Obrovský český úspěch. Kornfeil získal po 11 letech medaili ve Velké ceně ČR v Brně

11:44
BRNO - Jakub Kornfeil obsadil třetí místo v motocyklové Velké ceně České republiky a počtvrté v kariéře se v mistrovství světa probojoval na stupně vítězů.

Jakub Kornfeil foto: ČTK

Kornfeil má v Brně po nečekaném triumfu výhodu pole position

Po sobotním premiérovém vítězství v kvalifikaci bojoval český jezdec v Brně do posledních metrů o první triumf v životě, ten si ale v dramatickém závodě zajistil Ital Fabio Di Giannantonio a před pětadvacetiletým Čechem projel cílovou čárou i Španěl Arón Canet.

Kornfeil i tak vylepšil své letošní maximum, kterým bylo dosud páté místo z Assenu, a v klasifikaci MS se posunul o jednu pozici na šesté místo.

V Brně se stal prvním českým medailistou po jedenácti letech, v roce 2007 byl rovněž třetí Lukáš Pešek.

Brněnský bronz přidal Kornfeil ke třetímu místu z Velké ceny Valencie z roku 2015, lépe dojel jen ve stejném roce v Silverstonu a předloni byl rovněž druhý v Sepangu.

Jakub Kornfeil ve VC České republiky

Novým lídrem Moto3 je Kornfeilův kolega z týmu Redox Prüstel Marco Bezzecchi z Itálie. Díky šestému místu předstihl o tři body Španěla Jorgeho Martína, který si v pátek v tréninku zlomil ruku a na startu chyběl.

Kornfeil z pole position výborně odstartoval. Odtrhl se od soupeřů a s náskokem až osmi desetin sekundy sólovou jízdou diktoval tempo.

Po čtvrtém kole jej soupeři dostihli, český jezdec se postupně propadl až na desáté místo, ale ve druhé polovině závodu se propracoval opět až na špici.

Do posledního kola vjel jako lídr, ale v tvrdé bitvě o stupně vítězů se dopustil drobné chyby ve Schwantzově zatáčce.

Předstihli jej Di Giannantonio s Canetem a Kornfeil už nedostal příležitost, aby znovu vážně zaútočil na vítězství.

„Ztrácel jsem trochu koncentraci, protože mně hodně ve vedru vysychalo v puse. Mohl jsem vyhrát, ale i třetí místo si užívám,“ řekl Kornfeil v televizním interview.

Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil na konferenci.

V Brně byl dosud nejlépe pátý v roce 2010 v tehdejších stopětadvacítkách, dvakrát tu dojel i šestý, vloni ale skončil až dvacátý.

Jeho přemožitelé konstatovali, že jejich hondy na rovinkách nestačily rychlostně strojům KTM.

„Ale byly dobré na brzdách. Jeli jsme přes limity. Jel jsem tak, že dám buď věnec, nebo kotrmelec. Jsem obrovsky spokojený,“ radoval se z životního výsledku Di Giannantonio.

Druhý český jezdec Filip Salač skončil ve své premiéře v Moto3 na posledním 24. místě se ztrátou 41 sekund na vítěze.

Velká cena ČR v Brně:

Moto3:

1. Di Giannantonio (It./Honda) 39:09,124, 2. Canet (Šp./Honda) -0,112, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -0,339, 4. Bastianini (It./Honda) -0,560, 5. Rodrigo (Arg./KTM) -0,771, 6. Bezzecchi (It./KTM) -0,896, ...24. Salač (ČR/KTM) -41,511.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Bezzecchi 133, 2. Martín (Šp./Honda) 130, 3. Di Giannantonio 116, 4. Canet 112, 5. Bastianini 97, 6. Kornfeil 77.

Moto2:

1. Oliveira (Portug./KTM) 39:22,324, 2. Marini -0,070, 3. Bagnaia -0,525, 4. Baldassarri (všichni It./Kalex) -0,745, 5. Vierge (Šp./Kalex) -3,362, 6. Binder (JAR/KTM) -3,643.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. Oliveira 166, 2. Bagnaia 164, 3. Á. Márquez (Šp./Kalex) 113, 4. Baldassarri 106, 5. Binder 101, 6. Mir (Šp./Kalex) 95.

MotoGP:

1. Dovizioso (It./Ducati) 41:07,728, 2. Lorenzo (Šp./Ducati) -0,178, 3. M. Márquez (Šp./Honda) -0,368, 4. Rossi (It./Yamaha) -2,902, 5. Crutchlow (Brit./Honda) -2,958, 6. Petrucci (It./Ducati) -3,768, ...18. Abraham (ČR/Ducati) -41,172.

Průběžné pořadí MS (po 10 z 19 závodů): 1. M. Márquez 181, 2. Rossi 132, 3. Dovizioso 113, 4. M. Viňales (Šp./Yamaha) 109, 5. Lorenzo 105, 6. Zarco (Fr./Yamaha) 97, ...23. Abraham 4.