ONLINE: České tenistky na finále nakonec nedosáhly, Phelps se loučí stříbrem

15:50aktualizováno  13. srpna 4:25
Rio de Janeiro/Praha - Tenistka Petra Kvitová na finále v Riu nedosáhla. Česká jednička nestačila v semifinále na Monicu Puigovou, které podlehla 4:6, 6:1 a 3:6, a zahraje si tak o bronz. Finálové brány odolaly i deblistkám Lucii Šafářové s Barborou Strýcovou a Andree Hlaváčkové s Lucií Hradeckou.

Petra Kvitová. foto:  Michal Sváček, MAFRA

Zatím ani jedno z pátečních tenisových utkání se nepodařilo proměnit ve finálovou účast. Jako první svůj boj prohrála Petra Kvitová, která podlehla portorikánskému překvapení Monice Puigové po setech 4:4, 6:1 a 3:6. Kvitovou po chvíli následovaly i české deblistky Šafářivá se Strýcovou.

Přemožitelky sester Williamsových sice v prvním setu sahaly po výhře, promarnily však dva setboly a Rusky nakonec ukořistily set ve zkrácené hře. Druhý set pak ztratily poměrem 4:6 a v boji o bronz se tak utkají se svými krajankami Andreou Hlaváčkou a Lucií Hradeckou - více čtěte zde!

Poloviční úspěšnost v dopoledním programu v Riu zaznamenalo české veslování: skifař Ondřej Synek s přehledem vyhrál své semifinále, když druhého Damira Martina z Chorvatska porazil i přes zvolnění v závěru téměř o sekundu. „Dneska dobrý, podmínky byly super, vítr se zklidnil. Já jsem se snažil šetřit co nejvíc,“ uvedl Synek.

To jeho soupeři na rozdíl od něj museli o postup bojovat. „Takže jim to nějaké síly ubralo, o to by to zítra mohlo být jednodušší. Ale neříkám, že to bude jednoduchý, jen mi to hraje do karet,“ prohlásil veslař pražské Dukly.

Mirka Topinková-Knapková ale v Snykových šlépějích nekráčela. Pětatřicetiletá veslařka obsadila v dnešním semifinále ve své jízdě čtvrtou pozici a v sobotu ji čeká start v B finále a boj o 7. až 12. místo. Zlato z Londýna tak neobhájí.

„Poprvé jsem na olympiádě nepostoupila do finále. Trošku mě to mrzí, ale na druhou stranu jsem jela kvalitní závod a dala jsem do toho všechno, co šlo. Soupeřky byly prostě lepší,“ sklonila se před nimi Topinková Knapková.

Bojovala až do konce a věřila, že se na svých čtvrtých hrách mezi elitní šestici dostane. Boj vzdala až těsně před cílem. „Věděla jsem, že holky jsou vyrovnané, že z toho pole může postoupit kdokoliv. Překvapila mě Číňanka, že měla takový finiš. A myslela jsem si, že přes Rakušanku dokážu do finále postoupit. Bohužel dneska jela životní závod,“ řekla mistryně světa z roku 2011 - více čtěte zde!

Daleko za finálovými branami v Riu zůstal mladý střelec Filip Nepejchal, kterému se ani na podruhé nepodařilo prodrat se z kvalifikace, tentokrát malorážky v leže. V ní Nepejchal obsadil 33. místo. Kvalifikace nejlépe vyšla Rusům. Z první příčky postoupil Sergej Kamenskij s 629 body, ze druhé Kirill Grigorjan (628,9). Nepejchalův nástřel měl hodnotu 620,5 bodu.

Do programu v Riu poprvé promluvili také atleti, mezi nimi i české sedmibojařky Kateřina Cachová a Eliška Klučinová, které jsou po prvním dni na 15., respektive 21. příčce. Vede Britka Katarina Johnsonová-Thompsonová, která skočila do výšky 198 centimetrů stejně jako průběžně druhá Belgičanka Nafissatou Thiamová.

Obě se postaraly o historicky nejlepší výškařský výkon v rámci sedmiboje. Pokoušely se ještě skočit 201 centimetrů, ale neuspěly.

Americký plavec Michael Phelps páté zlato v Riu nezískal. Na trati 100 metrů motýlek skončil na děleném druhém místě za nečekaným vítězem Josephem Schoolingem ze Singapuru. Jednadvacetiletý bronzový medailista z loňského mistrovství světa v Kazani se postaral o první olympijské prvenství pro svou zemi v historii.

Schooling, který časem 50,39 překonal olympijský rekord, vyhrál s velkým náskokem před trojicí Phelps, Jihoafričan Chad Le Clos a Maďar László Cseh. Všichni tři dohmátli shodně o tři čtvrtě sekundy za Schoolingem.

Phelpsova rekordní bilance pod pěti kruhy nyní čítá 22 zlatých, tři stříbrné a dvě bronzové medaile. Poslední šanci rozšířit svou fenomenální sbírku bude mít jednatřicetiletý plavec v nedělní polohové štafetě.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...