Odskáče obrození Messiho Uruguay?

13:32
CÓRDOBA/PRAHA - Konečně se probudil a spolu s ním i celá Argentina. Lionel Messi v noci na úterý nastoupil v sestavě na novém místě a hned potvrdil, že si pověst nejlepšího fotbalisty planety nezaslouží jen za výkony v Barceloně. Dvěma asistencemi ve druhém poločase pomohl porazit 3:0 Kostariku a zažehnal hrozbu vyřazení pořadatelské země už ve skupině.

Lionel Messi z Argentiny v zápase proti Kostarice foto: ČTK

Argentina tak postoupila do čtvrtfinále mistrovství Jižní Ameriky. "Minulost je zapomenuta, šampionát pro nás začíná teprve teď," mávl Messi rukou nad prvními dvěma zápasy, kdy se spoluhráči vybojoval jen dvě ztrápené remízy.

Napodobí Brazílie Argentinu?

- Stejné problémy jako Argentina měli ve skupině B brazilští míčoví kouzelníci. Ti v úvodních zápasech také jen remizovali s Venezuelou (0:0) a Paraguayí (2:2).

- K postupu do čtvrtfinále teď potřebuje nutně bodovat ve středu s Ekvádorem. Ten je zatím v tabulce poslední s jediným bodem ze zápasu s Paraguayí.

- Brazílie přitom vyhrála poslední dvě mistrovství Jižní Ameriky.

V klubu je zvyklý střílet góly, ale tentokrát svou oblíbenou disciplínu přenechal spoluhráčům a ujal se role režiséra. Raději sám zásoboval útočníky přesnými přihrávkami a dostával je do smrtících šancí. Messimu totiž svědčilo, že se vysunul na pravou stranu. Zůstal za ostatními ofenzivními hvězdami, ale byl jim blíž.

"Najednou měl víc prostoru. Je vidět, že mu tahle pozice vyhovuje zdaleka nejvíc," uznal argentinský trenér Sergio Batista. Diváků se na stadionu Maria Alberta Kempese se sešlo 56 tisíc, ale na úvodní trefu zápasu čekali až do poslední střely prvního poločasu. Útočník Sergio Agüero šťastně zvedal ruce nad hlavu, když přesně dorazil brankářem špatně vyraženou střelu.

A krátce po přestávce se útočník Atlétika Madrid radoval podruhé. Do té doby vlastně jediný argentinský střelec jihoamerického mistrovství teď vede tabulku střelců turnaje. "Vítězství pro nás znamená strašně moc. Bylo jako finále, protože šlo o postup. Bez výhry by to byl pravděpobně konec," neskrýval nadšení Agüero.

ARGENTINU ČEKÁ URUGUAY

Fotbalisté Chile vyhráli na mistrovství Jižní Ameriky skupinu C poté, co ve svém závěrečném utkání porazili Peru 1:0. Stejným poměrem v úterý zvítězila Uruguay nad mladým výběrem Mexika a ve čtvrtfinále se utká se svým velkým rivalem a hostitelem šampionátu Argentinou.

O těsné výhře semifinalisty loňského mistrovství světa, který v předchozích dvou zápasech remizoval, rozhodl už ve 14. minutě Álvaro Pereira. Obránce FC Porto dorazil do sítě míč po volném kopu Diega Forlána.

Čtvrtfinále Uruguay - Argentina bude soubojem nejúspěšnějších týmů v historii Copy Amériky - oba celky v minulosti vyhrály turnaj čtrnáctkrát.

Čtrnáctinásobný vítěz Copy Amériky zpečetil výsledek utkání po šedesáti minutách hry pohotovou trefou Ángel di María z Realu Madrid. Pak už si mohla Argentina oddechnout, čtvrtfinále nebude bez ní. "Museli jsme ale najít sebevědomí jako tým. Leo Messi moc dobře ví, jak se s takovými nelehkými situacemi vypořádat. Zvládl to a tentokrát byl fantastický," chválil svou superstar Batista.

Jeho svěřenci si nyní počkají, než zjistí, jakému soupeři se ve čtvrtfinále postaví. Tím bude totiž druhý tým ze skupiny, kterým může být Chile, Uruguay nebo Peru. Kostarika složená především z mladých hráčů do 23 let zase musí doufat, že se mezi osmičku nejlepších vejde jako jeden ze dvou týmů na třetích příčkách.

Mezi nejlepší osmičku turnaje postupuje z prvního místa argentinské skupiny Kolumbie. O čtvrtfinálovou účast bude v noci na čtvrtek bojovat také Brazílie, která rovněž čelí vyřazení.