Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Osm chyb stálo biatlonovou štafetu medaili, vyhráli Francouzi

Sport

  13:27aktualizováno  14:27
PCHJONGČCHANG - Čeští biatlonisté skončili ve smíšené štafetě na 2x6 a 2x7,5 kilometru na olympijských hrách v Pchjongčchangu osmí a neobhájili stříbro ze Soči. Úvodní dvojici Veronice Vítkové a Markétě Davidové nevyšla střelba a v polovině závodu reprezentační kvarteto ztrácelo na čelo přes minutu. Ondřeji Moravcovi a Michalu Krčmářovi se už osmé místo nepovedlo vylepšit.

Michal Krčmář. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ze zlata se radovala Francie především díky skvělému finiši Martina Fourcada, který stáhl více než půlminutovou ztrátu na čelo. Druzí dojeli Norové, obhájci triumfu ze Soči, kde se smíšená štafeta jela pod pěti kruhy poprvé, a bronz získala stejně jako před čtyřmi lety Itálie.

Výsledky biatlonu - smíšená štafeta:

1. Francie (Dorinová Habertová, Bescondová, Desthieux, M. Fourcade) 1:08:34,3 (0 trest. okruhů + 4 dobíjení), 2. Norsko (Olsbuová, Eckhoffová, J.T. Bö, Svendsen) -20,9 (1+11), 3. Itálie (Vittozziová, Wiererová, Hofer, Windisch) -26,9 (0+7), 4. Německo -27,2 (1+7), 5. Bělorusko -55,5 (0+3), 6. Finsko -1:03,9 (0+3), 7. Ukrajina -1:12,1 (0+5), 8. ČR (Vítková, Davidová, Moravec, Krčmář) -1:39,3 (0+8), 9. OSR -2:14,8 (0+10), 10. Rakousko -2:22,0 (0+14).

Češi potvrdili, že ve smíšené štafetě, která patřila k jejich silným disciplínám, trochu vyklízejí pozice. Po stříbru ze Soči slavili o rok později titul mistrů světa v Kontiolahti, ale nyní již více než dva roky čekají na umístění na stupních vítězů. V úvodu Světového poháru na konci minulého roku dojeli až třináctí, což nyní v Koreji vylepšili.

„Určitě jsme neurazili. Výkon dobrý, ale trošku nás mrzí šesté místo, protože nebylo daleko. Není komu co vytknout,“ konstatoval šéftrenér Ondřej Rybář. „Osmé místo je takové normální, bereme ho, ale pokukovali jsme po šestce,“ řekl České televizi Krčmář. „Musí se to sejít všem, osm dobití je moc. Nejede tam nikdo slabý,“ dodal Moravec.

Stejně jako v Soči rozjížděla štafetu Vítková. Hned při první střelecké položce vleže musela dvakrát dobíjet a nabrala skoro půlminutovou ztrátu. Na trati však bronzová medailistka z úvodního sprintu v Koreji předvedla na svém úseku druhý nejlepší čas a navzdory dalšímu dobíjení i na „stojce“ předala Davidové na čtvrtém místě s mankem 23 sekund na čelo.

„Běžecky to bylo hodně dobrý. V posledním kole jsem se snažila co nejvíc a vynulovat zbytečná dobíjení. Už ležku to chtělo dobít napoprvé, když už to tam zůstalo. Vstoje jsem utrhla první ránu, ta byla hodně zbytečná,“ řekla Vítková.

Při finiši po kolizi s americkou závodnicí se jí zlomila pažba u zbraně. Záda jako při závodě s hromadným startem už ji netrápila. „Už jsou v pořádku. Jelo se mi výborně, ale škoda dobíjení,“ řekla Vítková.

Do druhého úseku vyrazila debutantka Davidová místo Koukalové, která v Koreji kvůli zranění chybí. Jednadvacetiletá Češka dobře běžela, ale chybovala na střelnici. Vleže na poslední chvíli odvrátila trestné kolo. „Jsem fakt ráda, že jsem na něj nemusela, ale tři dobíjení je moc. Nebyl to výkon, který jsem měla předvést,“ řekla Davidová, jež Moravcovi v půlce závodu předala na osmé pozici se ztrátou přes minutu.

Moravec, trojnásobný medailista ze Soči, který v Pchjongčchangu v individuálních závodech cenný kov nezískal, dobíjel na rozdíl od kolegyň jen jednou. Ztrátu na nejlepší se mu ale v silné konkurenci snížit nepovedlo a Krčmář startoval do závěrečného úseku z deváté příčky. Překvapivý stříbrný medailista z úvodního sprintu v Koreji vsadil při střelbě na jistotu a o jedno místo se posunul.

Italská biatlonistka Dorothea Wiererová.

„Nebylo to ideální, ale necítil jsem se úplně špatně. Zvolil jsem jistější úsek, nechtěl jsem riskovat při střelbě a čekal jsem na chyby soupeřů přede mnou. Ale nepřišly, což způsobilo, že jsem nedokázal štafetu posunout,“ řekl Krčmář.

Závodu dlouho dominovali Němci, ale na posledním úseku ukázal svou dominanci Fourcade. Devětadvacetiletý fenomén brzy stáhl půlminutou ztrátu na vedoucího Arnda Peiffera a po poslední položce už mu ujel nadobro. Němec musel na trestné kolo a nakonec nechtěně poslal svůj tým až mimo stupně vítězů, protože ve finiši se před něj dostal Ital Dominik Windisch. Ital v závěru zkřížil dráhu čtvrtému Peifferovi, proti čemuž podali Němci protest, ale neuspěli.

Martin Fourcade ve finiši.
Německý biatlonista Eric Lesser.

Fourcade dovezl Francouze do cíle s náskokem 21 sekund a s pěti zlaty je druhým nejúspěšnějším biatlonistou olympijské historie. Před ním je pouze legendární Nor Ole Einar Björndalen s osmi nejcennějšími kovy. Norové přes jedno trestné kolo nakonec poskočili na druhou pozici.

S pěti zlatými medailemi se navíc stal nejúspěšnějším francouzským olympionikem v historii. Překonal šermíře Luciena Gaudina a Christiana d’Oriolua, kteří mají na kontě čtyři zlaté medaile. „Často o biatlonu mluvíme jako o individuálním sportu, ale 220 dní v roce žijeme společně jako tým. Tahle výhra je opravdu výjimečná,“ uvedl Fourcade.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...