Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Čech neodolal. Messi jej překonal dvakrát, Barcelona má blízko k postupu

Petr Čech

21:30aktualizováno  22:45
PRAHA - Hodně zajímavé výsledky se zrodily v úterních osmifinálových duelech Ligy mistrů. V Londýně dokázal obhájce titulu z Barcelony porazil 2:0 Arsenal, za který nastoupil Petr Čech. V Turíně pak domácí Juventus smazal dvoubrankovou ztrátu a do odvety s Bayernem Mnichov půjde s přece jen příznivějším výsledkem 2:2.

Lionel Messi překonává Petra Čecha. foto: ČTK/AP

Velkým favoritem souboje v Londýně byli před výkopem hostí, jenže daleko blíže měli ke vstřelení branky hráči Arsenalu. Jenže to by musel mít mladík Alex Oxlade-Chamberlain v zakončení ve 22. minutě sám před ležícím brankářem Barcelony více klidu.

Liga mistrů - Arsenal vs. Barcelona (Čech vs. Messi)
Liga mistrů - Arsenal vs. Barcelona (Luis Enrique)

Na druhé straně si poradil s nájezdem Luise Suaréze tygřím skokem pod jeho nohy Petr Čech. Před koncem první půle došlo poprvé i na jeho přímý souboj s hvězdným Lionelem Messim, který mu dosud ještě nevstřelil ani jeden gól.

Argentinská hvězda tuto statistiku ale nezměnila ani z přímého kopu ze zhruba 18 metrů, když se pokusil podstřelit zeď z protihráčů, ti ale jeho kulišárnu prokoukli a nevyskočili. V nastavení první půle pak v těžké pozici nehlavičkoval sám před Čechem přesně ani Suaréz.

Úvodní osmifinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Arsenal - Barcelona 0:2 (0:0)

Branky: 71. a 83. z pen. Messi. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun - Göcek, Simsek (všichni Tur.).

Arsenal: Čech - Bellerín, Mertesacker, Koscielny, Monreal - Ramsey, Coquelin (82. Flamini) - Oxlade-Chamberlain (50. Walcott), Özil, Sánchez - Giroud (72. Welbeck). Trenér: Wenger.

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Pique, Mascherano, Alba - Rakitič, Busquets, Iniesta - Messi, Suárez, Neymar. Trenér: Enrique.

Juventus Turín - Bayern Mnichov 2:2 (0:1)

Branky: 63. Dybala, 76. Sturaro - 44. Müller, 55. Robben. Rozhodčí: Atkinson - Mullarkey, Child - Oliver, Pawson (všichni Angl.).

Juventus: Buffon - Lichtsteiner, Barzagli, Bonucci, Evra - Cuadrado, Khedira (69. Sturaro), Marchisio (46. Hernanes), Pogba - Mandžukič, Dybala (75. Morata). Trenér: Allegri.

Bayern: Neuer - Lahm, Kimmich, Alaba, Bernat (74. Benatia) - Vidal - Robben, Müller, Thiago, Costa (84. Ribéry) - Lewandowski. Trenér: Guardiola.

Ve druhém poločase měli místy navrch domácí, především díky příchodu Thea Walcotta, který nahradil Oxlande-Chamberlaina, jenže v 71. minutě udeřilo na druhé straně.

Míč putoval po ose Suaréz-Neymar-Messi a posledně jmenovaný sám před českým brankářem nezaváhal a poprvé v kariéře tak překonal Čecha. Potřeboval na to devět zápasů.

A když už se prosadil proti Čechovi poprvé, přidal Messi za dalších dvanáct minut i druhou trefu. Mertesacker nebyl důrazný na hraně vápna, k odraženému míči měl Argentinec nejblíže a Flamini tak nějak neměl jinou možnost, než ho poslat ve vápně k zemi - penalta, se kterou si nejlepší střelec v historii Barcelony věděl rady - 0:2.

Opaření svěřenci Arséneho Wengera se už na korekci výsledku nezmohli, naopak mohli z kopačky Luise Suareze inkasovat potřetí. Katalánci jsou tak jednou nohou ve čtvrtfinále soutěže.

Tam měli nakročeno také hráči Bayernu Mnichov, kteří vedli v Turíně nad domácím Juventusem v 55. minutě po brankách Müllera a Robbena už 2:0, jenže domácí v parádním souboji, kde oba celky vystřelily celkem dvanáctkrát na branku (7:5), dokázali srovnat.

V 63. minutě snížil na 1:2 po chybě hostující obraně Dybala, o třináct minut později se po krásné, rychlé akci trefil ve skluzu Sturaro. Tomu z křídla centroval krásnou hlavičkou Morata.