Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Vonnová se s olympiádou loučí selháním. Zlato z kombinace má Gisinová

8:42aktualizováno  10:17
PCHJONGČCHANG - Olympijskou vítězkou v kombinaci se stala švýcarská lyžařka Michelle Gisinová, jež v součtu sjezdu a slalomu téměř o sekundu porazila Američanku Mikaelu Shiffrinovou. Bronz získala další Švýcarka Wendy Holdenerová. Česká reprezentantka Kateřina Pauláthová obsadila v Pchjongčchangu 17. pozici a poprvé v kariéře se na velké akci vešla do dvacítky.

Zklamaná Lindsey Vonnová. foto: Reuters

Noční zprávy z olympiády: Hirscher třetí zlato nezíská, vyhrál Myhrer

Závod dokončilo osmnáct lyžařek.

Čtyřiadvacetiletá Gisinová přidala do rodinné sbírky olympijské zlato čtyři roky po starší sestře Dominique, jež v Soči vyhrála sjezd. Úřadující vicemistryně světa v kombinaci byla třetí po sjezdu a ve slalomu čtvrtou nejlepší jízdou bez problémů odrazila očekávaný atak Shiffrinové.

„Když jsem přijela do cíle, byla jsem si už celkem jistá. Pokud jsem za sebou dokázala udržet Mikaelu, to už něco znamená,“ přiznala Gisinová, že se ze zlata radovala už před jízdami posledních dvou soupeřek.

Lindsey Vonnová na startu slalomu.

Favorizovaná Američanka založila na medaili šestým časem ve sjezdu, nicméně po zlatu z obřího slalomu se musela s odstupem 97 setin sekundy spokojit se stříbrem.

„Je to hezký způsob, jak uzavřít olympiádu. Začala jsem ohromným úspěchem a končím s medailí na stupních vítězů,“ shrnula Shiffrinová své vystoupení na olympijských hrách, před nimiž byla považována za medailovou kandidátku v několika disciplínách. „Ve sjezdu jsem dnes udělala příliš velké chyby na to, abych je mohla ve slalomu smazat. I tak je úžasné, že to vyšlo na medaili,“ dodala.

Sjezdové lyžování - ženy, kombinace:

1. Gisinová (Švýc.) 2:20,90 (sjezd 1:40,14 + slalom 40,76), 2. Shiffrinová (USA) -0,97 (1:41,35+40,52), 3. Holdenerová (Švýc.) -1,44 (1:42,11+40,23), 4. Mowinckelová (Nor.) -1,73 (1:40,11+42,52), 5. Vlhová (SR) -2,09 (1:42,58+40,41), 6. Grenierová (Kan.) -2,54 (1:41,79+41,65), 7. Siebenhoferová (Rak.) -2,55 (1:40,34+43,11), 8. Brignoneová (It.) -2,63 (1:42,51+41,02), 9. Feierabendová (Švýc.) -3,04 (1:43,04+40,90), 10. Bassinová (It.) -3,35 (1:42,61+41,63), ...17. Pauláthová -8,19 (1:44,26+44,26).

Nejrychlejší slalomová jízda závodu pomohla k bronzu Holdenerové. Mistryně světa v kombinaci se na stupně vítězů vyšvihla z průběžně desátého místa a získala druhou medaili v Koreji po stříbru ze slalomu.

Jako poslední se mezi slalomové branky spustila vítězka sjezdařské části Lindsey Vonnová, ale svůj pravděpodobně závěrečný olympijský závod v kariéře nedokončila.

„Už na tom nejsem tak, abych fyzicky zvládla takový trénink jako ostatní holky. Neměla jsem co ztratit, tak jsem do toho šla a útočila. Bohužel to nevyšlo, ale na svůj výkon ve sjezdu jsem vážně hrdá. Vyhrála jsem svůj poslední olympijský start ve sjezdu a to je úžasné,“ řekla Vonnová.

Čtyřiadvacetiletá Pauláthová při čtvrtém startu v Koreji ztratila na Gisinovou 8,19 sekundy. „Jsem happy, že jsem živá a zdravá,“ řekla novinářům Pauláthová, která prožila těžké chvilky na startu sjezdu. Před ní byl totiž závod kvůli pádu soupeřky na čtvrt hodiny zastaven.

Mikaela Shiffrinová: Tak jen bronz, no.
Švýcarská vítězka kombinace Michelle Gisinová.

„Myslela jsem, že to psychicky nedám, a byla ve stresu. Ale přežila jsem, slalom jsem chtěla víc pustit, ale nervíčky zapracovaly. Špička je úplně někde jinde. Sedmnácté místo beru, nicméně vím, že nás dojelo strašně málo,“ řekla.

Kombinaci dokončilo nezvykle málo závodnic. Už ve sjezdu jich z třiceti na startu nedojelo osm a po slalomu bylo klasifikováno osmnáct lyžařek. „To je dost málo, to se neděje ani ve svěťáku. Ale sjezd fakt nebyl sranda. Už mě hrozně bolely nohy od poloviny sjezdu a myslela jsem, že to nedám. Ve slalomu mě bolely od začátku, ani jsem se nemohla rozjet, ty tři týdny tady jsou masakr,“ řekla Pauláthová.