/2019 správně zorientovali v hracím modelu první fotbalové ligy. Změny schválily profesionální kluby v pondělí. Co, proč, jak?

Potěší fotbalová (r)evoluce také fanoušky? foto: MAFRA

Šampion na přelomu května a června 2019 nebude korunován po třicátém kole, ale až po nadstavbové části, která každému účastníkovi přinese v průměru pět zápasů.

Liga se po základní části rozdělí na tři skupiny - o titul, o možnost postoupit do Evropské ligy a o záchranu. Do nadstavby vstoupí týmy s počtem bodů z úvodních třiceti kol.

1. Kdy revoluce začne?

Jednoduchá odpověď, od ročníku 2018/2019.

Dříve to nešlo z legislativních důvodů. Navíc tou dobou skončí některé velké smlouvy a liga si sama začne obchodovat televizní a marketingová práva. Do té doby je spravuje STES, dceřiná společnost fotbalové asociace.

2. Proč vlastně změny?

Víc zápasů, víc atraktivních utkání, napětí, zápletky. Mužstva budou mít o co hrát až do konce. Taková je představa autorů návrhu.

„Chceme víc vyhecovaných zápasů a naopak méně utkání, třeba ke konci soutěže, ve kterých už vlastně o nic nejde,“ vysvětloval Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která první a druhou ligu řídí.

Fotbalisté v české nejvyšší soutěži patří k těm, kteří hrají nejméně ligových zápasů v Evropě. Vždyť i na Slovensku hrají víckrát.

Víc zápasů s sebou přinese i větší divácký zájem, především první skupina o titul bude atraktivní. Přibude derby i souboje pražských „S“ proti Plzni, tedy za předpokladu, že Sparta, Slavia a Plzeň si udrží výkonnost z posledních let. A taková utkání přece sleduje celý fotbalový národ.

Sponzoři budou mít větší prostor pro prezentaci a televizní stanice víc obsahu, takže i ekonomický profit.

3. Z kterých pozic se postoupí do pohárů?

Zásadní zůstává pořadí v tabulce, o evropské poháry budou bojovat týmy ve skupině o titul. Konkrétní nasazování do pohárů (hlavně počet zástupců a jejich nasazení do jednotlivých předkol) závisí na koeficientu země.

Dejme příklad pro lepší představu, pokud by Česko nadále vysílalo do Evropy pět zástupců.

Platí, že šampion a druhý v pořadí mohou usilovat o Ligu mistrů v kvalifikaci. Třetí tým čeká kvalifikace o Evropskou ligu, čtvrtý v pořadí půjde do baráže s vítězem skupiny o 7. až 10. místo. Pokud vítěz domácího poháru skončí zároveň na prvních čtyřech místech, týká se baráž pátého týmu tabulky, nikoli čtvrtého.

4. Jak se bude hrát skupina o titul?

Jednokolově. Lépe postavená mužstva po třiceti odehraných zápasech budou mít výhodu domácího prostředí častěji. První, druhé a třetí nastoupí třikrát doma a dvakrát venku.

Dlouho se řešilo, které konkrétní zápasy budou hrát týmy doma. Jestli se určí klíč, nebo rozhodne los. Nakonec je pořadí zápasů určeno dopředu klíčem podle umístění po základní části:

1. kolo: 3-5, 2-4, 6-1
2. kolo: 4-5, 3-6, 1-2
3. kolo: 5-6, 1-4, 2-3
4. kolo: 5-1, 6-2, 3-4
5. kolo: 2-5, 1-3, 4-6

5. Jak bude vypadat baráž o Evropskou ligu?

Nastoupí v nich tým z mistrovské skupiny umístěný na posledním pohárové příčce (v praxi 4., nebo 5. místo) a vítěz prostřední skupiny.

Hrát se bude obvyklým pohárovým systémem doma-venku s případným prodloužením a penaltovým rozstřelem. Platí tedy i pravidlo, že v případě výsledků 1:0 a 1:2 rozhodne o postupujícím gól vstřelený na hřišti soupeře.

Baráž o postup do kvalifikace Evropské ligy je tu proto, aby i ve druhé skupině bylo o co hrát. I tým, který v základní části skončí třeba desátý, bude mít šanci vybojovat účast v evropských pohárech.

6. Jak se bude hrát druhá skupina?

Systémem play-off. Pokud by devátý či desátým tým měly po třiceti kolech velkou ztrátu na sedmého, zápasy každý s každým by postrádaly smysl, podobně jako letošní skupina o udržení v hokejové extralize, v níž bylo o účastnících baráže jasno v podstatě hned po základní části.

Sedmý tým vyzve na dvě utkání desátého, osmý se utká s devátým. Následně se vítězové poperou o pohárovou baráž proti čtvrtému, či pátému týmu první skupiny.

Tady je jedna z bolestí nového modelu: nebudou týmy v závěru základní části spekulovat, protože v boji o kvalifikaci Evropské ligy může být výhodnější skončit sedmý až desátý než šestý? Každopádně šestý tým má zase zaručené kvalitní duely s elitními soupeři v nadstavbové části.

„Když tým skončí na šestém místě, tak v nadstavbové části bude hrát ještě o patnáct bodů. Neumím si představit, aby rozdíl mezi šestým a pátým nebo čtvrtým týmem byl po základní části patnáct bodů,“ namítl už dřív Svoboda.

7. Kdo sestoupí?

Přímo do druhé ligy spadne poslední celek tabulky, patnáctý a čtrnáctý v pořadí čeká baráž s druhým a třetím týmem druhé nejvyšší soutěže. Hrát se bude opět klasickým pohárovým způsobem doma-venku.

Dosavadní praxe je taková, že přímo sestupují dva nejslabší týmy první ligy, které nahradí dva nejlepší z druhé nejvyšší soutěže. Zároveň musí splňovat podmínky pro účast mezi elitou.

Strach ze sestupu tak budou mít tři prvoligové týmy, druhé lize sice ubyl jeden přímý postupující, ale zase má šanci na postup i třetí v pořadí.

8. Jak se bude hrát skupina o záchranu?

Podobně jako skupina o titul: jedenáctý, dvanáctý a třináctý tým odehrají doma tři utkání a venku jen dvě.

9. Co rozhodne při rovnosti bodů?

Vzájemná utkání jako doposud. Ano, lépe postavené týmy budou v nadstavbě hrát víc zápasů doma, ale to patří k výhodám, které s sebou nese postavení po základní části.

10. Jaké soutěže byly inspirací?

V pěti elitních evropských ligových soutěžích, mezi které patří anglická, španělská, německá, italská a francouzská, zůstává konzervativní schéma. Každý s každým doma-venku, žádná nadstavba. I proto, že mají po dvaceti účastnících a hraje se osmatřicet zápasů, bundesliga má osmnáct účastníků a čtyřiatřicet zápasů.

Ale soutěže v zemích srovnatelné s Českem k úpravám sahají čím dál víc. Belgie, Nizozemsko, Polsko, Bulharsko, Dánsko, Rakousko, Rumunsko, Skotsko, Slovensko, Ukrajina...

Leckde je systém mnohem složitější, například v Polsku se liga rozdělí na dvě skupiny a body se po základní části dělí dvěma.

V Belgii se týmům z první skupiny po odehrání základní části body vydělí dvěma. Ve skupině o Evropskou ligu se pro změnu vynulují a hrát spolu budou týmy na 7. až 15. místě tabulky, ke kterým se ještě přidají kluby ze druhého, třetího a čtvrtého místa druholigové tabulky.

V Nizozemsku se nadstavba netýká prvních třech týmů, které si zajistí účast v Lize mistrů nebo Evropské lize přímo.

11. Jak se změny dotknou druhé ligy?

Nejen tím, že možnost postoupit budou mít nově tři týmy. Ligová fotbalová asociace chce vytvořit takové podmínky, aby druholigové neodmítaly postup, jako se to v minulosti několikrát stalo. Například lhůtu pro rekonstrukci stadionů po postupu, aby splňovaly přísnější podmínky nejvyšší soutěže, zvýší z jednoho roku na dva.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!