Ogier je popáté mistrem světa v rallye. Jako první od roku 1981 vyhrál s fordem

15:53
Deeside - Francouz Sébastien Ogier získal na Britské rallye popáté za sebou titul mistra světa v automobilových soutěžích. S fordem vyhrál jako první pilot od roku 1981, kdy Fin Ari Vatanen triumfoval s escortem. Staronový šampion si celkové vítězství zajistil v předposledním dílu seriálu, který vyvrcholí za tři týdny v Austrálii.

Sebastian Ogier. foto: Twitter WRC

V Britské rallye skončil Ogier třetí. Pro první vítězství v kariéře si dojel na domácích tratích Velšan Elfyn Evans s fordem, druhý byl s odstupem 37,7 sekundy jeden z Ogierových pronásledovatelů Belgičan Thierry Neuville z týmu Hyundai. Francouz na třetím místě zaostal dalších 7,9 sekundy.

Ogier vládl předchozí čtyři roky s volkswagenem. Po náhlém odchodu německé automobilky ze světové rallye našel nové angažmá v týmu M-Sport Malcolma Wilsona a přesedl do Fordu Fiesta.

29.října 2017 v 14:12, příspěvek archivován: 29.října 2017 v 15:54

VIDEO: Congratulations @SebOgier World Rally Champion 2017! @fia #JulienIngrassia @MSportLtd @Michelin_Sport @Michelin @WalesRallyGB #WRC https://t.co/zSobMpMTLf

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Ziskem pátého titulu se třiatřicetiletý Ogier osamostatnil na druhém místě historie za krajanem Sébastienem Loebem, jenž vyhrál šampionát devětkrát před ním. Svými výsledky také pomohl soukromému M-Sportu k vítězství v hodnocení značek.

„Nemám slov. Byl to každopádně těžký rok. Díky všem v M-Sportu a Malcolmovi, je úžasné být zase mistrem světa,“ řekl Ogier.

V sezoně si Ogier připsal dvě vítězství, o jedno méně než Neuville, ale předváděl vyrovnanější výkony. Nedojel pouze ve Finsku a ve dvanácti soutěžích skončil devětkrát na stupních vítězů. Před Australskou rallye má před druhým Belgičanem nedostižný náskok 32 bodů.

Mistrovství světa v automobilových soutěžích

Britská rallye: 1. Evans, Barritt (Brit./Ford Fiesta) 2:57:00,6, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -37,3, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Ford Fiesta) -45,2, 4. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20) -49,8, 5. Latvala, Anttila (Fin./Toyota Yaris) -50,3, 6. Tänak, Järveoja (Est./Ford Fiesta) -1:02,3.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 13 soutěží): 1. Ogier 215 b., 2. Neuville 183, 3. Tänak 169, 4. Latvala 136, 5. Evans 118, 6. Sordo (Šp./Hyundai i20) 95, ...16. Kopecký (ČR/Škoda Fabia R5) 7.

Pohár konstruktérů: 1. M-Sport Ford 398, 2. Hyundai Motorsport 305, 3. Toyota Gazoo Racing 241, 4. Citroën Racing 210.