Opakování historie. Švédsko porazilo Švýcary a ve finále vyzve Finsko, Češi si zopakují zápas o třetí místo

21:57
Praha - Florbalisté Švédska zdolali v semifinále mistrovství světa v Praze Švýcarsko 5:4 po samostatných nájezech a také na dvanáctém šampionátu v historii si zahrají finále. Osminásobní šampioni se utkají v neděli od 16:00 v boji o zlato posedmé za sebou a celkově podesáté s Finskem a pokusí se po předloňské porážce v Rize opět vrátit na trůn. Švýcaři už od 13:00 budou hrát podesáté za sebou a z toho potřetí v řadě o bronz s českou reprezentací.

Mistrovství světa florbalistů v Praze: kapitán české reprezentace Matěj Jendrišák po prohraném semifinálovém utkání. foto: ČTK

Švédové ve finále neuspěli proti Finům jen v letech 2008 v Praze, o dva roky později v Helsinkách a v roce 2016 v Rize. V semifinálovém souboji se Švýcary ale svedli tuhou bitvu, kterou rozuzlil až v páté sérii rozstřelu Rasmus Enström.

Do vedení šli v deváté minutě Švédové, když po přihrávce Alexandera Rudda překonal přesouvajícího se Pascala Meiera Robin Nilsberth. Ještě v první třetině vyrovnal Jan Zaugg, ale mezi 27. a 28. minutou během 46 sekund získali Seveřanům dvoubrankové vedení Nilsberth s Kimem Nilssonem.

Ještě v druhém dějství ale zavelel k obratu Luca Graf a trefami ve 41. a 57. minutě se o něj postaral Patrick Mendelin. Prodloužení ale vynutil 103 sekund před koncem Albin Sjögren. V nájezdech dotáhli Švýcaři ztrátu z 1:3 na 3:3, ale nakonec rozhodl Enström.

Na druhé finále v historii tak Švýcaři nedosáhli a na překonání historického maxima v podobě stříbra z Prahy z roku 1998 nezaútočí.