Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

ONLINE: Krpálek vybojoval první české zlato z Ria! České tenistky mají jistou medaili

Sport

  15:34aktualizováno  12. srpna 0:25
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Český vlajkonoš z Ria, judista Lukáš Krpálek, má zlato! Pro Českou republiku získal první zlatou z her v Brazílii a celkově patnáctou v historii. Ve finále kategorie do 100 kilogramů porazil nasazenou jedničku Elmara Gasimova z Ázerbájdžánu na ipon a vyhrál tak všech pět svých zápasů.

Lukáš Krpálek získal první české zlato z Ria i historicky první české zlato z juda. foto: ČTK

Roztáhl ruce a řval radostí. Český hrdina Krpálek věnoval zlato mrtvému kamarádovi

Petra Kvitová i české páry Barbora Strýcová, Lucie Šafářová a Andrea Hlaváčková, Lucie Hradecká jsou v semifinále olympijského turnaje. Znamená to, že Češky už v tuto chvíli mají jistou medaili ze čtyřhry.

Pár Hradecká, Radek Štěpánek navíc bez boje prošel do čtvrtfinále smíšené čtyřhry. Španělé Garbiňe Muguruzaová, Rafael Nadal k utkání 1. kola nenastoupili.

Velmi blízko ke zlaté medaili měli deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler, ve finále vedli s velkým náskokem, v závěru se ale převrhli a skončili až osmí.

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová medaili v Riu nezískala, skončila desátá.

Bronz ve střelbě na 3x20 ran neobhájila Adéle Bruns, která skončila sedmá.

Dění z Ria sledujte v naší online reportáži.

Krpálek věnoval zlato do nebe

Pětadvacetiletý reprezentant z USK Praha se tak stal teprve druhým českým judistou, který dokázal pod pěti kruhy získat cenný kov.

V roce 1980 v Moskvě vybojoval bronz Vladimír Kocman. Krpálek tak zkompletoval svou zlatou sbírku, když má už tituly z mistrovství Evropy i světa.

„Jsem nesmírně šťastný. V tohle jsem vůbec nedoufal. Myslel jsem na medaili, přesto jsem věděl, že to bude hrozně těžký, a ve zlatou věřil málokdo. Olympijská medaile byl obrovský sen a povedlo se to,“ zářil Krpálek.

„Celý den byl hrozně těžký. Když jsem viděl los... Díval jsem se na losování živě, když jsme odlítali z Kbel, určitě jsem neměl radost, byl jsem dokonce naštvaný, že tam mám tak malé lidi.“

„Jsem rád, že se to povedlo. Podařilo se mi porazit všechny, i úřadujícího mistra světa. Akorát doufám, že se mi to všechno nezdálo, dostal jsem takovou ránu do hlavy, že špatně vidím. Že se ráno vzbudím s medailí v ruce,“ líčil.

Medaili věnoval svému novorozenému synovi Antonínovi a také bývalému reprezentačnímu kolegovi Alexanderu Jurečkovi, který před rokem zemřel při potápění.

„Před odjezdem do Ria jsem vyšlápl na Lysou horu, kde má památník, rozloučil jsem se a slíbil jsem mu, že medaili musím dovézt. To byla povinnost. On tady byl se mnou a jsem rád, že se to povedlo,“ řekl Krpálek.

Poslední rok je pohádka

Už po semifinále prohlásil, že jeho život připomíná poslední rok pohádku. „Mám úžasnou rodinu, co na mě doma čeká, úžasného syna, co se na mě těší. Jsem hrozně šťastný, že přivezu medaili malýmu,“ řekl Krpálek.

Krpálek jako světová čtyřka vstoupil do turnaje ve 2. kole soubojem s Portugalcem Jorgem Fonsecou.

Lukáš Krpálek se právě stal olympijským vítězem.

Prohrával na juko, ale pak soupeře dostal pod velký tlak. Donutil ho ke třem trestům, 22 vteřin před koncem již notně unaveného Fonsecu hodil a získal wazari.

„Už jsem ale v závěru úplně v klidu nebyl, byl jsem trošku naštvaný, protože mi nic nešlo. Nedostal jsem se do žádného chvatu, a když jo, tak to stálo za prd. Byl jsem bezradný, ale věděl jsem, že na konci nebude mít moc sil, což se ukázalo. Upadl na wazari a dotáhl jsem zápas do dobrého konce,“ oddechl si Krpálek.

Proti malým se pere těžko

V duelu s Portugalcem naštval českého judistu i rozhodčí. Řekl hadžime (začátek boje), Krpálek do soupeře naběhl a hodil ho.

„Rozhodčí ale vzápětí řekl mate (přerušení boje). Tak by to ale být nemělo, když řekne hadžime, tak bychom se měli prát. A to bučení celé haly mě proto trošku naštvalo,“ řekl Krpálek.

Zlatý Lukáš Krpálek na stupních vítězů zářil štěstím.

V osmifinále proti Maximu Rakovovi Krpálek ukázal, jak za poslední roky takticky dozrál. Mistra světa z roku 2009 si nepouštěl k tělu a velmi dobrým bojem o úchop nedovolil Kazachovi téměř nic. Navíc donutil soupeře k dvěma trestům a zkušeně si došel pro postup.

„Oba dva zápasy byly hrozně moc těžké, vyrovnané, s těmihle menšími judisty se mi těžko pere a těžko se poráží. Jsem moc rád, že jsem přes ně prošel a vyšlo to,“ prohlásil Krpálek.

Vyčerpaný Gasimov ve finále nestačil

Taktický výkon předvedl i ve čtvrtfinále proti úřadujícímu mistrovi světa Rjunosukemu Hagovi z Japonska.

S ním se pral poprvé, ale ukázal, že má Japonce načteného ze společných tréninkových kempů, a dával si pozor na jeho silné zbraně. Rovněž ho donutil k dvěma trestům a sám zůstal bezchybný.

Velmi dobře si počínal také v semifinále, kde narazil na Mareta, který vyhrál čtyři z předchozích šesti vzájemných soubojů.

Tentokrát ale Krpálek dokázal aktuální světovou jedničku přeprat. Několik útoků mu nevyšlo, ale půl minuty před koncem se dostal do svého oblíbeného držení a zápas ukončil předčasně na ipon. Svůj první v turnaji.

Čtveřice medailistů. Ázerbájdžánce Gasimova (vlevo) vyřadil Krpálek ve finále, Francouze Marela (druhý zprava) v semifinále a Japonce Hagu ve čtvrtfinále.

A ipon pak předvedl i v olympijském finále. Gasimova jasně předčil, celý zápas ho tlačil. Už po deseti vteřinách předvedl chvat na juko, které ale rozhodčí odvolali.

Unavený Gasimov neodolal jeho tlaku, 24 sekund před koncem neubránil Krpálkovo ouči-gari a český reprezentant mohl začít slavit.

„Doufal jsem, nemůžu říct, že bych věděl, že bude ipon. On se hrozně těžko hází, je zarputilý, když do něčeho vlezu, kontruje. Doufal jsem, že nebude wazari a nebudu se muset s ním zase handrkovat ještě dál. Jsem šťastný,“ dodal Krpálek.

Zatímco mužský turnaj vyvrcholil českou hymnou, na počest nejlepší judistky do 78 kg se hrála americká. Olympijské zlato obhájila Kayla Harrisonová, ve finále porazila na ipon Francouzku Audrey Tcheumeovou.

Oba české páry si zahrají o finále

Český tenis má na olympijském turnaji v Riu de Janeiro jistotu minimálně bronzové medaile z ženské čtyřhry.

Obhájkyně stříbra z minulých her v Londýně Andrea Hlaváčková s Lucií Hradeckou odvrátily ve čtvrtfinále proti ruské dvojici Darja Kasatkinová, Světlana Kuzněcovová tři mečboly a po výhře 6:1, 4:6, 7:5 vydřely postup do semifinále.

V něm už je po dnešní rovněž třísetové výhře nad italským párem Sara Erraniová, Roberta Vinciová i další česká dvojice Lucie Šafářová s Barborou Strýcovou, které figurují v opačné polovině pavouku.

Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou ve čtvrtfinále olympijského turnaje.

Může tak dojít i na ryze české finále. „To by bylo úplně nejvíc,“ řekla novinářům Strýcová.

„Je super, že se nám podařilo všem dostat do semifinále. Budeme si samozřejmě přát, abychom vyhrály a daly si to ve finále. Je lepší, aby Česko mělo dvě medaile než jednu, ne?“ řekla Hradecká.

H+H jdou na Hingisovou

Hlaváčková s Hradeckou si v pátečním semifinále zahrají proti švýcarskému páru Timea Bacsinszká, Martina Hingisová. „Martina tam bude moci kouzlit. Budeme na ně muset nastoupit, nebát se, zkusit si jít pro to a hrát agresivně,“ řekla Hradecká.

Šafářová se Strýcovou změří síly s Ruskami Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou. „Bude to těžký zápas, ale jdeme do toho,“ řekla Šafářová.

Sehrané duo H+H ovládlo za 30 minut první set v poměru 6:1 a nic nenasvědčovalo pozdějšímu dramatu.

Lucie Hradecká.

Hned v úvodní a poté i třetí hře druhé sady ale Hradecká s Hlaváčkovou nevyužily při podání soupeřek nadějné vedení 40:15 a za stavu 4:5 naopak svůj servis prohrály.

Podobný scénář se opakoval i na startu rozhodujícího dějství. Český pár nejprve promarnil ve třetím gamu pět brejkbolů a hned v další hře „daroval“ servis Ruskám. Následně ale prohrála podání i Kasatkinová a začínalo se prakticky znovu.

Lucka zahrála úžasně

Více než dvouhodinová bitva vyvrcholila téměř infarktovou koncovkou. Šesté nasazené Češky za stavu 4:5 prohrávaly při servisu Hradecké už 0:40, riskantní hrou ale všechny tři mečboly odvrátily.

„Lucka to zahrála úžasně. To se nevidí, ale nemělo to tam dojít,“ řekla Hlaváčková.

Andrea Hlaváčková ve čtvrtfinále olympiády.

Následně hned na první pokus sebrala dvojice H+H podání Kuzněcovové a Hlaváčková už zápas na servisu dotáhla k vítězství.

„Celou dobu jsme věděly, že na to máme, že jsme lepší. Vytvářely jsme si miliardu šancí, nebyly jsme je schopné proměnit. Kdybychom prohrály, strašně by nás to mrzelo. Naštěstí to někdo nahoře zařídil, že jim to dneska nevyšlo,“ oddechla si Hlaváčková.

Strýcová a Šafářová byly dvě hry od vyřazení

Strýcová a Šafářová si uvědomují, že mají olympijskou medaili na dosah. „Ano, ale...“ varovala Strýcová a Šafářová pokračovala: „...je před námi další těžký zápas. Je to blízko, ale i daleko, budeme se soustředit na to, abychom byly připraveny.“ ̈

Strýcové s Šafářovou, která v Riu kvůli střevní viróze musela vzdát dvouhru, se proti nasazeným osmičkám dlouho nedařilo. V prvním setu brzy prohrávaly 0:4, pak sice snížily na 4:5, ale sehrané Italky už sadu nepustily.

Barbora Strýcová ve čtvrtfinále olympijského turnaje.

Ani druhé dějství se pro přemožitelky sester Williamsových zpočátku nevyvíjelo dobře. Sehrané Italky, které spolu v minulosti ovládly všechny čtyři grandslamy, vedly už 3:0 a 4:3, Češky si ale vzaly ztracený servis zpět a vynutily si rozhodující sadu.

„Za stavu 0:3 ve druhém setu v nás byla malá dušička, ale pořád jsme věřily. To nejde vzdát, když už jsme takhle daleko. Prostě jsme věřily a publikum bylo fantastické,“ poděkovaly Šafářová i Strýcová opět za hlasitou podporu od českých sportovců.

Štěpánek dovedl Češky k výhře

V hledišti seděl i tenista Radek Štěpánek, který nejen fandil a zvedal obecenstvo, ale také deblistkám radil. „Ví, jak se cítíme a kdy má co říct.

Nešlo ho neslyšet a musím říct, že mu za to děkujeme. Je úžasné, že tam je a podporuje nás. Je to od něj hezké,“ řekla Strýcová. „Radil drobné věci, to se nedá popsat,“ uvedla Šafářová.

Radost vítězného českého páru.

Ve třetím setu získaly české tenistky v šesté hře brejk, zápas za stavu 5:3 sice ještě nedopodávaly k vítězství, ale v následujícím gamu vzaly servis Erraniové, která při českém mečbolu dala dvojchybu.

Střevními problémy v předešlých dnech sužované Šafářové pomohl den volna kvůli dešti. „To mě trochu zachránilo. Celý den jsem postupně dojídala a nic jsem nedělala. Jen jsem sbírala síly a rozhodně jsem se teď už cítila v plné síle,“ řekla.

Kvitová smetla přemožitelku Sereny

Petra Kvitová si na olympijských hrách v Riu de Janeiro zahraje o medaili.

Poslední česká zástupkyně ve dvouhře ve čtvrtfinále za 49 minut smetla 6:2 a 6:0 Ukrajinku Jelinu Svitolinovou, která v předchozím kole senzačně vyřadila světovou jedničku Serenu Williamsovou.

O finále si Kvitová zahraje s Portoričankou Monicou Puigovou a bude favoritkou.

Petra Kvitová se raduje z vítězství nad Ruskou Jekatěrinou Makarovovou.

Jedenáctá nasazená Kvitová dnešním vítězstvím překonala své dosavadní olympijské maximum, jímž bylo čtvrtfinále z minulých her v Londýně. Na turnaji v Riu zatím česká jednička prohrála ve čtyřech zápasech jediný set s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou.

„Klidně bych na kurtu byla i tři hodiny, ale jsem pochopitelně ráda, že to bylo tak rychlé a ušetřila jsem nějaké síly,“ řekla Kvitová po utkání, v kterém nastřílela 18 vítězných míčů a soupeřka měla jen dva.

„Hrála jsem solidně, ale zápas byl z mého pohledu zvláštní, protože si nemyslím, že jsem hrála nějak extra výborně. Ale soupeřka se nevypořádala s větrem, jenž při zápase panoval,“ uvedla.

Svitolinová životní výkon nezopakovala

Svitolinová v minulém kole po zřejmě životním výkonu šokovala dvousetovou výhrou nad obhájkyní zlata Serenou Williamsovou, proti Kvitové se ale nevzmohla na nic. ̈

Ukrajinka ovládla pouze první hru a od té doby už kralovala šestadvacetiletá Češka. Ve třetím a sedmém gamu získala soupeřčin servis a za 25 minut vedla 1:0 na sety.

Patnácté nasazené nepomohla proti rozjeté Kvitové ani přestávka, pří níž opustila kurt. Hned po návratu jí česká hráčka sebrala podání a zbytek zápasu už byl jednoznačnou záležitostí.

Kvitová v druhé sadě dokonce nadělila soupeřce nepopulárního „kanára“ a nečekaně jednostranný souboj ukončila při druhém mečbolu vítězným forhendem.

Kvitová: Výborně jsem podávala i returnovala

Tradičně riskantně hrající Češka za celé utkání udělala nezvykle pouze 11 nevynucených chyb.

„Výborně jsem podávala i returnovala. A když jsem udržela míček v kurtu, Ukrajinka zkazila. Nevím, jestli to bylo tím větrem. Každopádně jsem se pořád maximálně koncentrovala pro případ, že by se vrátila do zápasu a začala hrát, jak umí. Hrála jsem rychle po odskoku, protože vítr byl hodně nepříjemný,“ řekla Kvitová.

S 34. hráčkou světa Puigovou se Kvitová dosud nestřetla, jen s ní jednou trénovala.

Petra Kvitová v zápase proti Jekatěrině Makarovové.

Portoričanka, zdá se, hraje v Riu ve výborné formě: překvapivě vyřadila světovou čtyřku Garbiňe Muguruzaovou ze Španělska dvakrát 6:1 a stejným výsledkem zdolala ve čtvrtfinále i Němku Lauru Siegemundovou.

„Když porazila takové hráčky tak lehce, něco umět musí, byť lidé to jméno tolik neznají. Doufám, že to nebude pokračovat. Opačně by mi to nevadilo,“ smála se Kvitová. „Vím, že hraje přímé údery a chodí do toho od prvního míče,“ dodala.

Kašpar a Šindler přišli v závěru o zlato

Chybou v závěru se deblkanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler připravili o olympijskou medaili.

Po poslední protivodné brance dokonce museli udělat eskymácký obrat a po dvou penalizacích obsadili osmé místo. Zlato vybojovali slovenští bratranci Ladislav a Peter Škantárové.

Kašpar se Šindlerem jeli skvělou jízdu a drželi průběžné vedení až do branky číslo 22. Špatný záběr už náklonem nezachránili a ocitli se pod vodou.

Jonáš Kašpar a Marek Šindler v semifinále deblkanoistů.

Druhý „šťouch“ následoval vzápětí. Po pěti medailových úspěších v řadě od her v Barceloně po Peking zůstal český vodní slalom v kategorii C2 stejně jako před čtyřmi lety v Londýně bez medaile.

Stříbro zopakovali britští vodáci David Florence, Richard Hounslow, bronz pro Francii vybojovali Gauthier Klauss a Matthieu Péché. Prvních šest deblířů projelo finálovou jízdu čistě.

Kudějová finále v závěru nezvládla

Mistryně světa ve vodním slalomu Kateřina Kudějová medaili na olympijských hrách v Riu také nezískala. Finálová jízda jí nevyšla a nenavázala na středeční bronzový úspěch Jiřího Prskavce.

Kudějová rovněž doplatila na chyby ve druhé polovině trati. V brance číslo 16 si připsala „šťouch“ a do jednadvacítky se po špatném najetí musela vracet. Nabrala proto velkou časovou ztrátu a nakonec uzavírala finálovou desítku.

Kateřina Kudějová v semifinále vodního slalomu.

Novou olympijskou vítězkou je Španělka Maialen Chourrautová.

Třiatřicetiletá matka tříleté dcery před čtyřmi lety v Londýně vybojovala bronz, dnes pokořila jako jediná hranici 100 sekund a čistou jízdou ji dokázala napodobit už jen stříbrná Luuka Jonesová z Nového Zélandu. Třetí byla Australanka Jessica Foxová.

Střelkyně Bruns skončila ve finále sedmá

Česká střelkyně Adéla Bruns obsadila na olympijských hrách v Riu de Janeiro sedmé místo ve střelbě ze sportovní malorážky na 3x20 ran.

Nepodařilo se jí tak obhájit bronzovou medaili z Londýna, kterou tehdy získala ještě pod dívčím jménem Sýkorová. Zlatou medaili vybojovala Němka Barbara Englederová.

Devětadvacetiletá Bruns postoupila do osmičlenného finále z osmé příčky, avšak zaváhala hned u první střely vkleče, za kterou získala jen 6,4 bodu.

Manko se jí již nepodařilo smazat, hlavně díky výborným položkám vleže předstihla alespoň Íránku Nadžmeh Chedmatíovou.

Bruns už před olympiádou hovořila o tom, že její forma není ideální a že jejím cílem je druhý postup do finále v sezoně po Světovém poháru v Baku. „Takže jsem určitě strašně ráda, když se to povedlo na olympiádě,“ zářila spokojeností Bruns.

Ryunosuke Haga povalil Lukáše Krpálka, nakonec se ale před ním musel sklonit.
Adéla Bruns.

Upozornila na skutečnost, že do finále nepostoupila třeba Chorvatka Snježana Pejčičová, která letos tři závody SP vyhrála a jednou byla druhá. „Takže dneska to je pro mě fakt úspěch, na obhajobu jsem fakt nemyslela,“ doplnila.

Mistryně světa z roku 2010 Englederová poslední ranou získala o 1,4 bodu méně než stříbrná Číňanka Čang Pin-pin, i to jí však stačilo k vítězství o 0,2 bodu.

Do Číny putuje i bronz zásluhou Tu Li, která byla na stupních vítězů v Riu už jednou, když v sobotu obsadila druhé místo se vzduchovou puškou.

Druhá česká reprezentantka Nikola Mazurová nepostoupila z kvalifikace a v soutěži obsadila 25. místo.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!