Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

OHLÉDNUTÍ ZA MS VE FOTBALE: Španělský triumf, nizozemské minisukně

Sport

  10:00
PRAHA - Fotbalový světový šampionát je vždy největší sportovní událostí roku, ve kterém se koná. Ne jinak tomu bylo také v tom letošním. Pojďme se s půlročním odstupem podívat na pět největším událostí turnaje, který se konal v kriminálním ráji – Jihoafrické republice – a který poprvé v historii ovládli fotbalisté Španělska.

Kontroverzní nizozemské fanynky. foto: Reuters

Španělští mistři světa:

Když ve svém prvním duelu na šampionátu senzačně podlehli Švýcarsku 0:1, celý fotbalový svět zažil pořádný šok. Na zadek si sedli i sami hráči z Pyrenejského poloostrova. Svého soka totiž jasně přehráli, laxní koncovkou a špatně bráněným protiútokem Švýcarů, se porazili de facto sami. Jenže Villa a spol. nezpanikařili, nerozhádali se, dál si šli za svým cílem – proti Hondurasu i Chile v koncovce přitvrdili a s přehledem postoupili do osmifinále (Švýcaři nakonec skončili již ve skupině).

SPECIÁL LIDOVKY.CZ - V PONDĚLÍ 27. PROSINCE ČTĚTE

POZVÁNKA NA HOKEJOVÝ ROK 2011: Ve znamení české obhajoby senzačního titulu mistrů světa!

Následovala poklidná jízda vyřazovací částí turnaje – čtyři zápasy, ve všech výhra 1:0. Nejvíce se paradoxně úřadující mistři Evropy nezapotili s Portugalci (osmifinále), Němci (semifinále) nebo Nizozemci (finále), ale ve čtvrtfinálovém duelu s Paraguayí. Jihoameričané byli dokonce blízko postupu, když po hodině hry získali výhodu pokutového kopu – sebevědomý Cardózo ale selhal a 7 minut před koncem ukončil "po anglicku" trápení favorita Villa.

Rok 2010 v obrazech

Španělé se následně prokousali až do finále, ve kterém v jednom z nejtvrdších duelů historie porazili v nastaveném čase gólem Iniesty ze 116. minuty Nizozemce, na které červené dresy Španělů působily stejně jako rozzuřeného býka v koridě.

Hanba Francie:
Domenech a Evra.
Ten tým prostě neměl šanci na úspěch. Stávkující hvězdy, neoblíbený kouč Domenech jako fackovací panák médií, fanoušků a nakonec i hráčů. Vše začalo nenápadně kritikou trucujícího náhradníka Henry, rozjelo se nadávkami Anelky a končilo bojkotem tréninku před klíčovým duelem s pořadatelským výběrem.

Ten dokonce měl blízko k totálně potupě mistrů světa z roku 1998 a blízko kýžené postupové čtyřbrankové výhře. Ostuda týmu ze země Galského kohouta řešili během šampionátu i po něm dokonce nejvyšší politické špičky, včetně prezidenta Sarkozyho.

Kouzlo Maradony Argentině nestačilo:
Diego Armando Maradona.
Mohl to být dokonalý příběh hodný hollywoodského zpracování. Malý-velký muž považovaný v jihoamerické velmoci za boha se minutu po dvanácté probojoval se svým týmem na MS, v kádru měl navíc svého nástupce a nejlepšího hráče světa Lionela Messiho.

Po pomalejším rozjedu (1:0 s Nigérií) smetli Argentinci 4:1 Jižní Koreu a 2:0 bezmocné Řeky. Maradona byl na koni, po novinářích dokonce žádal veřejnou omluvu za kritiku. V osmifinále vyprovodili jeho svěřenci Mexiko 3:1 a celý svět se chystal na duel s Německem.

Obhájci bronzu z domácího šampionátu zpřed čtyř let ale Argentince krutě vyučili, konečný skóre 4:0 bylo pro Maradonu a spol. nejtěžší potupou v historii země. Okamžitě všichni začali volat po hlavě božského vůdce, po návratu do vlasti jej ale země vítala spolu s hráči jako hrdiny. Maradona nakonec přece jen skončil – kvůli rozporům s vedením svazu. Rozhodně ale ještě neřekl poslední slovo.

Nizozemské "reklamní" minisukně:

Prvotřídní skandál zažil světový šampionát v Jihoafrické republice během duelu Nizozemska s Dánskem. Z hlediště bylo vyvedeno 36 sličných fanynek "Oranjes". Důvod? Na duel přišly zahalené, na tribunách ovšem ukázali těsné oblečení včetně údajně reklamních minisukní pivovaru Bavaria. To je totiž v rozporu s nařízeními FIFA, během MS se totiž smí propagovat jen značky partnerů Mezinárodní fotbalové federace.

Fanynky se hájily tím, že na sukních nebylo žádné logo, přesto jim hrozilo dokonce vězení. Pivovaru se mimo jiné pro reklamní účely propůjčila i Sylvie Van der Vaart, manželka hvězdného nizozemského reprezentanta.

První přímý televizní fotbalový přenos do KLDR:
Portugalsko - KLDR.
Komunistický režim v Severní Koreji drží své obyvatele pořádně zkrátka. Proto během MS způsobila poprask zpráva, že bude v zemi Kim Čong-Ila vysílán přímým přenosem duel reprezentace proti Portugalsku. Tah ovšem vůdci příliš nevyšel, po prvním nadějném vystoupení KLDR proti Brazílii (1:2), totiž urputně bránící Severokorejce rozcupovali Cristiano Ronaldo a spol. vysoko 7:0. Možná i proto byli fotbalisté, trenéři a realizační tým po návratu podrobeni veřejnému celodennímu zostuzení.

Autoři: ,