Páté evropské zlato. Knapková si podmanila i Poznaň, Synek stříbrný

14:09aktualizováno  15:13
POZNAŇ - Skifařka Miroslava Knapková se v Poznani stala popáté v kariéře evropskou šampionkou ve veslování. Olympijská vítězka z Londýna triumfovala na jezeře Malta díky skvělému finiši. V polovině trati byla ještě pátá, 500 metrů před cílem třetí. Nakonec však druhou Jeannine Gmelinovou ze Švýcarska porazila o téměř dvě sekundy.

Skifařka Miroslava Knapková při olympijském triumfu v Londýně 2012 (archiv). foto: Reuters

Čtyřiatřicetiletá česká reprezentantka ovládla skif na ME potřetí za sebou. O hattrick a celkově pátý titul usiloval i Ondřej Synek, který však stejně jako v semifinále prohrál s Damirem Martinem z Chorvatska a získal stříbrnou medaili.

Úřadující světový šampion začal podobně jako Knapková pomaleji a na prvním mezičase byl čtvrtý. Na kilometru byl již druhý, ale Martina předjet nedokázal. Chorvatský skifař naopak 500 metrů před cílem zvýšil frekvenci a suverénně si dojel pro zlato. Synek musel ještě odrážet atak nakonec třetího Nora Olafa Tufteho.

„Damir jel dnes moc rychle. Já ještě nejsem v ideální formě. Nejdůležitějším závodem však bude mistrovství světa,“ uvedl Synek na webu Mezinárodní veslařské federace. Světový šampionát se uskuteční až na přelomu srpna a září ve Francii.

Úspěšné B finále

Ve finále se v Poznani představily ještě dvě české posádky. Lukáš Helešic a Jakub Podrazil obsadili ve dvojce bez kormidelníka čtvrté místo. Z vítězství se radovali favorizovaní Britové Matt Langridge a James Foad. Dvojskif David Jirka, Michal Plocek byl šestý.

V B finále se představilo celkem osm českých lodí a hned tři z nich své účinkování v Polsku zakončily vítězstvím.

Celkově sedmé místo tak obsadily Kateřina Kopecká a Martina Stillerová na dvojce bez kormidelnice, dvojskif lehkých vah Ondřej Vetešník, Jan Vetešník a čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Michael Humpolec, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil ml., Jan Hájek.

ME ve veslování v Poznani:

MUŽI:

Skif: 1. Martin (Chor.) 6:41,65, 2. Synek 6:46,40, 3. Tufte (Nor.) 6:46,61.

Skif leh. vah: 1. Houin (Fr.) 6:54,48, ...finále C: 2. Čabla 7:10,64.

Dvojka bez korm.: 1. Foad, Langridge (Brit.) 6:27,89, ...4. Helešic, Podrazil 6:33,33.

Dvojka bez korm. leh. vah: 1. Cassells, Chambers (Brit.) 6:28,58, ... finále B: 2. Kapa, Viktora 6:47,020.

Dvojskif: 1. Hacker, Krüger (Něm.) 6:09,32, ...6. Jirka, Plocek 6:18,90.

Dvojskif leh. vah: 1. Delayre, Azou (Fr.) 6:11,38, ...finále B: 1. O. Vetešník, J. Vetešník 6:23,65.

Čtyřka bez korm.: 1. Británie (Reilly-O’Donnell, Sinclair, Ransley, Durant) 5:55,70, ...finále B: 5. Česko (Klang, Altman, Andrle, Paroulek) 6:02,94.

Čtyřka bez korm. leh. vah: 1. Švýcarsko (Schürch, Gyr, Tramer, Niepmann) 5:52,27, ...finále B: 1. Česko (Humpolec, Kopáč, Vraštil ml., Hájek) 6:01,61.

Párová čtyřka: 1. Rusko (Rjabcev, Sorin, Michajlevskij, Fedorovcev) 5:45,61, ...finále B: 5. Česko (Štěrbák, Kedaj, Basl, Řimák) 6:03,68.

Osma: 1. Německo (Munski, Jakschik, Reinelt, Johannesen, Braun, Drahotta, Schmidt, Ocik, korm. Sauer) 5:24,23.

ŽENY:

Skif: 1. Knapková 7:30,24, 2. Gmelinová (Švýc.) 7:32,00, 3. Kuchtová (Běl.) 7:33,16.

Skif leh. vah: 1. Walshová (Brit.) 7:37,37.

Dvojka bez korm.: 1. Gloverová, Stanningová (Brit.) 6:58,28, ...finále B: 1. Stillerová, Kopecká 7:16,56.

Dvojskif: 1. Fularczyková, Madajová (Pol.) 6:55,58, ...finále B: 3. L. Antošová, Fleissnerová 6:58,08.

Dvojskif leh. vah: 1. Taylorová, Copelandová (Brit.) 7:00,71, ...finále B: 5. Kocianová, A. Žabová 7:17,39.

Párová čtyřka: 1. Německo (Thieleová, Arnoldová, Baerová, Schmidlaová) 6:18,93.

Osma: 1. Rusko (Kalinovská, Inozemcevová, Lebeděvová, Tichanová, Karabelščikovová, Fedorovová, Popovová, Savkinová, korm. Volkovová) 6:08,06.