Ostudný debakl ruské mašiny: Kanaďané smetli soka po výsledku 7:3

2:36aktualizováno  4:07
VANCOUVER - Čtvrtfinále olympijského hokejového turnaje ve Vancouveru svedlo dohromady dva největší favority - Kanadu a Rusko. Domácí výběr neporazil sbornou na olympijských hrách padesát let. V úvodních dvou třetinách ale rázně vykročil za psaním historie a úpravě statistických údajů.

Nabokov (vpravo) přepouští místo Bryzgalovovi. foto: Reuters

Běžela 13. minuta dlouho očekávané hokejové bitvy a jindy klidný ruský kouč Vjačeslav Bykov domlouval do duše svým borcům. Ovečkin a spol. v té době prohrávali již 0:3 a celá Kanada byla na nohou.

VANCOUVER ON-LINE

Takový nástup se totiž nečekal. Rusové totiž doteď procházeli turnajem s přehledem a hokejisté zpoza Uralu měli být hlavním triumfem na těchto hrách pro rozzlobené politické špičky v čele s prezidentem Medveděvem. Trošku to připomínalo nedávnou komunistickou dobu. Musíte vyhrát! Tak zněl příkaz z nejvyšších míst.

Ale Kanaďané jej záhy roztrhaly na cáry. Ve třetí minutě se po krásné akci čtvrté lajny trefil Getzlaf, o šest minut později pálil přesně obránce Seabrook a bylo to 2:0. Poté přišla zmíněná minuta třináctá, kdy Toews obral o puk hračičku Malkina a kontr 2 na 3 (ano, tři Rusové se vraceli) zakončil přesně Nash.

Kanadský fanoušek.

Po time outu se sice Ovečkin a spol. zmátořili a snížil obránce Volčenkov, kanadskou mašinu to ale jen zpomalilo. Do konce třetiny totiž zvýšil již na 4:1 Morrow a Nabokov měl nakročeno z branky. V té ale vydržel a nastoupil i do další třetiny.

To ale neplatilo dlouho - ve 25. minutě svítil na kostce bouřící Canada Hockey Place stav 6:1! pro domácí a nešťastník Nabokov se pakoval na střídačku. Tento moment sice opět na chvíli pomohl ruským bohatýrům, po přihrávce Kovalčuka snížil Afinogenov, případně myšlenky na zvrat utnul uvítací brankou pro Bryzgalova kanadský mladík Perry.

Iginla před Nabokovem.

Hokejisté s javorovými listy na prsou poté mírně zvolnili, v přesilové hře snížil obránce Gončar, a ve druhé polovině této části hry se již fanoušci ani diváci gólových šanci ani na jedné straně nedočkali.

A na branky čekali všichni marně také v poslední části hry. Rusové se sice snažili dostat do zakončení a snížit případně hrozivý náskok soupeře, často ale nadějnou šanci zazdili zbytečnou nahrávkou navíc. Když se k tomu přidaly také zbytečné fauly, bylo jasné, že domácí si vítězství s přehledem pohlídali.

Ani jim brankář Ruska Bryzgalov již další gólovou radost nedopřál. Kanaďanům se povedla odveta za poslední olympijský turnaj (tehdy Rusové vyhráli 2:0 ve čtvrtfinále) i za dvě finále z MS 2008 i 2009. Navíc Kanada porazila Rusko (či SSSR) na olympijských hrách poprvé po padesáti letech. V semifinále v pátek v noci narazí Babcockova armáda na vítěze duelu Slovensko-Švédsko.

ČTVRTFINÁLE OLYMPIJSKÉHO HOKEJOVÉHO TURNAJE

Kanada - Rusko 7:3 (4:1, 3:2, 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Getzlaf (Boyle, Pronger), 13. Boyle (Heatley, Marleau), 13. Nash (Toews, M. Richards), 19. Morrow (Boyle, Keith), 24. Perry (Getzlaf, Keith), 25. S. Weber (Toews, Iginla), 30. Perry (E. Staal, Getzlaf) - 15. Kalinin (Volčenkov, S. Fjodorov), 25. Afinogenov (Kovalčuk, Grebeškov), 32. Gončar (Malkin). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.), LaRue - Nelson (oba USA), Novák (SR). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 17.740.

Kanada: Luongo - Keith, Doughty, S. Niedermayer, S. Weber, Boyle, Pronger, Seabrook - Iginla, Crosby, E. Staal - Marleau, Thornton, Heatley - M. Richards, Toews, Nash - Perry, Getzlaf, Morrow - Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

Rusko: Nabokov (25. Bryzgalov) - Gončar, Tjutin, Kornějev, Grebeškov, I. Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin - Sjomin, Malkin, Ovečkin - Afinogenov, Dacjuk, Kovalčuk - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, S. Fjodorov, Kozlov. Trenér: Vjačeslav Bykov.