Oebergová šokovala triumfem ve vytrvalostním závodu, Vítková skončila osmnáctá

10:45
Pchjongčchang - Veronika Vítková měla ve vytrvalostním závodě k další olympijské medaili daleko, se třemi trestnými minutami skončila osmnáctá. Po bronzu ze sprintu a sedmém místě ve stíhačce zaznamenala svůj nejhorší výsledek na zimních hrách v Pchjongčchangu. Senzační olympijskou vítězkou se díky bezchybné střelbě a rychlému běhu stala dvaadvacetiletá Švédka Hanna Öbergová, která dosud nikdy nebyla ve Světovém poháru na stupních vítězů.

Vítězná Hanna Oebergová. foto: Reuters

Ledecká skončila v obřím slalomu 23., závod ovládla Shiffrinová

Vítková podobně jako několikrát v této sezoně minula hned první ránu vleže, ale tentokrát se jí pak už nepodařilo vyčistit všechny terče.

Po jedné chybě udělala i na dalších dvou položkách, a ačkoliv solidně běžela a závěrečnou střelbu zvládla čistě, dělily ji od medaile zhruba dvě a tři čtvrtě minuty.

S více než tříminutovým odstupem se dívala na záda Öbergové, která zaskočila všechny favoritky a ještě překonala překvapivé stříbro dvacetiletého krajana Sebastiana Samuelssona ze stíhačky.

Hanna Oebergová nevěří tomu, co dokázala.
Vítězná Hanna Oebergová.

V této sezoně Světového poháru absolvovala jen tři individuální závody, ale na olympiádě v Pchjongčchangu se jí daří.

Ve sprintu skončila sedmá a ve stíhacím závodě se posunula na pátou příčku. To bylo dosud jejím maximem mezi elitou, pátá byla i loni ve stíhačce v Ruhpoldingu.

Vytrvalostní závod - ženy (15 km):

1. Öbergová (Švéd.) 41:07,2 (0 tr. minut), 2. Kuzminová (SR) -24,7 (2), 3. Dahlmeierová -41,2 (1), 4. Preussová (obě Něm.) -59,7 (0), 5. P. Fialková (SR) -1:02,3 (1), 6. Hojniszová (Pol.) -1:54,8 (1), 7. Wiererová (It.) -2:08,6 (2), 8. E. Gasparinová (Švýc.) -2:15,2 (1), 9. Hildebrandová (Něm.) -2:31,4 (1), 10. Skardinová (Běl.) -2:33,0 (1), ...18. Vítková -3:24,3 (3), 44. Puskarčíková -5:14,8 (3), 57. Davidová -5:59,5 (5), 72. Jislová -7:53,4 (5).

Öbergová se stala druhou biatlonovou olympijskou šampionkou ze Švédska.

Navázala na Annu Carin Žídkovou, která ještě pod dívčím jménem Olofssonová triumfovala v závodě s hromadným startem na ZOH 2006 v Turíně.

Suverénně nejrychlejší běh vynesl k další stříbrné medaili slovenskou reprezentantku Anastasii Kuzminovou, která kvůli dvěma chybám na střelnici ztratila na vítěznou Seveřanku 24,7 sekundy.

Vítězka sprintu i stíhačky Laura Dahlmeierová z Německa byla tentokrát s jednou trestnou minutou třetí.

V závodě, který byl kvůli větru přeložen ze středy na dnešek, se nedařilo ani dalším českým biatlonistkám. Eva Puskarčíková byla 44., Markéta Davidová obsadila 57. místo a Jessica Jislová skončila na 72. příčce.

Dnes se ještě uskuteční vytrvalostní závod mužů na 20 kilometrů, který začne ve 12:20 SEČ.