Ostražitý Vrba nabádá: Buďme skromní, všechno není optimální

21:15
INNSBRUCK (od našeho zpravodaje) - První ostrý test před Eurem české fotbalové reprezentaci vyšel: porazila v Innsbrucku Rusko 2:1. O výhře rozhodl v poslední minutě útočník Tomáš Necid. „Uhráli jsme velmi dobrý výsledek s mužstvem, které jede na Euro postoupit ze skupiny. Tohle vítězství mě těší,“ říkal trenér Pavel Vrba.

Pavel Vrba při přáteláků s Ruskem. foto: ČTK/AP

Co se dá říct k výkonu vašeho týmu?
Začátek ovlivnil gól ze šesté minuty. V poslední době se nám bohužel stává, že soupeře dostaneme do téhle výhody. Do 30. minuty jsme mohli vyrovnat, některé kombinace byly slušné, byla to vyrovnaná pasáž hry. Náš herní projev se zvedl ve druhém poločase, kdy obě mužstva chtěla dát vítězný gól. Viděl jsem u nás spoustu zajímavých věcí, které zkoušíme v tréninku. Ale v závěru jsme měli i štěstí, když soupeř nastřelil tyčku. I proto bych neřekl, že to bylo zasloužené vítězství. Byl to spíš remízový zápas se šťastným koncem na naší straně.

David Limberský.
Tomáš Rosický.

Co pomohlo zlepšení ve druhém poločase?

Zrychlení v přechodové fázi. Ta byla do té doby z naší strany komplikovaná a pomalá. Spoustu míčů jsme hráli do šířky. Dávali jsme pak víc balonů do kolma. V tom jsme se zlepšili a bylo to vidět.

Před zápasem jste říkal, že jsou všichni útočníci na stejné startovní čáře. Platí to i po zápase, kdy dal Necid vítězný gól a navíc měl asistenci u trefy Rosického?
Nechtěl bych teď dělat nějaké závěry, do Eura je ještě daleko. Milan Škoda proti Rusku nehrál, ale dostane prostor s Koreou. Některé výkony hráčů jejich šance na sestavu zvyšují, některým se šance snižují. Vy to určitě dokážete dobře popsat a určitě mi poradíte.

Na kolika místech sestavy ještě nemáte jasno?
Každým zápasem se to nějak buduje. Na některých postech mám svým způsobem rozhodnuto, ale říkat takhle brzo před začátkem Eura sestavu, to by ode mě nebylo příliš taktické. Na 70 procent jsem rozhodnutý, jak by měla sestava vypadat.

Ukazuje kapitán Rosický, že to bez něj nejde?
Říkal jsem už před měsícem, a někteří tomu nevěřili, že když bude Tomáš zdravý, je to pořád výjimečný hráč. V obou přípravných zápasech to dokázal. Jsem rád, že to mohli vidět i fanoušci v Česku.

Už před pauzou musel střídat záložník Dočkal. Jak to s ním vypadá?
Zítra půjde na rentgen, do té doby nemá cenu o čemkoliv spekulovat.

Zápasem s Ruskem skončil osmidenní rakouský kemp. Jak jste s ním spokojený?
Mimořádně nám vyšel. Prospělo tomu i prostředí: poprvé jsme s sebou měli i rodinné příslušníky, kteří přispěli k celkové pohodě. Byl to správný krok. Ať se stane v budoucnosti cokoliv, stojím si za ním. Atmosféra byla dobrá, nikdo toho nezneužíval, zvládli jsme to výborně. A co se týče zápasů? I když nechci nic přeceňovat, tak každým takovým výsledkem získává mužstvo sebevědomí. Ale šampionát bude úplně jiný. Buďme skromní a neříkejme, že je všechno úplně optimální. To v žádném případě.