Olympijská fenoménka Ledecká dojela v Kayseri druhá a má jistý malý křišťálový glóbus

14:24aktualizováno  16:51
Kayseri - Snowboardistka Ester Ledecká skončila týden po olympijském zlatu druhá v paralelním obřím slalomu na Světovém poháru v tureckém Kayseri. Podruhé v kariéře si tak zajistila malý glóbus v této disciplíně. Ve vyřazovacích jízdách nestačila až ve finále na Rusku Milenu Bykovovou.

Ester Ledecká foto: ČTK

V hodnocení obřího slalomu má Ledecká před posledním obřím slalomem sezony nedostižný náskok a disciplínu ovládla stejně jako předloni. „Je to otázka všech závodů, které jsem zajela. Všechny jsem si užila a mám z toho radost,“ řekla v nahrávce pro média.

Navíc vede i celkové pořadí paralelních disciplín, které může vyhrát potřetí za sebou. Před Němkou Ramonou Hofmeisterovou, která v Turecku po nemoci nestartovala, v něm má náskok 1610 bodů a do konce zimy zbývají dva závody.

‚Čekala jsem, že mě dojedou, ale pořád nedojížděly.‘ Samková po olympijském bronzu vyhrála v La Molině

Rozhodnout může už příští týden v obřím slalomu ve švýcarském Scuolu, na závěr je ještě slalom ve Winterbergu, ale možná tam ani nebude muset jezdit.

Dvaadvacetiletá Ledecká poprvé v sezoně nevyhrála kvalifikaci a v Kayseri v silném větru postoupila z třetího místa. „Soupeřky zajely skvělé jízdy, jsou šikovné,“ prohlásila a ke svým jízdám dodala: „V kvalifikaci jsem z toho neměla dobrý pocit, který bych chtěla mít, a věděla jsem, že jsem tam udělala spoustu chyb.“

Závod provázelo drobné sněžení a především silný vítr. „Foukalo podle mě minimálně sto kilometrů za hodinu a stejně se to odjelo. Bylo to hodně divoké,“ popsala Ledecká s tím, že organizátoři museli sundat nahoře stan. „Všechno lítalo. A při prohlídce finále jsem měla co dělat, abych se udržela na nohou, ale mám radost, že se to nakonec odjelo a takhle pěkně to dopadlo,“ řekla.

Praha, 26.2.2018, Staroměstské náměstí, přivítání olympioniků, Ester Ledecká,...

Před finále se proto snažila změnit styl jízdy. „Protože trať byla měkká a nedalo se do toho moc opřít. Navíc i stavba branek byla trošku jiná, než jsme zvyklé. Nakonec jsem se do toho dostala a začala jsem si to užívat,“ poznamenala Ledecká.

V první vyřazovací jízdě porazila Rusku Natalii Sobolevovou, ve čtvrtfinále v repríze olympijského finále Němku Selinu Jörgovou a v semifinále Rakušanku Danielu Ulbingovou. O šestou výhru v SP v sezoně Češku připravila až vítězka kvalifikace Bykovová, s kterou Ledecká prohrála o 44 setin sekundy. „Jezdila skvěle a jistě. Jízdy se jí dařily a gratuluju jí k první výhře ve svěťáku,“ řekla Ledecká.

Na olympiádě v Pchjongčchangu vyhrála Ledecká paralelní obří slalom a z Koreje si odvezla dvě zlaté medaile, jelikož se předtím výhrou v lyžařském superobřím slalomu postarala o jedno z největších překvapení her. Jako první žena tak zvítězila na jedné zimní olympiádě ve dvou různých sportech.

SP ve snowboardingu v Kayseri (Turecko) - paralelní obří slalom:

Muži: 1. Baumeister (Něm.), 2. Coratti (It.), 3. Mastnak (Slovin.), ...39. Brůžek (ČR). Průběžné pořadí obřího slalomu (po 8 závodech): 1. Galmarini (Švýc.) 4930, 2. Coratti 3258, 3. Payer (Rak.) 2880, ...48. Brůžek 108,8. Průběžné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Galmarini 5650, 2. Coratti 4103,3, 3. Fischnaller (It.) 3776, ...56. Brůžek 108,8.

Ženy: 1. Bykovová (Rus.), 2. Ledecká (ČR), 3. Ulbingová (Rak.). Průběžné pořadí obřího slalomu (po 8 závodech): 1. Ledecká 6250, 2. Dujmovitsová (Rak.) 3950, 3. Jörgová (Něm.) 3920. Průběžné pořadí SP (po 10 závodech): 1. Ledecká 6540, 2. Hofmeisterová (Něm.) 4930, 3. Dujmovitsová 4670.