Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Touré slyšel opičí hučení. Budu vám bojkotovat MS 2018, hrozí Rusům

Sport

  16:19
MOSKVA/PRAHA - Fotbalisté tmavé pleti už mají dost toho, jak Rusko ignoruje boj proti rasismu. "Pokud nebudeme mít jistotu, že se tam k nám budou chovat s respektem, tak nepřijedeme," varovala hvězda Manchesteru City a reprezentace Pobřeží slonoviny Yaya Touré. Při středečním utkání základní skupiny Ligy mistrů v Moskvě (City vyhrálo 2:1) musel poslouchat, jak na něj domácí fanoušci hučí jako na opici.

Fotbalista Manchester City Yaya Touré foto: Reuters

Slyšeli to všichni, Touré navíc během utkání na rasismus dokonce upozornil rozhodčího. Ten s tím ale nic neudělal. Věděli to i britští novináři, kteří se pak středopolaře ptali, jestli ho takové chování lidí mrzí. A záložník anglického velkoklubu se naštval. "Že jsem zklamaný? Ne, to je slabé slovo. Já jsem byl úplně nepříčetný. Jsem kapitán Manchesteru city a na pásce nosím heslo proti rasismu. A pak se stane tohle," zuřil. "Je to ubohé. Někdo by s tím už měl něco dělat," zlobil se i trenér Manchesteru City Manuel Pellegrini.

Tourému dal za pravdu i další spoluhráč tmavé pleti Vincent Kompany, který ale do utkání nenastoupil kvůli zranění. Úplně mu stačilo sledovat televizi, ze záznamu byl záměr domácích příznivců jasně patrný. "Další rasistické pokřiky v Moskvě. Už toho máme dost. Všechny oči jsou upřeny na UEFA, CSKA Moskva a Rusko. Dělejte něco," napsal obránce na Twitteru. UEFA už začala případ prošetřovat a moskevskému armádnímu klubu hrozí částečné uzavření stadionu na příští utkání nejprestižnější klubové soutěže v Evropě (přijede Bayern Mnichov).

Ruský klub však všechno popírá. "Mrzí nás, že si Yaya Touré myslí tak špatné věci. Pečlivě jsme prostudovali video z utkání, ale na žádná rasistická gesta a pokřiky jsme nenarazili. Nemáme co skrývat. Naším úkolem je proti rasismu bojovat," řekl mluvčí ruského týmu Michael Sanadze. "Taky jsem nic neslyšel. Naši příznivci jsou hlasití, snaží se nás popohnat a zatlačit na soupeře. Ale určitě nejde o rasismus, to Yaya přehání," řekl Tourého spoluhráč z národního týmu Seydou Doumbia, který obléká dres CSKA.

Přivítáni pro legendárního Carlose? Banány

Přesto může jen těžko zakrýt, že rasismus je v Rusku velkým problémem. Když dagestánský klub Anži Machačkala před dvěma roky přivedl brazilskou legendu Roberta Carlose, přinesli si na utkání fanoušci Zenitu Petrohrad rasistické transparenty a mávali na hráče banány. Stejné přivítaní zažil loni v dubnu také francouzský obránce Anži Christopher Samba. Nenávist k hráčům tmavé pleti popisuje i nigérisjký útočník Cardiffu City Peter Odemwingie, který do roku 2010 působil v Lokomotivu Moskva. "Nenávist je hlubove zakořeněná. Človek to slyší a cítí při každém dotyku s balonem. A slyšel jsem, že se to spíš zhoršilo než zlepšilo," tvrdí fotbalista.

Radost fotbalistů West Bromwiche Albion Petera Odemwingieho (vlevo), Youssoufa Mulumbua (uprostřed) a Billyho Jonese

Fanoušci Petrohradu v minulosti dokonce chtěli po vedení Zenitu záruky, že nikdy do klubu nepřivede hráče tmavé pleti.  O podobných praktikách hovořil v minulosti i bývalý český trenér Zenitu Vlastimil Petržela. "Pokaždé, když jsem chtěl přivést hráče tmavé pleti, tak mi to klub bez vysvětlení zamítl," vyprávěl Petržela. Stejné zkušenosti měl i o pár let později nizozemský stratég Dick Advocaat. "Spoluhráči by v týmu nikdy nepřijali fotbalistu tmavé pleti," nechal se slyšet. 

Možná proto se za Tourého vyjádření postavil i šéf významné organizace Fotbal proti rasismu v Evropě (Fare) Piara Powar. "Ani se tomu nedivím. Yaya naprosto správně poukázal na to, že se hráči s africkými kořeny mohou rozhodnout a ignorovat mistrovství světa 2018 v Rusku. A bez nich žádný opravdový šampionát nebude, hráči mají v dnešním světe velkou diplomatickou moc," vysvětluje Powar.

Roberto Carlos oslavuje vstřelení gólu Dynamu Kyjev.

Bývalý útočník West Hamu a člen organizace Červená karta rasismu Leroy Rosenior doufá, že právě hlasité protesty Tourého a jeho krajanů konečně donutí Rusko jednat. " Vždyť CSKA Moskva se tváří, jako by to u ruských fanoušků nebylo normální. Právě díky takovým postojům si tam lidé myslí, že si mohou dovolit všechno. Tohle nejsou kroky vpřed, ale zpátky. Slova Tourého mají smysl, i když by FIFA mohla případný bojkot mistrovství světa tvrdě potrestat," myslí si. Ruská komise, která zajišťuje pořadatelství MS 2018, však doufá, že právě mistrovství světa může změnit pohled rusů na etnické rozdíly a přispět k větší toleranci. "Rusko už několik let tvrdými pravidly bojuje proti rasismu. Za další čtyři roky jistě udělá v tomto ohledu ještě větší pokrok," napsali organizátoři v prohlášení.