ONLINE: Bronz pro Česko zařídil Prskavec, Hermannová se Slukovou jdou dále, tenisté ‚odpočívali‘

13:38aktualizováno  11. srpna 4:49
Rio de Janeiro/Praha - Stejně jako před čtyřmi lety v Londýně, ani v Riu česká kanoistika nebude bez medaile. O bronzovou medaili se postaral kajakář Jiří Prskavec, který sice ve finále zajel nejrychleji, dvouvteřinová penalizace za dotek protivodné branky mu ale přisoudila třetí příčku.

Slovinec Kauzer, Brit Clarke a bronzový Jiří Prskavec na medailovém ceremoniálu. foto: Reuters

Nebýt jediného šťouchu, byl by zlatý. O nejcennější kov Prskavce připravila penalizace za dotek protivodné třinácté branky. Na vítězného Brita Josepha Clarka ztratil 46 setin sekundy, stříbro vybjoval Slovinec Peter Kauzer.

Třetí místo však Prskavec uhájil jen těsně: Obhájce bronzu z her v Londýně Hannes Aigner z Německa za ním zaostal o tři setiny. Prskavec dnešní medailí navázal na stříbro Vavřince Hradilka z olympiády v Londýně, kde se poprvé český kajakář dostal na stupně vítězů na OH.

Prskavec po druhém místě ze semifinále startoval jako předposlední. Útočil na výkony, které byly rychlejší než jeho semifinálový čas. Kvůli chybě se zařadil na průběžnou třetí příčku a čekal, co předvede vítěz semifinále Jakub Grigar. Devatenáctiletý Slovák většinu tratě útočil na zlato, ale zaváhání v závěru ho odsunulo až na pátou příčku.

Třiadvacetiletý Clarke se dosud na velkých akcích neprosadil. Jeho maximem bylo šesté místo z mistrovství světa v roce 2013. Na loňském světovém šampionátu byl osmatřicátý, na letošním mistrovství Evropy desátý. Nikdy nevyhrál ani závod Světového poháru.

Slovinec Kauzer, který je mistrem světa z let 2009 a 2011, získal olympijskou medaili na třetí pokus. V Londýně byl šestý a v Pekingu třináctý.

Časovku cyklistů ovládl Cancellara, König s Bártou dojeli v TOP patnáctce

Své vystoupení v Riu za sebou už mají čeští cyklisté Leopold König a Jan Bárta, kteří se v olympijské časovce umístili na 11., respektive 15. místě. Pro druhé časovkářské zlato z OH si ve svých 35 letech dojel Švýcar Fabian Cancellara před Holanďanem Dumoulinem a vítězem letošní Tour de France Chrisem Froomem.

První z českých zástupců König načal závod rozvážně. V její druhé polovině však výrazně zrychlil a v cíli dlouho držel nejrychlejší čas. Postupně jej však překonalo deset dalších soupeřů včetně vítěze Cancellary, český borec se tak jen těsně do elitní desítky nevešel. Jan Bárta dojel o čtyři příčky za Königem na 15. místě.

König s Bártou hájili české barvy v mužské časovce pod pěti kruhy po dvanácti letech.

Jan Bárta při olympijské časovce v Riu.

Pětatřicetiletý Cancellara, který chce po této sezoně ukončit kariéru, rozšířil sbírku olympijských medailí na tři. Před osmi lety v Pekingu rovněž ovládl časovku a vyjel si tehdy i stříbro v silničním závodě s hromadným startem.

Specialista na boj s chronometrem a čtyřnásobný časovkářský mistr světa za sebou nechal hlavní favority Dumoulina s Froomem výrazným rozdílem. Dumoulin, který se postaral o první medaili pro Nizozemsko na silnici mezi muži, zaostal o 47 vteřin. Froome o dalších patnáct.

Ještě před muži svou časovku jely také ženy, mezi nimiž náročnou trať nejrychleji zvládla už potřetí Američanka Kristin Armstrongová. Tento závod byl po zamítnutém odvolání Sáblíkové v arbitráži CAS bez české účasti.

Fabian Cancellara zajel v Riu nejrychlejší časovku.
Majitel časovkářského stříbra z Ria Holanďan Tom Dumoulin.

Tenisté budou hrát až ve čtvrtek

Velkou pozornost měl dneska poutat také tenisový turnaj, ve kterém se mělo rozhodnout o semifinalistech obou dvouher, čtyřher a mixu. Jenže...

Kvůli dešti byl na olympijských hrách v Riu de Janeiro zrušen středeční program tenisového turnaje. Čtvrtfinálové zápasy Petry Kvitové a českých deblistek i první kolo smíšené čtyřhry se uskuteční ve čtvrtek.

Program pořadatelé nejdříve odložili, pak postupně rušili jeden zápas za druhým. Doufali ještě, že se alespoň večer na centrkurt dostanou Kvitová s Ukrajinkou Jelinou Svitolinovou, nečekanou přemožitelkou světové jedničky Sereny Williamsové z USA, a Francouz Gaël Monfils s Chorvatem Marinem Čiličem, ale oba duely nakonec také odvolali.

„Tím, že nikdo nehrál první zápas, tak nemusel být se začátkem programu v areálu. Čekali jsme ve vesnici a sledovali situaci odtud. Je to lepší, člověk se může protáhnout, někam si dojít. Jsem zvědavý, co to s programem udělá. Musí brát ohled na hráče, kteří hrají víc soutěží. Možná vyhlásí plánované volno dnes a nebude před finálovými zápasy,“ řekl odpoledne k odkládání šéf českých tenistů v Riu Petr Pála.

Jako první se podle původního plánu měly na kurt dostat deblistky Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou, Šafářové ale kvůli zdravotním komplikacím v minulých dnech pauza přijde vhod. „Pro Lucku je to určitě dobré, může v klidu odpočívat. Zrelaxuje ve vesnici líp. Říkala, že je to o hodně lepší. Vrací se jí chuť k jídlu, včera byli v Českém domě s televizí a dala si tam brambory a vzala si i domů,“ řekl Pála.

O postup do semifinále čtyřhry budou v Brazílii hrát i obhájkyně londýnského stříbra Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou. Hradeckou navíc čeká úvodní duel mixu s Radkem Štěpánkem.

S větrem prohráli i veslaři

Silný vítr ve středu donutil organizátory zrušit i naplánované závody veslařů. Nejprve jízdy odložili, poté kompletní program přesunuli na další den.

Beachvolejbalistky Markéta Sluková s Barborou Hermannovou postoupily ze skupiny a zahrají si na olympijském turnaji na Copacabaně play off. V souboji o třetí místo ve skupině B porazily argentinskou dvojici Ana Gallayová, Georgina Klugová po krajně nepříznivém vývoji 13:21, 21:19 a 15:8 - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Ragbisté Nového Zélandu končí, Dream Team se trápil

Ragbisté Fidži mají blízko k olympijské medaili, která by pro jejich zemi byla první v historii. Ve čtvrtfinále sedmičkového turnaje v Riu porazili favorizovaný Nový Zéland 12:7 a ve čtvrtečním semifinále nastoupí proti Japonsku. Druhou dvojici vytvoří týmy Velké Británie a JAR.

V Riu skončila po 16 letech nadvládla italských fleretistek. Postarala se o to Ruska Inna Děriglazovová, úřadující mistryně světa, která ve finále porazila o jediný bod šampionku z her v Londýně Elisu di Franciscaovou. Předtím této šermířské disciplíně kralovala od Sydney přes Atény až do Pekingu legenda Valentina Vezzaliová.

Američtí basketbalisté našli na olympijských hrách sobě rovného soka v Austrálii. Obhájci zlatých medailí sice nakonec ve svém třetím vystoupení v Riu de Janeiro opět vyhráli, ale s Australany měli hodně starostí a výhru 98:88 jim přinesla až poslední čtvrtina.