Moravec obsadil v úvodním sprintu Světového poháru biatlonistů osmé místo

18:40aktualizováno  19:14
NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - Biatlonista Ondřej Moravec skončil osmý ve sprintu Světového poháru v Novém Městě na Moravě a připsal si nejlepší individuální výsledek v sezoně. Dosud byl nejlépe čtrnáctý ve stíhačce v Pokljuce.

Ondřej Moravec a jeho typická oslava s vyplazeným jazykem. foto: ČTK

Sprint mužů jsme sledovali ONLINE

Závod opět vyhrál Martin Fourcade z Francie, jasně vedoucí muž seriálu, který sice jednou chyboval na střelnici, ale druhým nejrychlejším během si zajistil prvenství. V dosavadních sedmi závodech sezony nezvítězil jen jednou.

Druhé místo obsadil Rus Andrej Šipulin, který měl ztrátu 1,6 sekundy. Třetí skončil Nor Emil Hegle Svendsen, jenž jel stejně jako Fourcade jedno trestné kolo, ale byl o 6,4 sekundy pomalejší než vítězný Francouz.

SP v biatlonu v Novém Městě na Moravě:

Muži - sprint (10 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 23:48,0 (1 trest. okruh), 2. Šipulin (Rus.) -1,6 (0), 3. Svendsen -6,4 (1), 4. J.T. Bö (oba Nor.) -10,5 (1), 5. Iliev (Bulh.) -15,8 (1), 6. Rastorgujevs (Lot.) -16,3 (1), 7. Semenov (Ukr.) -18,8 (0), 8. Moravec -26,5 (0), 9. Eberhard (Rak.) -28,6 (3), 10. Bjöntegaard (Nor.) -30,1 (1), ...19. Soukup -47,1 (0), 28. Krčmář -1:06,7 (2), 44. Šlesingr -1:31,9 (3), 76. Kristejn -2:38,3 (2).

Průběžné pořadí SP (po 6 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 348, 2. J.T. Bö 236, 3. Šipulin 227, 4. Svendsen 197, 5. Cvetkov (Rus.) 195, 6. Björndalen (Nor.) 193, ...12. Moravec 124, 17. Krčmář 115, 22. Šlesingr 107, 50. Soukup 22, 67. Krupčík 3.

Jaroslav Soukup obsadil 19. místo. Michalu Krčmářovi ani Michalu Šlesingrovi se před návštěvou, která dosáhla 25.500 fanoušků, nedařila střelba a do dvacítky se nevešli.

„Je to radost, že Ondra (Moravec) byl v desítce. Byl to zase ten starý známý Ondra,“ řekl České televizi šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář při pohledu na Moravcovu výbornou střelbu.

Moravec přitom nezačal závod zrovna svižně a také na první střelnici nepatřil mezi nejrychlejší, ale neudělal chybu, díky čemuž se pohyboval na dosah elitní desítky. Střelbu vestoje zvládl za 22 sekund, což byl jeden z nejrychlejších časů, a mířil za nejlepším výsledkem sezony.

„Už dva závody na Pokljuce nasvědčovaly, že by to mohlo být dobré. Jsem rád, že jsem to tady potvrdil, je to psychická vzpruha,“ řekl Moravec. Ze závodu jen litoval pomalejší střelby vleže. „Tam jsem nechal spoustu vteřin, to bylo ukrutně pomalé. Ale trochu mě tady ta atmosféra svázala,“ řekl Moravec.

Nejlepší výkon v sezoně předvedl také Soukup, kterému se zatím nedařilo a poslední dva závody dokonce jel v nižším seriálu IBU Cup. „Nebylo to, že by mi trenér řekl: Ty jezdíš, jak se to říká slušně, špatně, tak běž pryč. Ale srovnej se v IBU poháru a ono to zase přijde. A přišlo. Jsem rád hlavně za dvě nuly,“ řekl.

Biatlonoví fanoušci během úvodního závodu SP v Novém Městě na Moravě.
Ondřej Moravec byl na střelnici bezchybný.

Krčmář, který letos jezdí ve výborné formě, nezačal špatně. Na první střelbě vleže byl tradičně bezchybný, a když přijížděl na druhou střelnici, pohyboval se mezi nejrychlejšími. Pak ale dvakrát minul a zhatil své šance na další umístění v elitní desítce. „Ani pořádně nevím, co se stalo,“ řekl Krčmář po 28. místě.

Ještě hůř na tom byl dosud nejlepší Čech ve Světovém poháru Šlesingr, který selhal hned v úvodní střelbě, kde minul třikrát a 450 metrů navíc znamenalo propad až na konec startovního pole. Nezachránila ho ani čistá druhá střelba. „Nevím o tom, že bych udělal nějakou chybu. Pak už to bylo těžké,“ komentoval Šlesingr 44. příčku.