3. června 2011 12:33 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Obrovitý O'Neal se dal jen faulovat, tvrdí Zídek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační foto | foto: Reuters

PRAHA Basketbalová NBA se loučí s jedním ze symbolů dvou posledních dekád. Zraněná achilovka ukončila 19letou veleúspěšnou kariéru Shaquilla O’Neala. Jeden a půl metráku živé váhy bavilo diváky Orlanda, Miami, Phoenixu, Clevelandu, Bostonu, ale především v Los Angeles.

Právě s místními Lakers získal tři prsteny pro vítěze ligy a stejný počet trofejí pro nejužitečnějšího hráče vyřazovací části. V roce 2000 byl navíc pobral i MVP základní části. "Na své parametry měl skvělou výbušnost, což z něj dělalo naprosto výjimečného hráče. To je zkrátka dar od boha," řekl LN první Čech v NBA Jiří Zídek, který se s 216 centimetrů vysokým pivotem sešel v podkošových soubojích mnohokrát.

"Když jsem ho poprvé viděl při rozcvičování, tak jsem se zarazil. Měl trojnásobně širší ramena než já. A to jsem měl 135 kilo. Na to se fakt nedá připravit, to člověk musí zažít," směje se. Devětatřicetiletý rodák z Newarku byl už hvězdou univerzitní soutěže, a proto nikoho nepřekvapilo, že se stal v roce 1992 jedničkou draftu. A Orlando, které na něj získalo práva, rozhodně nelitovalo.

Shaq O´Neal u prezidenta George Bushe.

Slabina? Jen šestky

V první sezoně se stal nováčkem roku v NBA a jako první zelenáč od startu Michaela Jordana byl pozván na All star game. Za další rok pak byl vyhlášen nejlepším hráčem mistrovství světa, ze kterého si Američané odvezli zlato. A Orlando? To se v roce 1995 probojovalo do finále NBA proti Houstonu. Nejlepším střelcem byl už v té době po celé zemi populární "Shaq".

"Jakmile dostal míč pod košem, už s ním nešlo nic dělat. Tedy snad jen faulovat. To byla taktika všech koučů," vysvětluje Zídek. O’Neal dal totiž v soutěži přes 28 tisíc bodů, což ho řadí na páté místo historických střeleckých tabulek. "A to jsem zahodil přes pět tisíc trestných bodů," říká s úsměvem. Právě střílení šestek, ve kterém měl jen padesátiprocentní úspěšnost, bylo jeho slabinou.

"Kdyby ne, tak se teď bavíme o odchodu nejlepšího hráče všech dob," míní Zídek, který ale má pro Shaqovu "nešikovnost" pochopení. "On má tak velkou ruku, že obejme víc než polovinu míče. To je, jako byste házel s malým míčkem." I přes neúspěchy s trestnými hody se stal O’Neal legendou. Zvláště spolupráce s hbitým Kobem Bryantem neměla v NBA konkurenci.

Lakers vyhráli v letech 2000-2002 tři tituly v řadě. Poslední čtvrtý pak získal obrovitý pivot před pěti lety v Miami. Od těch dob ale šla jeho kariéra směrem dolů. Vystřídal další tři kluby a často musel odpočívat kvůli zranění. Bolavá achilovka jej nakonec přesvědčila skončit. "Děkuju, brzy se uslyšíme," vzkázal fanouškům na sociální síti Tout.

  • 1Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.