9. prosince 2009 7:53 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Olympionici s očkováním proti prasečí chřipce váhají

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Očkovat či nikoliv? Olympionici se nemohou shodnout. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Očkovat či nikoliv? Olympionici se nemohou shodnout. | foto: Lidové noviny

PRAHA Očkovat? Neočkovat? Prasečí chřipka se zvolna šíří i po českých luzích a hájích a nevybírá si. Sahá i po sportovcích a ti řeší, nedlouho před olympijskými hrami, otázku, zda si nechají píchnout proti ní vakcínu, či nikoliv.

Předseda lékařské komise Českého olympijského výboru Jaroslav Větvička ví, že zájem o očkování je mezi adepty pro Vancouver zatím spíše vlažný.

Češi chystají rekordní výpravu

Dnes je již takřka jisté, že na olympijské hry do Vancouveru odletí rekordní počet českých sportovců.

Místopředseda ČOV František Dvořák spočítal, že nominační kritéria zatím splnilo 91 mužů a žen, a odhaduje, že do Kanady v příštím roce zamíří 88 sportovců, čímž by se překonal dosavadní rekord z Turína, kam zamířilo 85 českých reprezentantů.

Celkem se pak do Vancouveru vydá 180 osob, přičemž náklady na přípravu a účast na hrách se vyšplhají na 100 milionů korun.

Nejpočetnější tým budou mít tradičně hokejisté, kterých trenér Vladimír Růžička vezme podle daných regulí 23.

Běžců na lyžích by mělo být jedenáct, avšak není vyloučené, že poprvé v historii her od rozdělení Československa se nedostane vzhledem k mizerné výkonnosti na štafetu žen.

Mezi prvními sportovci, kteří se do Kanady vydají, bude rychlobruslařka Martina Sáblíková, běžec na lyžích Lukáš Bauer a sjezdařka Šárka Záhrobská. Odletí již 29. ledna, největší část výpravy pak o šest dnů později.

O alternativní ubytování požádaly pouze Záhrobská a akrobatická lyžařka Nikola Sudová. "Záhrobská se bude připravovat v Calgary a do dějiště her přijede vždy pouze na závody," vysvětlil Dvořák představu žhavé adeptky na medaili ve slalomu.

"Sudová pak bude bydlet mimo olympijskou vesnici poblíž závodních tratí."

Přestože i z Kanady přilétla rada, aby účastníci her s očkováním neváhali. "Čím dříve, tím lépe," nechal se slyšet šéflékař organizačního výboru her Jack Taunton.

"Dosud jsme dostali asi třicet žádostí o očkování," říká. Což vzhledem k očekávané účasti téměř devadesáti českých sportovců na hrách není příliš vysoké číslo.

Sudová: Očkování je riskantní
"Já se pravděpodobně očkovat nenechám," prozrazuje Nikola Sudová, jedna z adeptek na medaili v akrobatickém lyžování. "Slyšela jsem, že po očkování musí člověk na týden vysadit z tréninku, což by nebylo zrovna optimální... Navíc je očkování riskantní a nikdo neví, jestli je stoprocentně účinné. Myslím si, že stačí očkování proti normální chřipce."

Jaroslav Větvička o zmíněných názorech ví a rázně říká, že jeho pohled se od nich diametrálně liší. "I proto pořádáme tento čtvrtek seminář vzdělaných lékařů. Opakuji, vzdělaných lékařů a specialistů. Objevují se totiž také různá stanoviska amatérských kolegů vakcinologů, kteří o této problematice hovoří, aniž by ji skutečně znali."

Větvička zároveň odmítá domněnku, že by sportovec po očkování musel na týden přerušit přípravu. "Tenhle názor je naprostý nesmysl," mávne rukou. "Samozřejmě že člověk musí být po očkování trochu opatrný, ale stačí, když fyzickou námahu omezí na dva dny."

Dodává také, že v žádném případě nehodlá nikomu cokoliv nařizovat. "My pouze sportovcům doporučujeme, aby se i proti nové chřipce nechali očkovat," podtrhuje. Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička však, podobně jako třeba Sudová, zmíněný problém příliš neřeší.

"Do těchhle věcí skutečně nezasahuju," řekne takřka nezúčastněně. "Nikomu nic přikazovat nehodlám, každý ať se rozhodne podle svého. Já se ale před Vancouverem očkovat určitě nebudu." Vakcína se příliš nezamlouvá ani českým skokanům na lyžích Jakubovi Jandovi a Romanu Koudelkovi.

"Proti normální chřipce jsem se očkovat nechal, ale proti prasečí ne. Jednak se vakcína stejně nesežene, a navíc jsem slyšel, že po očkování nedávno někdo umřel," říká Janda. Jeho parťák z můstků Koudelka přikyvuje: "Já bych si to píchnout určitě nenechal," prohlásí rozverně. "Očkovat bych se nechal maximálně tak proti žloutence, kdybych letěl třeba na Srí Lanku."

Vakcína zatím není
Větvička připouští, že dostatek vakcíny zatím k dispozici skutečně nemá. "Dostali jsme z ministerstva zdravotnictví alespoň přislib, ale situace jednoduchá určitě není. Neočekávám však, že by vakcíny byl nedostatek.

Navíc, pokud vím, se dá bez větších problémů sehnat volně v zahraničí." A mimochodem, Větvička chce jít příkladem a již zítra se proti prasečí chřipce nechá očkovat.

  • 2Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!