Ostudný výkon basketbalistek na úvod domácího Eura. Ukrajinkám daly jen 47 bodů

20:00aktualizováno  17. června 1:01
hradec králové - Českým basketbalistkám se nepovedl vstup do domácího mistrovství Evropy a v Hradci Králové prohrály s Ukrajinou 47:59. Ve skupině A se tak dostaly pod tlak před sobotním zápasem s Maďarskem, po němž by jim v případě další porážky vážně hrozil předčasný konec v turnaji.

Kia Vaughnová se v prvním soutěžním zápase za Česko z výhry neradovala. foto: ČTK

Asi se mi probudily mateřské pudy směrem k týmu, říká basketbalistka Elhotová

Skupinu totiž český tým zakončí duelem s největšími favoritkami ze Španělska.

Svěřenkyním trenéra Ivana Beneše se nepovedl úvod zápasu, byly viditelně nervózní z domácího prostředí a nedokázaly ubránit Alinu Jagupovovou.

Mistrovství Evropy basketbalistek:

Skupina A (Hradec Králové):

Česko - Ukrajina 47:59 (13:24, 23:42, 33:46)
Nejvíce bodů:
Vaughnová 16, Hanušová a Vyoralová po 8 - Jagupovová 21, Udoděnková 10, Mossová 7.

Maďarsko - Španělsko 48:62 (8:18, 21:30, 31:43)
Vanderslootová a Krivačevičová po 11, Hatarová 7 - Lyttleová 17, Torrensová 10, Cruzová 8.

Skupina B (Hradec Králové):

Bělorusko - Itálie 60:80 (16:18, 28:38, 40:64)
Nejvíce bodů: Bentleyová 17, Snycinová 13, Lichtarovičová 7 - Sottanaová 20, Zandalasiniová 18, Macchiová 11.

Turecko - Slovensko 69:58 (26:18, 45:33, 56:45)
Nejvíce bodů: Hollingsworthová 14, Vardarliová 12, Albenová 11, Senyureková 10 - Bálintová 17, Růžičková a Vyňuchalová po 10.

Skupina C (Praha):

Řecko - Srbsko 69:60 (19:11, 35:30, 53:51)
Spanuová 18, Maltsiová 16, Kaltsiduová 15, Sotiriuvá 12 - Milovanovičová 17, Dabovičová 14, Jovanovičová
12.

Slovinsko - Francie 68:70 (9:18, 33:34, 48:48)
Baričová 18, Pirsičová 12, Erkičová 11 - Ciaková 16, Miyemová 12, Tchatchouangová
10.

Skupina D (Praha):

Belgie - Černá Hora 66:64 (25:13, 40:31, 52:46)
Mestdaghová 19, Meessemanová 18, Carpreauxová 12 - Robinsonová 19, Škerovičová 18, Perovanovičová
10.

Lotyšsko - Rusko 59:71 (17:12, 24:34, 43:53)
Babkinová 20, Šteinbergaová 15, Basková-Melnbardeová 9 - Princeová 19, Vadějevová 15, Běljakovová
12.

Hvězda soupeře dala 17 ze svých 21 bodů v úvodních 15 minutách hry. Češky brzy nabraly dvoucifernou ztrátu a už ji nesmazaly.

Českým hráčkám od začátku vypadávaly střely z koše a především se vůbec nedokázaly prosadit z dálky. Za tři čtvrtiny daly body jen z pod koše nebo trestných hodů.

To Ukrajinky podávaly konstantní výkon, jejich motorem byla Jagupovová a postupně navýšily náskok až na 23 bodů.

Domácí výběr se sice mohl opřít o pivotku Kiu Vaughnovou, na kterou soupeřky nestačily silově, ale jinou zbraň Češky nenacházely. Ke všemu se trápily i na doskoku.

Ve druhé půli „Lvice“ výrazně zlepšily obranu a za deset minut inkasovaly pouhé čtyři body. Samy se však těžko prosazovaly a manko ubývalo jen pomalu.

Když se ale v úvodu poslední čtvrtiny poprvé prosadila kapitánka Kateřina Elhotová střelou z dálky, byl rozdíl ve skóre devět minut před koncem jen 11 bodů.

Ukrajinky ale nápor ustály a výhru si pohlídaly. Češky si alespoň vydařeným závěrem zlepšily rozpoložení před duelem s Maďarskem.

Méně bodů než proti Ukrajině dal český tým na ME naposledy v roce 2013, kdy rovněž v prvním duelu podlehl Bělorusku 39:60. Pak se ale reprezentantky vzepjaly a nakonec vybojovaly šesté místo.

Srbské basketbalistky vykročily za obhajobou titulu na mistrovství Evropy nečekanou porážkou, když podlehly Řecku 60:69. Také druhý zápas skupiny C v Praze málem skončil překvapením, ale nováček šampionátu Slovinsko proti předloňským finalistkám z Francie neudrželo v závěru vedení a těsně prohrálo 68:70.

Srbsko do zápasu vstoupilo tříminutovou sérií bez bodu a Řecko díky tomu od začátku udržovalo pohodlný náskok. Do hry se favoritky dostaly až ve třetí čtvrtině, ve které minutu před koncem otočily skóre na 51:50 a poprvé a naposledy se ujaly vedení.

Spyridopuluová ale vzápětí trojkou opět strhla vedení na stranu Řecka, a i když Srbky dokázaly srovnat, jejich odpor definitivně zlomila další tříminutovka bez bodu.