Osmifinále Eura nabídne reprízu finále, zahrají si jej i Slováci a Maďaři

23:30
PRAHA - Tři minuty před koncem zápasu rozhodl chorvatský záložník Ivan Perišič o výhře svého týmu 2:1 v závěrečném utkání skupiny D mistrovství Evropy nad Španělskem. Chorvaté tak nahradili soupeře v čele tabulky. Pro reprezentaci z Pyrenejského poloostrova postup z druhého místa znamená, že se v pondělí 27. června v osmifinále utká s Itálií, kterou v roce 2012 porazila ve finále kontinentálního šampionátu 4:0.

Reprízu posledního finále uvidí fanoušci v osmifinále ME. foto: Reuters

Sedm hráčů z dnešní základní sestavy nastoupilo také v posledním úspěšném finále ME. Dva z nich dokonce gólem přispěli k jednoznačné výhře: trefili se záložník David Silva a bek Jordi Alba, jednu asistenci si připsal Cesc Fábregas.

Ten navíc do sítě Italů skóroval na témže šampionátu v rámci základní skupiny, kdy zařídil alespoň bod za remízu 1:1. Španělé tehdy skupinu vyhráli o dva body před Itálií, nepostupové třetí místo zbylo pro úterního soupeře Chorvatsko.

I přes příjemné vzpomínky na vzájemné střetnutí v rámci finále ME 2012 není španělský kouč Vicente del Bosque z brzkého setkání na letošním šampionátu nadšený.

Konečný výsledek zápas Chorvatsko vs. Španělsko

„Není to cesta, kterou jsme chtěli jít, ale to je fotbal. Máme nyní čas si zanalyzovat, co pro nás tento zápas bude znamenat. Itálie hraje na turnaji výborně, my dnes takto nehráli. Musíme se na ně připravit,“ uvedl po zápase s Chorvatskem. „Jsme naštvaní, ale ne vyřazení,“ dodal.

Španělé vedli od sedmé minuty po gólu Álvara Moraty, jenž je se třemi trefami nejlepším střelcem šampionátu společně s velšským forvardem Garethem Balem. Těsně před přestávkou ale srovnal Nikola Kalinič a tři minuty před koncem dovršil obrat po rychlém brejku Ivan Perišič. V sedmdesáté minutě přitom mohl vrátit Španělům vedení Sergio Ramos, neproměnil však sporně nařízenou penaltu po zákroku Vrsaljka na Silvu.

„Byl to divný zápas, neboť jsme nejprve dominovali, pak jsme ale nedali penaltu. To je fotbal. Dokázali (Chorvaté) skórovat z těch mála šancí, které měli. Musíme nad tím přemýšlet tak, že jsme přesto postoupili, ač nás asi čeká obtížnější soupeř,“ uvedl neúspěšný exekutor.

„Nyní se utkáme s těmi, kdo jsou v zásadě favority. Ale abychom mohli být šampiony, musíme porazit ty nejlepší. Musíme jít dál a ihned přemýšlet nad naším příštím soupeřem,“ dodal kapitán obhájců titulu.

Dál jsou i senzace: Maďaři, Slováci a Severní Irové

Slováci slaví po historickém postupu na ME i postup ze skupiny.

Po úterních výsledcích je také jisté, že si osmifinále mistrovství Evropy premiérově zahrají také Slovensko, Severní Irsko a Maďarsko, které závěrečný zápas ve skupině teprve čeká. Do osmifinále už postoupily díky prvním dvěma místům ve skupinách Francie se Švýcarskem, Wales s Anglií, Německo s Polskem, Chorvatsko se Španělskem a Itálie.

Jisté už je i to, že mezi čtyři nejlepší týmy na třetích místech, které projdou do osmifinále, se vejdou Slovensko se Severním Irskem. Další dvě místa momentálně drží Turecko s Albánií, ale ještě je mohou předehnat týmy ze skupin E a F. Maďarsko už má jistotu, že pokud spadne na třetí místo skupiny F, tak mu to bude stačit.

Již jisté osmifinálové dvojice tvoří Polsko - Švýcarsko a Itálie - Španělsko.