Veselý opanoval Diamantovou ligu v New Yorku, ale zranil se. Bolt se trápil

16:27aktualizováno  22:56
NEW YORK - Oštěpař Vítězslav Veselý vyhrál závod Diamantové ligy v New Yorku. Prvním pokusem hodil 83,62 metru a zvítězil o 25 centimetrů před Finem Arim Manniem, kterému se naopak počítal nejdelší pokus ze závěrečné série. Český mistr světa si i přes potíže s tříslem upevnil s 11 body vedení v průběžném pořadí disciplíny.

Vítězslav Veselý foto: Reuters

Mítink ovlivnil silný protivítr, který znehodnotil výsledky na všech sprinterských tratích. Doplatil na to také Jamajčan Usain Bolt, který měl dokonce velké potíže vyhrát závod na 200 metrů (-2,8 m/s). V cíli byl v čase 20,29 sekundy o pouhé tři setiny dřív než Zharnel Hugnes z karibského ostrova Anguilla.

Veselý před devíti dny vyhrál mítink Diamantové ligy v Římě. V neděli pak přišel o vítězství v Birminghamu až dodatečně, když byl Keňanovi Juliusi Yegovi po soutěži uznán sporný pokus na okraj výseče. Yego hodil 91,39 metru a mohl se radovat z nového afrického rekordu a nejlepšího výkonu v historii Diamantové ligy.

V New Yorku stačil Veselému k vítězství pokus z první série, v druhé hodil 80,49 metru. Pak už kvůli zdravotním potížím nepokračoval. „Odstoupil jsem, protože jsem hned v prvním hodu cítil ostrou bolest v třísle,“ citoval českého reprezentanta web mezinárodní atletické federace IAAF. „Měl jsem štěstí, že to stačilo na vítězství,“ řekl.

Veselý už s tříslem měl potíže dříve v průběhu sezony. Věří, že se dá brzy do pořádku. „Jsem rád, že jsem mohl další hody vynechat, snad to bude dobré. Během závodu tu bolest člověk moc nevnímá,“ uvedl.

„V rozcvičení jsem se cítil dobře, je to škoda. Když budu zdravý, může to být o hodně lepší,“ poznamenal oštěpař, který by měl házet za tři týdny v Lausanne. „Snad se dám do té doby do pořádku,“ věřil.

V Diamantové lize Veselý usiluje o třetí vítězství v celkovém hodnocení po letech 2012 a 2013. Po čtyřech závodech má v čele pětibodový náskok před Yegem.

Bolt: nevím, co se stalo

Bolt si stěžoval na to, že příšerně proběhl zatáčku. I v nepříznivých podmínkách prý měl běžet rychleji. „Nevím, co se stalo, neumím si to vysvětlit,“ kroutil hlavou Bolt, který běžel o 16 setin pomaleji než na Zlaté tretře v Ostravě. „Byl to špatný závod, tu zatáčku jsem proběhl nejspíš nejhůř v životě,“ kritizoval se.

I když se před mítinkem cítil dobře a trenér byl spokojený s pátečním tréninkem, Bolt měl nakonec štěstí, že neměl kvalitní soupeře, jinak by velmi pravděpodobně prohrál. „Vyběhl jsem z bloků a nic nefungovalo,“ pořád nemohl uvěřit svému běhu. Nyní se chce věnovat tréninku, na konci měsíce by měl běžet na domácím šampionátu. „Budu makat, nebojím se, že bych se nedostal do formy,“ dodal.

V běhu na 100 metrů byl nejrychlejší podle očekávání Američan Tyson Gay, ale v protivětru měl velké problémy zvítězit. Nakonec cílem proběhl jako první za 10,12 sekundy a o tři setiny porazil Jamajčana Nestu Cartera. Původně druhý Keston Bledman z Trinidadu byl dodatečně diskvalifikován pro ulitý start.

Jedním z nejlepším závodů mítinku byl běh na 800 metrů, který ovládl David Rudisha. Keňský světový rekordman se sice na Zlaté tretře v Ostravě lehce zranil, ale dokázal se dát do pořádku a v New Yorku vyhrál v těsném finiši v kvalitním času 1:43,58.

Mítink atletické Diamantové ligy v New Yorku:

Muži: 100 m (-1,7 m/s): 1. Gay (USA) 10,12, 2. Carter (Jam.) 10,15, 3. Simbine (JAR) 10,18.

800 m: 1. Rudisha (Keňa) 1:43,58, 2. Berian (USA) 1:43,84, 3. Bosse (Fr.) 1:43,88. 5000 m: 1. True (USA) 13:29,48, 2. Willis (N. Zél.) 13:29,78, 3. Amlosom (Erit.) 13:30,22.

110 m př. (-1,2 m/s): 1. Oliver 13,19, 2. Richardson (oba USA) 13,26, 3. Darien (Fr.) 13,32.

400 m př.: 1. Culson (Portor.) 48,48, 2. Van Zyl (JAR) 48,78, 3. Gibson (Bah.) 48,97.

Trojskok: 1. Pichardo (Kuba) 17,56, 2. Claye 16,96, 3. Craddock (oba USA) 16,55.

Koule: 1. Kovacs 21,67, 2. Clarke (oba USA) 21,34, 3. Walsh (Brit.) 21,16.

Oštěp: 1. Veselý 83,62, 2. Mannio (Fin.) 83,37, 3. Peacock (Austr.) 82,91.

Ženy: 200 m (-2,8 m/s): 1. Bowieová (USA) 22,23, 2. Okagbareová-Ighoteguonorová (Nig.) 22,67, 3. Simpsonová (Jam.) 22,69.

400 m: 1. McCororyová (USA) 49,86, 2. Millerová (Bah.) 50,66, 3. McPhersonová (Jam.) 50,66.

800 m: 1. Wilsonová (USA) 1:58,83, 2. Jepkosgeiová (Keňa) 1:59,37, 3. Priceová (USA) 1:59,47.

3000 m př.: 1. Ayalewová (Et.) 9:25,26, 2. Higginsonová (USA) 9:31,32, 3. Kudzelichová (Běl.) 9:31,70.

Výška: 1. Beitiaová (Šp.) 197, 2. Vlašičová (Chorv.) 197, 3. Spencerová (St. Lucia) 191.

Dálka: 1. Netteyová (Kan.) 692, 2. Bartolettaová (USA) 689, 3. Proctorová (Brit.) 672.

Tyč: 1. Murerová (Braz.) 480, 2. Kiriakopuluová (Řec.) 480, 3. Suhrová (USA) 454.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 68,44, 2. Pérezová (Kuba) 65,86, 3. Robertová-Michonová (Fr.) 62,77.

Ostatní výsledky: Muži: 200 m (-2,8 m/s): 1. Bolt (Jam.) 20,29, 2. Hughes (Anguilla) 20,32, 3. Forte (Jam.) 20,46.

400 m: 1. Van Niekerk (JAR) 44,24, 2. Brown (Bah.) 44,74, 3. McQuay (USA) 45,26.

Ženy: 100 m (+0,4 m/s): 1. Gardnerová (USA) 11,00, 2. Henryová-Robinsonová (Jam.) 11,08, 3. Baptisteová (Trin.) 11,19.

100 m př. (-1,7 m/s): 1. Nelvisová (USA) 12,65, 2. Porterová (Brit.) 12,81, 3. Williamsová (Jam.) 12,89.