25. listopadu 2016 19:00 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Ocenění z největších. Českého rekordmana Ondru pochválil legendární Messner

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Populární italský horolezec pochválil svého českého nástupce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Populární italský horolezec pochválil svého českého nástupce. | foto: ČTK

PRAHA Legendární horolezec, cestovatel a spisovatel Reinhold Messner je počtvrté v Praze a jako hlavní host vystoupí na víkendovém Festivalu alpinismu ve Slovanském domě. Dnes v Paláci knih Luxor na Václavském náměstí dvaasedmdesátiletý slavný Ital pokřtil svou novou publikaci Pád nebes a ocenil také výkon českého lezce Adama Ondry.

„Mám rád tohle město i zemi, znám tady nějaké horolezce. Budu tady dva dny,“ řekl po křtu knihy Messner, který žije v Itálii, ale kvůli svým aktivitám cestuje zejména po Německu a Rakousku.

„Budu mít na festivalu nějakou přednášku a představím i výstavu svých muzeí,“ přiblížil svůj program.

Messner byl v Praze v letech 2001 a 2005, na Festivalu alpinismu bude podruhé po sedmi letech.

Jako první vylezl v roce 1978 na nejvyšší horu světa Mount Everest bez kyslíku společně s Peterem Habelerem, který bude na pražském festivalu rovněž osobně přítomen.

„Stále píšu, starám se o muzea, mám často přednášky a vystoupení v televizi, natáčím filmy. Snažím se chodit stále do hor, ale na nějaké velké expedice už netrénuju,“ prozradil slavný horolezec, který byl před lety také poslancem italského parlamentu.

Italský horolezec, cestovatel a spisovatel Reinhold Messner v Praze.
Nejlepší Adamovou odměnou byla čokoláda.

Ocenil také výkon českého skalního lezce Ondry, který je dvojnásobným mistrem světa v lezení na obtížnost a v posledních dnech se jeho jméno často skloňovalo v souvislosti s vylezením slavné vícedélkové cesty Down Wall v masivu El Capitan v Yosemitech.

„Adam Ondra je v tento moment nejlepší skalní lezec na světě. Je úspěšný i ve sportovním lezení, a až s ním skončí a bude se věnovat pouze skalám, tak toho dokáže ještě víc,“ uvedl Messner.

„Na světě je plno mladých lezců, kteří mají schopnosti tento sport posunout o hodně dál. Lezení po skalách se stává stále větším a větším sportem než sportovní lezení v halách,“ uvedl Massner.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz