Olympiádu Češi nevybojovali. Padli s Běloruskem

14:56aktualizováno  17:37
AALBORG - Čeští fotbalisté prohráli v kvalifikačním duelu o účast na olympiádě s Běloruskem 0:1 gólem z 88. minuty. Těšit je tak může pouze skutečnost, že si z dánského mistrovství Evropy odvezou, stejně jako jejich soupeř, bronzové medaile.

Jan Kovařík (vpravo) a Andrej Voronkov foto: Reuters

Čeští fotbalisté v úvodu utkání Bělorusy přehrávali. Byli aktivnější, drželi míč na svých kopačkách a soupeře vůbec k ničemu nepouštěli. Poprvé na turnaji hráči v červených dresech udávali tempo utkání. Problém byl však v tom, že se téměř nedostávali do šancí.

Výjimkou byla 19. minuta, ve které se po Váchově centru k hlavičce dostal Hloušek, ale mířil těsně mimo. Stejný fotbalista střílel i o chvilku později - do dráhy míče ale vložil ruce běloruský obránce a míč usměrnil jej bezpečí. Rozhodčí jeho nedovolené počínání v pokutovém území nezaznamenali.

Velkou dávku smůly si vybral český záložník Lecjaks, který už v první čtvrthodině měření sil po nekontrolovaném pádu na trávník utrpěl zlomeninu ruky a opustil trávník. Jeho místo zaujal střídající Kovařík.

Ve druhém poločase provedl běloruský trenér Kondratěv několik změn, které výkon týmu z východu Evropy pozitivně ovlivnily. Najednou Čechy začal předčívat a dostal se hned do několika příležitostí. Vůbec první střelu zápasu mezi tyče zaznamenal chvíli po přestávce Macvejčyk, ale Vaclík byl pozorný. Krušné chvíle si prožila česká obrana v 65. minutě: v sérii tří šancí Draguna však vedení Běloruska nepramenilo.

Klíčový moment měření sil se udál v 75. minutě hry. Záložník Vácha si při útočných pokusech úmyslně zpracoval míč rukou a inkasoval druhou žlutou kartu. Běloruský tlak ještě vzrostl a vygradoval v 88. minutě. To se po přízemním přihrávce do pokutového území pohotově a bez přípravy prosadil obránce Filipenko.

Situace to byla kritická, neboť do konce utkání zbývalo už jen několik vteřin, přesto mohli svěřenci trenéra Dovalila slavit vyrovnání. Do největší šance českého výběru se prodral Kozák. Skákavý míč ale usměrnil přes brankáře několik centimetrů mimo.

Bělorusko tak může slavit. Jeho mladí fotbalisté si zahraji za rok na olympijských hrách v Londýně. Češi si z evropského šampionátu odvážejí bronzové medaile, ovšem s hodně hořkými pocity.

Utkání o účast na OH v Aalborgu v rámci ME:

Česká republika - Bělorusko 0:1 (0:0)
Branka: 87. Filipenko.

Rozhodčí: Mažič (Srb.) - Borsch (Něm.), Borkowski (Pol.). ŽK: Vácha, Gecov - Veretilo, Voronkov. Skavyš. ČK: 75. Vácha.  Diváci: 1000.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks (13. Kovařík) - Gecov - Dočkal, Vácha, Hořava, Hloušek (46. Kozák) - Chramosta (83. Kadlec). Trenér: Dovalil.

Bělorusko: Hutor - Veretilo, Filipenko, Politevič, Matvejčik (76. Poljakov) - Perepečko (34. Baga), Drahun, Sivakov, Nechajčik - Voronkov, Skavyš (83. Rekiš). Trenér: Kondratěv.