Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

ONLINE: Češi získali v sobotu tři bronzy, tyčkaři postoupili do finále

13:49aktualizováno  14. srpna 5:00
RIO DE JANEIRO/PRAHA - Česká republika zažila svůj co do počtu cenných kovů nejúspěšnější den na letošní olympiádě, získala tři bronzové medaile. Nejprve Ondřej Synek skončil třetí ve finále skifu, poté Petra Kvitová vydřela vítězství nad Američankou Madison Keysovou v poměru 7:5, 2:6 a 6:2. A v bitvě českých deblistech předčila Barbora Strýcová s Lucií Šafářovou obhájkyně stříbra z Londýna Andreu Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou. Dění v Riu sledujte v naší online reportáži.

Lucie Šafářová (vlevo) a Barbora Strýcová se radují z olympijského bronzu. foto: ČTK

V Riu pokračovaly druhým dnem atletické disciplíny. Poprvé se v Riu v rozběhu na 100 metrů představí obhájce tří zlatých medailí z Londýna i Pekingu Usain Bolt. V akci byli pochopitelně také Češi - více čtěte zde!

Petra Kvitová v pátek prohrála s překvapením turnaje Portoričankou Puigovou 1:2 na sety a v sobotním zápase s Keysovou toužila alespoň po bronzové náplasti. Američanka v druhém semifinále nestačila na Němku Kerberovou.

O její cestě k medaili - teprve druhé v samostatné historii pro českého singlistu po bronzu Jany Novotné z Atlanty 1996 - si přečtěte ZDE.

Ondřej Synek sice vyhlásil útok na zlatou olympijskou medaili, která mu jako jediná ve sbírce trofejí ještě chybí, a směrem k Novozélanďanovi Drysdaleovi vyslal před závodem vzkaz, že si „oloupe kiwi“, od začátku finálové jízdy však překvapivě hrozil hlavně Chorvat Damir Martin.

Na kilometru vedl o více než vteřinu před Synkem, Drysdale byl třetí. V druhé polovině závodu však už sedmatřicetiletý fenomén Drysdale nasadil a rázem byl před Martinem v čele. Synek se propadl na třetí místo a čím dál víc bylo zřejmé, že boj o zlato se jej netýká.

Ten svedli Drysdale s Martinem a bylo to opravdu napínavé, rozhodnout musela cílová fotografie. Nejprve to vypadalo, že Martinova loď proťala cílovou pásku dříve, po chvíli ale výsledková tabule potvrdila, že Novozélanďan obhájil své zlato z londýnské regaty. Parádní finále, z něhož si Ondřej Synek odnese svou třináctou medaili z velkých světových akcí!

Na tenistky zbyl boj o bronz

Není třeba zakrývat, že české tenistky vzhledem k průběhu deblového turnaje pomýšlely na víc, než „jen“ pouze boj o bronz. Páteční semifinále však ani jednomu páru nevyšlo podle představ.

K vítězství měly blíž Hlaváčková s Hradeckou, které nad Timeou Bacsinszkou a Martinou Hingisovou vyhrály první set 7:5 a ve druhém měly dva mečboly. Švýcarky však prokázaly pevné nervy, nepříznivý stav odvrátily a druhý set vyhrály v tiebreaku. Koncovku sady navíc poznamenal nepříjemný moment pro Hlaváčkovou, kterou z blízka trefila Hingisová smečí přímo do oka.

„Byla jsem v šoku. Trefila mne přímo do bulvy. To se mi nikdy nestalo,“ řekla po zápase Hlaváčková, proč si vyžádala tzv. medical time out. Šokovaná česká hráčka prý chvíli viděla dvojitě, nakonec ale byla schopná pokračovat. Ve třetí sadě už však Hlaváčková s Hradeckou ztrácely a po prohře 2:6 věděly, že je čeká celočeská záležitost.

V boji o bronz se utkaly s Lucií Šafářovou a Barborou Strýcovou, které rovněž mezi nejlepšími čtyřmi prohrály s Ruskami s Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou 6:7, 4:6. I ony musely překonat zklamání, protože po šokujícím vítězstvím nad sestrami Williamsovými v prvním kole jistě cítily, že brána ke zlatu je otevřená. A z výhry se nakonec radovala druhá zmíněná dvojice - více zde!

Petra Kvitová porazila Američanku Madison Keysovou a z olympiády v Riu si...
Petra Kvitová po proměněném mečbolu.

Nesmíme ale zapomenout ani na mix - Radek Štěpánek s Lucií Hradeckou, kteří si nakonec také zahrají v Riu o bronz. V semifinále smíšené čtyřhry totiž podlehli americkým tenistům Bethanii Mattekové-Sandsové a Jacku Sockovi 4:6, 6:7. Jejich soupeři v boji o medaili v neděli budou čtvrtí nasazení Sania Mirzaová a Rohan Bopanna z Indie.

Puigová získala pro Portoriko první zlato

Turnaj tenistek vyhrála nečekaně Mónica Puigová a pro Portoriko získala první zlatou olympijskou medaili v historii. Nenasazená hráčka, jíž patří ve světovém žebříčku 34. místo, přehrála ve finále Němku Angelique Kerberovou 6:4, 4:6, 6:1. O den dříve v semifinále vyřadila později bronzovou Petru Kvitovou.

Puigová dosud vyhrála na okruhu WTA jediný turnaj, v květnu 2014 na antuce ve Štrasburku. Na grandslamech došla nejdále do 4. kola. V Riu ale vyhrála všech šest zápasů. Před Kvitovou, která jí v sobotu jako první dokázala vzít alespoň set, vyřadila mimo jiné španělskou trojku Garbiňe Muguruzaovou.

Dvaadvacetiletá Portoričanka se rovněž zapsala do tenisové historie, a to jako první nenasazená hráčka, která se po návratu bílého sportu na olympiádu v roce 1988 v Soulu dostala do finále. Dnes své vítězné tažení završila proti turnajové dvojce Kerberové, která v rozhodujícím třetím setu za stavu 0:5 odvrátila „kanára“ a v závěru i tři mečboly.