3. listopadu 2009 20:57 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Ostrý boj mezi Vítkovicemi a reprezentací, klub údajně nepouští hráče

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Alois Hadamczik na nic než úspěch nemyslí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alois Hadamczik na nic než úspěch nemyslí. | foto: ČTK

PRAHA První toho druhého obviňuje z nekalých praktik. A druhý zase prvního z absurdních lží. Není to tak dávno, co Alois Hadamczik jako trenér reprezentace apeloval na kluby s uvolňováním hráčů. Teď i on sám čelí kritice, že své hokejisty z Vítkovic národnímu týmu nepouští. Rozhořel se spor.

Spor mezi Hadamczikem a Josefem Jandačem, reprezentačním asistentem kouče Vladimíra Růžičky. "Máme to potvrzené svými zdroji. Je to věc, kterou jsem už musel ventilovat ven," řekl LN Jandač.

REPREZENTACE SE CHYSTÁ NA KARJALA CUP

S trojicí nových hráčů oproti původní nominaci dnes v pražském Edenu zahájila česká hokejová reprezentace přípravu na turnaj Karjala, druhý díl seriálu Euro Hockey Tour. Svěřenci trenéra Vladimíra Růžičky se ve Švédsku a ve Finsku budou snažit navázat na zářijové prvenství z Českých her v Karlových Varech.

"Věřím, že to bude stejně dobré. Ve Varech to bylo skvělé, teď se sešla téměř stejná parta, tak doufám, že se nám bude opět dařit," řekl novinářům útočník Josef Vašíček, jeden z 19 aktérů dva měsíce starého triumfu.

Kouč Růžička se totiž rozhodl dát opět příležitost stejným hráčům. "Odehráli jsme slušný turnaj, podařilo se nám ho vyhrát, a proto jsme se rozhodli dát hráčům opět šanci. Nechci ten výsledek přeceňovat, ale myslím si, že to je celkem silný výběr," řekl Růžička.

Podle původního plánu se mělo na severu Evropy představit dokonce 20 hráčů, kteří startovali v nové KV Areně. V minulém týdnu však došlo ke čtyřem změnám. Růžičkovi se ze zdravotních důvodů omluvili brankář Jakub Štěpánek, obránce Vladimír Sičák, útočník Jakub Klepiš a následně z rodinných důvodů i náhradník Jan Hlaváč.

Místo nich dostali pozvánku gólman Marek Schwarz, kterého čeká reprezentační premiéra, bek Angel Krstev a forvard Marek Kvapil. Následně se v tisku strhla menší "přestřelka" mezi reprezentačním asistentem Josefem Jandačem a trenérem Vítkovic Aloisem Hadamczikem, z jehož mužstva jsou dva omluvení hráči.

"Je to těžké, nedá se s tím nic dělat. U některých hráčů se to dá akceptovat, u některých to akceptovat nemohu. Například u Vládi Sičáka to beru, mluvil jsem s ním," řekl Růžička na adresu vítkovického beka, jenž nastupoval v extralize se zlomeným prstem a pod injekcemi. "Něco jiného je hrát extraligu a něco jiného za národní mužstvo," poznamenal trenér českého týmu.

K omluvenkám bude přihlížet při stavbě týmů pro olympijské hry a mistrovství světa. "Jediné, co bych k tomu chtěl říci, je, ať když hráč nechce jet, tak ať to řekne a neschovává se za nic. Jsme dospělí," zdůraznil.

Národní tým se bude do středy připravovat v Edenu, kde jej čekají tři tréninky. Ve čtvrtek poté odletí do Švédska, kde v Jönkopingu nastoupí proti domácí reprezentaci. V pátek se poté hokejisté přesunou do Helsinek, kde o víkendu nastoupí proti Finsku a Rusku. "Budeme se snažit vyhrát co nejvíce zápasů a pak uvidíme, jak to bude vypadat. V tréninku se chceme zaměřit na obranu středního pásma, přesilovky a oslabení," dodal Růžička.

Složení formací: Mensator, Schwarz - Rachůnek, Melichar, Němec, Blaťák, Kutlák, Mojžíš, Krstev, Čutta - Kumstát, Hudler, Bulis - Bednář, Červenka, Rolinek - Brendl, Vašíček, Hubáček - Kůrka, Novotný, Kvapil - Lukeš.                                 (čtk)

Před turnajem Karjala Cup, který zítra startuje zápasem se Švédy, ho k tomu donutily omluvenky brankáře Jakuba Štěpánka a beka Vladimíra Sičáka.

"Je nehoráznost, co tady Jandač plácá za bláboly!" ostře se ohradil Hadamczik. "Je to útok na klub i na mou osobu. Nenechám se z něčeho takového podezírat." Štěpánek se Sičákem na včerejším srazu v Praze skutečně chyběli. Oba ale zraněni jsou.

Štěpánek obětí výměny názorů
Prvně jmenovaný nedochytal páteční ligové utkání kvůli nataženým vazům v koleni. Sičák zase se sebezapřením hrál co zápas s naštípnutým prstem na pravé ruce.

Jako první o celé aféře informoval server iDNES.cz a mezi oběma trenéry to teď pořádně jiskří. "Není pochyb o tom, že ti hráči dnes marodí. Ale já se vracím k dřívějším případům," podotkl Jandač.

Má na mysli hlavně případ Štěpánka, o něhož prý musel u vítkovického vedení lobbovat národní tým už na jaře před mistrovstvím světa ve Švýcarsku. A pak i v září kvůli Českým hrám, na které z Vítkovic nedorazili ani pozvaní útočníci Krenželok s Kvapilem.

V prvním případě se s 23letým brankářem původně na šampionát vůbec nepočítalo, hlavní kouč Vladimír Růžička se však pro něj na poslední chvíli rozhodl. Tehdy měl Štěpánek už zaplacenou dovolenou na Kubě a Hadamczik mu poradil, ať si ji od hokejového svazu nechá proplatit. Nebo ať zkrátka odletí.

Podruhé pochyby zavládly v hlavách koučů národního týmu před dvěma měsíci. "Byl po nemoci a neměl natrénováno. Já nikomu národní tým nezakazuju, ale je důležité, jak se hráč cítí," zdůraznil včera LN Hadamczik.

"Víte, jak to teď je? Ten kluk netrénuje, jen regeneruje. Jenže v hlavě má pouze reprezentaci, protože se kvůli omluvence bojí, že si do ní zavře dveře. Proto si zranění pořádně ani nedoléčil."

Růžička: Stojím při Jandačovi
Zašel ovšem dál a Jandače označil za trenérského bažanta, kterému "teče mlíko po bradě". "To že řekl?" rozchechtal se Jandač. "Bez komentáře..." dodal se smíchem.

"Musím se tomu zasmát i já. Pro mě je Pepa jedním z nejlepších trenérů u nás," zastal se na srazu svého parťáka Růžička. "Je nezávislý, ale bavíme se o tom. Já stojím na jeho straně."

Ještě v neděli se přitom s Hadamczikem potkal Růžička v utkání Slavie s Vítkovicemi, kdy oba stáli na svých střídačkách. "A Láďa mi neřekl, že by mu něco vadilo," připomněl Hadamczik.

Mává ještě jedním argumentem: totiž že přímým jeho nadřízeným v klubu je František Černík - tedy stejný muž, jenž reprezentaci dělá generálního manažera. "Místo, aby mou práci chválili, když s Vítkovicemi vedeme extraligu, jen na mě házejí samou špínu," posteskl si Hadamczik.

Jenže třeba Sičák se nedávno nechal slyšet, že pod Hadamczikem musejí hráči nastupovat se sebezapřením. "Já Sičáka znám z mého působení v Budějovicích. Věřím, že kdyby mohl, tak se nám neomluví," pronesl Jandač. "Na druhou stranu někteří s podobným zraněním hrají."

Hadamczik hodlá vydat oficiální prohlášení, v němž se k celé kauze chce ještě jednou vyjádřit. Těžko říct, zda si s Jandačem celou nešťastnou kauzu jednou vyříká. Oba se osobně dosud příliš neznají. A oba možná k tomu definitivně ztratili chuť.

  • 1Diskuse