FC Viktoria Plzeň
Olympique Lyon

Online přenos

komentoval: Petr Šedivý

Dobrý podvečer při sledování on-line reportáže z osmifinálové odvety fotbalové Evropské ligy. Plzeň v zápase, který začíná v 19 hodin, hostí Lyon.
Důležité Velké překvapení v sestavě Plzně. Kapitán Pavel Horváth je jen mezi náhradníky. Místo něj se do základu dostal jedenadvacetiletý Patrik Hrošovský.
Plzeň úvodní zápas prohrála 1:4. Dnes tak musí vyhrát 3:0 nebo o čtyři a více gólů. Vítězství 4:1 by znamenalo prodloužení. Ostatní výsledky posílají do čtvrtfinále soupeře z Francie.
Lyon proti českým týmům odehrál už sedm zápasů. Čtyřikrát vyhrál, dvakrát remizoval a jen jedinkrát prohrál. Bylo to v roce 2002, kdy ho doma porazil Liberec 4:1. Tento výsledek by dnes Plzni stačil k prodloužení.
Utkání píská polský sudí Szymon Marciniak. Zápas, ve kterém hrál český tým, rozhodoval dvakrát. V červenci 2011 byl u porážky Jablonce na hřišti nizozemského Alkmaaru (0:2) a loni na podzim vedl zápas Liberce na stadionu FC Sevilla(1:1).
Hráči obou týmů už jsou na hřišti. Teď už jen hymna Evropské ligy a utkání o postup do čtvrtfinále začne!
1
Začal první poločas utkání Plzeň - Olympique Lyon
Rozehrál český mistr.
2
Plzeňský záložník Kolář si v hlavičkovém souboji pomohl faulem, a tak je po útoku... U míče Lyon.
3
Důležité Velká šance pro Plzeň! Rychlá akce z poloviny hřiště, kterou založila dvojice Hořava - Hrošovský. Limberský posunul míč na levou stranu na rozběhnutého Ďuriše, jenž přihrával před bránu Lyonu. Tam nabíhal Kolář, ale ve slibné pozici zakončil mimo bránu.
5
Dlouhá rozehrávka Lyonu, který však domácí nepouštějí daleko za polovinu. Plzeň aktivně napadá hodně vysoko.
6
Domácí Ďuriš fauloval a Lyon bude zahrávat přímý volný kop z přibližně pětatřiceti metrů.
7
Hostující Gourcuff se z přímého volného kopu odhodlal ke střele. Rána to byla, ale dost nepřesná.
8
U míče nadále Lyon, který obléhá pokutové území Plzně. Český tým se od Kolářovy šance ne a ne dostat k míči.
9
Karty Žlutou kartu dostal Limberský (Plzeň)
za tvrdý skluz proti Miguelu Lopesovi u levé postranní čáry (z pohledu Plzně). Z následného přímého volného kopu se Lyon do zakončení nedostal.
10
Rychlý protiútok Plzně. Akci však špatným centrem ukončil Petržela. Míč proletěl od pravé postranní čáry přes celou šířku hřiště až do zámezí.
12
Dlouhý pas z hloubi pole na Tecla či Koláře. Ani jeden se však k centru nedostal.
13
Dobrý obranný zákrok Čišovského, který vypíchl patičku směřující na Gomise. Pokud by se mu to nepovedlo, útočník francouzského týmu už by mohl běžet sám na brankáře.
14
Centr do pokutového území Plzně. K hlavičce se sice dostal útočník Briand, ale nebyla to nebezpečná situace - míč skončil hodně vysoko nad bránou.
15
Hostující obránce Koné odvrátil Řezníkův centr do pokutového území. Plzeň v posledních minutách přidala a vyrovnala se Lyonu v držení míče.
16
Záložník Kolář vybojoval míč a přihrával pod sebe do pokutového území, ale tam pár kroků chybělo útočníku Teclovi. Plzeň se tak do zakončení nedostala.
17
Domácí se drží v ofenzivě. Teď Petržela pokazil přihrávku na Řezníka, který mohl jít do rozhozené obrany soupeře.
18
Důležité Další nadějná příležitost Plzně! Hořava napřáhl z dvaceti metrů. Míč ještě tečoval obránce Biševac a skončil jen těsně vedle levé tyčky. Roh pro domácí.
19
Z prvního rohového kopu zápasu se Plzeň do zakončení nedostala.
20
Záložník Petržela pokazil přihrávku a nabídl Lyonu protiútok. Francouzské mužstvo toho ovšem nevyužilo.
21
Důležité A další protiútok Lyonu. Do pokutového území sprintoval Gomis, jenž se z těžkého úhlu odhodlal ke střele. Tu ovšem skluzem zblokoval Procházka. Dobrý obranný zákrok.
22
Po faulu na Petrželu bude Plzeň zahrávat přímý volný kop od pravé strany. Pozice nevýhodná pro střelu, ale pro nebezpečný centr...
23
Důležité A další slušná šance pro Plzeň! Přímý volný kop rozehrál Hrošovský, jehož centr sice hosté ubránili, ale míč se odrazil jen k Petrželovi. Ten v pokutovém území předvedl výtečné zpracování, díky kterému oklamal hned tři hráče Lyonu, a tvrdě vystřelil. Jen těsně nad!
24
Další plzeňskou akci zastavil Ďurišův faul.
25
Plzeň se snaží, útočí, ale gól, kterým by nastartovala hon za postupovým výsledkem, stále nepřichází.
26
Faul na polovině hřiště na Gomise, který svým spoluhráčům naznačuje: "Není kam spěchat!"
27
Důležité Lyon nastřelil tyč! Francouzský tým zahrával přímý volný kop z hloubi pole - obránce Čišovský po centru do pokutového území neuhlídal Tolissa, jenž hlavičkoval do tyče. Zblízka ještě dorážel Briand, ale netrefil bránu.
30
Třetina zápasu je fuč. Plzeň - Lyon stále 0:0. Českému týmu i nadále chybějí tři góly, aby postoupil. Má na ně ještě hodinu.
31
Z necelých třiceti metrů nečekaně střílel Gomis, ale rána to nebyla ani prudká, ani přesná.
32
Zajímavá statistika: ani jeden tým ještě nevystřelil na bránu, jen mimo...
33
Domácí Ďuriš postupoval po levé straně, ale ztratil míč.
34
Obránce Limberský, který je dnes plzeňským kapitánem, vybojoval rohový kop.
35
Důležité Obrovská šance, asi největší v dosavadní průběhu zápasu! Přímo z rohu Plzeň nezahrozila, ale míč se jí podařilo před bránu Lyonu vrátit - Tecl hlavou prodloužil na Čišovského, který k překvapení hostujících hráčů nebyl v ofsajdu. Už před ním byl jen gólman Anthony Lopes, jenž ránu slovenského obránce skvěle vychytal.
36
Tentokrát se Plzeň z rohového kopu neprosadila.
37
Důležité A další nadějná akce Plzně. Do zakončení se dostal Kolář, jenž bez přípravy vyskočil na Procházkův centr z levé strany. Ale jeho střela pravou nohou skončila nad bránou.
39
Na trávníku leží obránce Dabo, na kterého nechtěně šlápnul Řezník. Fanoušci si myslí, že simuluje a zdržuje, a tak na něj nespokojeně pískají.
40
Karty Žlutou kartu dostal Lopes (Olympique Lyon)
za faul na Ďuriše, po kterém bude Plzeň zahrávat přímý volný kop z levé strany.
41
Přímý volný kop rozehrál opět Hrošovský, jehož centr ovšem tentokrát hosté bez problémů odvrátili.
43
Po delší době vyrazil kupředu i Lyon, ale Dabův centr domácí odvrátili.
44
Domácí Kolář vystihl rozehrávku Lyonu a ke střele se dostal Hrošovský. Trefil však jen nejblíže stojícího protihráče, a tak se míč odrazil jen k Ďurišovi. Ten ještě v závěru poločasu vybojoval roh.
45
Rohový kop k šanci plzeňského týmu nevedl...
45
...stejně dopadl i další rohový kop, který rychle následoval. Už běží dvouminutové nastavení.
45
Důležité Góly Gomis (Olympique Lyon) vstřelil gól. Plzeň - Olympique Lyon 0:1
Do konce prodloužení zbývalo už jen pár sekund, když Lyon ještě vyrazil do ojedinělého útoku. Útočník Gomis se v pokutovém území přes Čišovského dostal ke střele levou nohou a míč skončil za zády brankáře Bolka!
45
Skončil první poločas utkání. Probíhá přestávka 0:1.
45
Plzeň byla v prvním poločase lepší, ale paradoxně prohrává. Inkasovaný gól byl naprosto zbytečný. Navíc ve chvíli, kdy už to vypadalo, že úvodní půle skončí bez branek...
45
STATISTIKY PRVNÍHO POLOČASU (zdroj: UEFA): střely na bránu 1:1, střely mimo 5:5, rohy 5:0.
45
Zajímavé jsou i další statistiky UEFA. Plzeň podle nich vyhrála na "nebezpečné útoky" 25:16 a na "dobré šance" 2:1.
45
Aby Plzeň postoupila, musí dát alespoň čtyři góly. V případě vítězství 4:1 by si zajistila prodloužení. Jinak potřebuje vyhrát o čtyři a více gólů.
46
Přestávka skončila. Začal druhý poločas utkání Plzeň - Olympique Lyon
47
Po centru z přímého volného kopu hlavičkoval Koné mimo plzeňskou bránu.
48
U míče zatím jenom Lyon. Gomisovi se teď nepovedlo odcentrovat do pokutového území, ale francouzský tým nadále zůstává u míče.
49
Akci Lyonu zastavil Gomisův ofsajd.
51
Plzeňský Kolář odcentroval z pravé strany na hranici pokutového území, kde číhal Limberský. Reprezentační obránce se bez přípravy opřel do míče, ale netrefil bránu.
52
Další plzeňský střela. Z více než dvaceti metrů pálil Hořava, ale míč směřoval jen doprostřed brány. Tam stál připravený gólman Anthony Lopes.
54
První desetiminutovka druhého poločasu je trochu ospalejší. Ale není se co divit - o postupujícícm je rozhodnuto, a tak se žádný tým nikam nežene.
57
Důležité Tohle byla paráda! Briand z první posunul na Gomise, jenž si obhodil Procházku, čím si připravil situaci ke střele přes hlavu. Jeho nůžky však skončily těsně vedle brány.
59
Důležité A teď šance na druhé straně! Po centru z pravé strany hlavičkoval Čišovský, ale míč směřující k levé tyči výborně vyškrábil gólman Anthony Lopes.
60
Důležité Góly Kolář (Plzeň) vstřelil gól. Plzeň - Olympique Lyon 1:1
Mladíček Hrošovský si při své premiéře v evropských pohárech připisuje gólovou asistenci. Z pravé strany poslal míč do pokutového území, kde s přehledem zakončil Kolář.
61
Střídání Střídání: Olympique Lyon: ze hřiště odešel Lopes, nahradil ho Bedimo.
62
Hostující Gomis opět v ofsajdu.
62
Důležité Góly Tecl (Plzeň) vstřelil gól. Plzeň - Olympique Lyon 2:1
Plzeň má ještě naději! Napoprvé se Tecl do zakončení nedostal, ale míč se vrátil do pokutového území - plzeňský útočník hlavou zakončil Petrželův centr.
64
Plzeň potřebuje ještě dva góly, aby se prodlužovalo. Zvládne to Plzeň?
66
Plzeň se tlačí do útoku. Po dvou gólech vycítili i fanoušci, kteří ženou své hráče do ofenzivy.
68
Hostující brankář Anthony Lopes při odkopu trefil Petrželu, ale míč se ke smůle domácího týmu neodrazil k žádnému plzeňskému hráči.
69
Plzeň okamžitě po zisku míče vyráží do útoku. Na dva góly jí zbývá ještě lehce přes dvacet minut.
70
Důležité Penalta pro Plzeň! Po faulu Daba na Ďuriše.
70
Důležité Plzeňský útočník Tecl penaltu zahodil! Brankář skočil po své pravé ruce a domácí exekutor střílel na druhou stranu. Jenomže míč se odrazil od tyče!
71
Plzeň nadále v ofenzivě a nevzdává se! Teď v pokutovém území hlavičkoval Procházka, ale Lopes chytá.
73
Po delší době u míče Lyon, který si zahrál po části zápasu, v níž jasně dominovala Plzeň.
74
Střídání Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Kolář, nahradil ho Bakoš.
Jasné posílení útoku - Kolář je ofenzivní záložník, Bakoš útočník.
75
Z levé strany centroval Ďuriš. V pokutovém území odvrátil Gonalons jen na roh.
75
Plzeň se z rohového kopu neprosadila.
76
Rychlá, kombinační hra Plzně. Petrželově přihrávce před prázdnou bránu chyběly jen centimetry. Následný centr do šance nevedl.
77
Střídání Střídání: Olympique Lyon: ze hřiště odešel Tolisso, nahradil ho Mvuemba.
77
Střídání Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Petržela, nahradil ho Wágner.
Plzeň teď má na hřišti tři čistokrevné útočníky.
79
Počet diváků 10 352 (88 % z kapacity 11 700)
81
Karty Žlutou kartu dostal Čišovský (Plzeň)
za faul na unikajícího Gomise, byť do francouzského útočníka brnknul nechtěně.
82
Důležité Úžasná střela plzeňského obránce Čišovského. Z obrovské dálky - snad ze třiceti metrů - pálil přesně pod břevno. Výborný zákrok však vytáhl gólman Lopes.
83
Střídání Střídání: Olympique Lyon: ze hřiště odešel Gomis, nahradil ho Malbranque.
84
Střídání Střídání: Plzeň: ze hřiště odešel Ďuriš, nahradil ho Končal.
85
Lyon se zatáhl před vlastní pokutové území a brání náskok, který si vytvořil v prvním zápase.
86
Plzeň vybojovala další rohový kop.
87
Důležité Rohový kop rozehrál Hrošovský, Tecl prodloužil centr a Wágner těsně před bránou hlavičkoval. Brankář Lopes vyrazil míč na brankové čáře - někteří fanoušci už křičeli gól! Ale nebyl.
88
Lyon šel do protiútoku, ale Brinad bránu netrefil.
90
Domácí mladíček Hrošovský centroval z přímého volného kopu. V pokutovém území hlavičkoval Čišovský, ale nebyla to moc nebezpečná střela.
90
Už běží tříminutové nastavení.
90
Důležité Břevno! Z levé strany centroval Končal a v pokutovém území hlavičkoval Wágner. Trefil brankovou konstrukci!
90
Do konce zápasu zbývá už jen minuta. To je na dva góly málo času, ale fanoušci vstávají a tleskají. Tohle je důstojné rozloučení s Evropskou ligou.