KLDR má prvního střelce v Serii A. Osmnáctiletému Hanovi stačilo 20 minut

15:28
CAGLIARI/PRAHA - Ve vrcholném fotbalu strávil ani ne dvacet minut, přesto už stihl přepsat historii. Osmnáctiletý fotbalista týmu Cagliari Han Kwang-Song se v totiž stal vůbec prvním hráčem Severní Koreje, jenž dokázal vstřelit gól v italské Serii A.

Han Kwang-Song se stal prvním střelcem KLDR v italské Serii A. foto: Twitter

Stalo se tak v neděli v zápase 31. kola nejvyšší italské ligy, kde se střetlo Cagliari s Turínem. Trenér domácích Massimo Rastelli se rozhodl dát v 81. minutě za nepříznivého stavu 1:3 šanci mladému Severokorejci, jenž si odbyl profesionální debut pouhý týden před tím, kdy na 5 minut nastoupil proti Palermu.

Osmnáctiletý Han se trenérovi odvděčil v 5. minutě nastavení, kdy hlavičkou z bezprostřední blízkosti překonal anglického reprezentačního gólamana Joea Harta. Šlo pouze o kosmetickou úpravu skóre na 2:3, pro mladého Hana to však byl milník.

„Jsem velmi šťastný za svůj první gól v Serii A. Děkuji týmu, hráčům a trenérovi. V Cagliari jsem jako doma,“ řekl po zápase šťastný Han, jenž je prvním Severokorejcem v Serii A vůbec. Dodal, že jeho fotbalovým vzorem je Cristiano Ronaldo.

Poprvé zaujal Han Kwang-Song díky výkonům na asijskému šampionátu do 16 let v roce 2014, který Severní Korea vyhrála (ve finále zdolala Jižní Koreu 2:1). Han byl kapitánem a druhým nejlepším střelcem mistrovství.

Nabídka z jedné z nejlepších evropských lig přišla poté, co na mistrovství světa do 17 let Han překvapivě tým KLDR dotáhl až do osmifinále. A jelikož letos v březnu už v barvách týmu, který v minulosti vedl i český trenér Zdeněk Zeman, zazářil na mládežnickém turnaji v Itálii, následovala pozvánka do A týmu. Současné vedení týmu si Hana cení jako „univerzálního útočníka s dobrým driblingem a okem na góly.“

Han Kwang-Song není prvním Severokorejcem hrajícím v evropských ligách. Angažmá v Bochumi a Kolíně má za sebou jeho krajan s japonskými kořeny Jong Tae-Se, jenž se však nejvíce proslavil pláčem při severokorejské hymně před utkáním svého týmu proti Brazílii na MS v roce 2010. Čtyřiadvacetiletý Pak Kwang Ryong si v roce 2011 s Basilejí dokonce zahrál Ligu mistrů.

Zdaleka nejslavnějším fotbalistou KLDR je ale Pak Doo-ik. Ten se na mistrovství světa v roce 1966 svým gólem ve 42. minutě zápasu ve skupině proti Itálii postaral o to, že jeho tým postoupil poprvé a naposledy ve své historii do čtvrtfinále tohoto turnaje, zatímco favorit z Apeninského poloostrova vypadl.

Osmnáctiletý talent Cagliari Han Kwan Song jistě doufá, že na něj budou Italové vzpomínat radostněji.