Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Olympiáda á la Monty Python. Bizarní pravidla škrtí Londýn

Sport

  11:53
LONDÝN - Přísná omezení zavedená Mezinárodním olympijským výborem připomínají skeč komediální skupiny Monty Python. Komentuje německý list Die Welt pravidla Mezinárodního olympijského výbboru ohledně toho, kdo smí a nesmí používat oficiální logo a další symboly her.

Logo olympijských her foto: ČTK

Telefon v oděvním podniku Stephena Holta už celé dny nepřestává vyzvánět. Fotografie jeho výkladní skříně v anglickém městě Surbiton jsou všude na internetu. Holt v ní chtěl chtěl nějak odrazit olympijskou tématiku, ale jako "nesponzorovi" olympijských her mu to bylo přísně zakázáno: Nikdo nesmí používat olympijské kruhy, anebo slova "London" (Londýn), "Gold" (zlato), "Games" (hry) nebo dokonce "Summer" (léto/letní) k reklamním účelům. Celkem je na indexu 20 zapovězených slov a symbolů.

Dvacatero zapovězených symbolů
Ale to Holta rozhodně nezastavilo ani neodradilo. Po celé týdny jeho výkladní skříň hlásá: "Lodnon 2102 Oimplycs" spolu s pěti olympijskými kruhy - přemalovanými nahranato - pod tímto nápisem.

Kolemjdoucí jsou z toho nadšení, mimo jiné i proto, že ve Velké Británii panuje všeobecné rozčarování z přísných restrikcí na reklamu, které vyhlásil Mezinárodní olympijský výbor. Od poloviny července na jejich dodržování dohlíží 300 příslušníků "značkové policie", kteří pročesávají zemi a pátrají po porušování těchto pravidel.

Velké společnosti, jako je General Electric (GE), McDonalds, Visa či British Telecom (BT), musely zaplatit zhruba 1,8 miliardy eur na sponzorování her, což se postaralo o zhruba polovinu provozních nákladů. Každý sponzor za to dostal slib, že ve svém sektoru bude mít exkluzivní reklamní práva. A britští organizátoři her postupují velmi tvrdě v hájení tohoto slibu, kdy každému, kdo reklamní pravidla poruší, hrozí pokuta ve výši 25.600 eur (asi 650 tisíc korun).

Letní olympijské hry v Londýně 2012

Zanícení kontrolorů ovšem dosáhlo směšných proporcí, jak dokazuje třeba příklad jednaosmdesátileté babičky Joy Tomkinsové, která upletla svetřík na panenku s nápisem "GB 2012" v hodnotě 1,3 eura (asi 33 korun), který chtěla darovat do církevní loterie - jen aby zjistila, že svetřík se nesmí žádné panence obléct na příkaz kontrolorů her.

Absurdní zákazy
O nic lepší nebyla situace ani v jiholondýnské kavárně, která si do výlohy pověsila pět bagelů - kruhových housek s otvorem uprostřed - propojených jako olympijské kruhy. Olympijská značková policie tu byla během dvaceti minut a výzdobu sundala. A v Plymouthu musela jedna restaurace škrtnout z jídelníčku "Flaming Torch Baguette" (bagetu hořící pochodeň), protože odvolávka na olympijskou pochodeň byla podle policie nepřijatelná.

Neméně absurdní je osud kavárny Olympic nedaleko stadionu v londýnském Stratfordu. Olympijská policie považovala název kavárny za nevhodný, a proto majitel Kamel Kichane musel na vývěsním štítu zamalovat písmenko "O". Po dobu konání olympijských her se tak jeho kavárna bude jmenovat Lympic.

Autoři: ,

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...