Ostuda před mistrovstvím světa. Češi doma prohráli se Švédy 2:7

21:39
ZNOJMO - Čeští hokejisté utrpěli v přípravě na mistrovství světa debakl od Švédska 2:7. Seveřané si tak definitivně zajistili vítězství v seriálu Euro Hockey Tour, jehož bylo utkání ve Znojmě součástí. Tým kouče Vladimíra Vůjtka sice vedl po gólech Tomáše Zohorny a Petra Koukala v 10. minutě 2:0, poté se však prosazoval už jen soupeř. Švédové české reprezentaci uštědřili nejvyšší porážku v sezoně.

Zklamaní Češi foto: ČTK

„Nemůžeme být vůbec spokojeni, kromě prvních 25 minut. Švédové ukázali, že jsou dnes asi nejlepší mužstvo v Evropě. Od půlky jsme nestačili bruslařsky a ani bojovnost tam nebyla taková, jak by si zasluhoval národní tým. Nevím, jestli to bylo z toho, že jsme nestačili, ale všude jsme byli pozdě,“ řekl Vůjtek po utkání.

Český tým nasadil poprvé v přípravě na blížící se vrchol sezony další dvě posily ze zámořské NHL, útočníky Plekance a Pastrňáka. Již v první třetině však z duelu odstoupil další forvard z kanadsko-americké soutěže Sekáč.

Nemůžeme být spokojeni vůbec s ničím, řekl Vůjtek po ostudě se Švédy

„Chtěl dohrát hráče za brankou a narazil si hlavu. Více budeme vědět ve čtvrtek,“ řekl Vůjtek. Teoreticky může o jednu ze čtyř posil z NHL i přijít. „Hokej už takový je. Vždy se v přípravě o někoho přijde. Zápasů je devět. Možná i proto se někteří hráči šetří a nechtějí se zranit. I ostatní to mají stejné,“ konstatoval.

Do první šance se dostal v úvodní přesilovce Kovář, ale přestřelil. Více štěstí v koncovce měl o minutu později Zohorna, který po rychlém protiútoku využil Gulašovu přihrávku a usměrnil puk za záda brankáře Fastha.

Při Pastrňákově vyloučení mohl přidat druhý gól Filippi, samostatný nájezd ale neproměnil. Poté si připsal několik zákroků Furch v české brance, inkasoval však jeho protějšek. V početní výhodě dorazil Kempného střelu Koukal.

Snížit mohli Forsling, aktivní Nygren nebo Cehlin, Furcha však překonal až v 16. minutě pohotově dorážející Rosén. Hned na začátku druhé části mohli po přečíslení dva na jednoho vrátit české straně dvoubrankové vedení Kovář se Zohornou, vše ale zhatila nepřesná přihrávka.

Švédové ale postupně převzali iniciativu, a to i díky sérii přesilových her. Vyrovnat se podařilo Hultströmovi, jenž prostřelil Furcha od modré čáry. Ve 33. minutě mohl přidat třetí gól Pastrňák z trestného střílení, úspěchu při svém premiérovém startu v seniorském národním týmu se ale nedočkal. „Před kličkou do bekhendu jsem jel zbytečně pomalu. Kdybych byl rychlejší, gólman by se nestihl k druhé tyčce vrátit,“ litoval Pastrňák.

Špatný úsek hry z českého pohledu podtrhl ve 38. minutě Cehlin, jenž chytře usměrnil Martinssonovu střelu. Vyrovnat mohl ve 41. minutě Kovář, Fasth se však proti přesilovkovému pokusu vítěze Gagarinova poháru stihl přesunout.

Ve 47. minutě byl ale útočník Magnitogorsku vyloučen a Švédové v početní výhodě zvýšili vedení, Furcha prostřelil opět od modré Nygren. O 12 sekund později přidal další branku důrazný Cehlin a o vítězství hostů nebylo pochyb. V závěru navíc soupeř triumf zvýraznil dalšími dvěma góly. „Nesmí se stát, že to takhle odevzdáme. Musíme hrát až do konce, i když to nejde a nedaří se spousta věcí,“ zlobil se Plekanec.

Hokejový seriál Euro Hockey Tour ve Znojmě:

ČR - Švédsko 2:7 (2:1, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. T. Zohorna (Gulaš), 10. Koukal (Kempný) - 16. Rosén (Gygne), 28. Hultström (Forsling, Klasen), 38. Cehlin (Martinsson, Omark), 47. Nygren (Omark), 47. Cehlin (Omark), 58. Rosén (Hultström), 59. Backlund (Omark, Cehlin). Rozhodčí: Anisimov, Ravodin (oba Rus.) - Gebauer, Lederer (oba ČR). Vyloučení: 7:6. Využití: 1:3. Diváci: 3642.

ČR: Furch - Jeřábek, Jordán, Kundrátek, Kempný, Hrabal, Kolář, Zámorský, T. Voráček - Pastrňák, Plekanec, Červenka - Kašpar, Koukal, Vincour - Gulaš, Jan Kovář, T. Zohorna - Sekáč (18. D. Kubalík), Filippi, Zaťovič. Trenéři: Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.

Švédsko: Fasth - Larsson, Gustafsson, Johansson, Fransson, Hultström, Forsling, Nygren, Martinsson - Cehlin, Backlund, Omark - Klasen, Wennberg, Westerholm - Gynge, Rosén, Sörensen - Sandberg, Ljungh, Sjögren - Wallmark. Trenér: Pär Marts.