25. ledna 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Obránce Kadlec se trefil z přímáku. 'Jako specialistu mě neznají,' tuší

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michal Kadlec v Bayeru Leverkusen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Kadlec v Bayeru Leverkusen. | foto: Reuters

PRAHA Jako obránce se má Michal Kadlec (25) v Leverkusenu hlavně starat, aby jeho tým neinkasoval. Naposledy potěšil fotbalové estéty také parádní trefou z přímého kopu. Přispěl tím k nedělnímu vítězství 3:1 v Mönchengladbachu a zasloužil si tím místo v sestavě kola.

V Česku vás lidé jako specialistu na přímé kopy neznají. Jak je tomu v bundeslize?
Tak v Německu je to, myslím, úplně stejné... (směje se)

Tak jak jste se k zahrávání přímých kopů v Leverkusenu vlastně dostal?
V týmech, kde jsem hrál dřív, jsem k tomu moc příležitostí neměl. Třeba ve Spartě si bral přímé kopy na starost skoro vždycky Pavel Horváth. Jako mladší hráč jsem nemohl přijít, vzít míč a říct ostatním, že se toho ujmu. V bundeslize se mi ale už jednou povedlo gól z přímáku dát. Loni v Dánsku jsem ho zkusil také v reprezentaci. Tam mi to nevyšlo špatně, míč se otřel o tyčku. Až teď to tam ale spadlo perfektně.

Jak pilně se věnujete nacvičování přímých kopů?
Vždycky si vezmu pár balonů a cvičím po tréninku – se zdí i bez zdi. Zůstane se mnou na hřišti jeden gólman, jsou k tomu ideální podmínky. Zrovna v sobotu jsem to zkoušel taky a tak špatně už mi to dlouho nešlo. A vidíte – v nedělním zápase to klaplo perfektně.

Gól Michala Kadlece z přímého kopu

Je obtížné dostat se jako obránce k zahrávání přímých kopů?
Těžko říct. Vzpomeňte si na Roberta Carlose, ten je za brazilskou reprezentaci kopal prakticky pořád. Podstatné je, aby spoluhráči věděli, že to můžete zvládnout. Pak je důležité potvrdit to nějakým gólem, abyste kolem sebe pořád neslyšel námitky: Přímé kopy sice trénuješ, ale nic z toho není...

Studujete ostatní hráče, jak si s přímými kopy umí poradit?
Třeba Cristiana Ronalda nesleduju, ani on to pokaždé netrefí. U něj si každý všímá spíš postoje, než se do přímého kopu pustí. Častěji se rozhlížím spíš po německé lize.

Proti Mönchengladbachu jste vstřelil svůj pátý gól v bundeslize. Berete to za dvě a půl sezony jako solidní bilanci, nebo byste chtěl mít branek na kontě víc?
Na obránce to špatná bilance určitě není. Přičíst si můžu také dva góly, které jsem dal na podzim v Evropské lize. Krajní obránci se do šance nedostávají lehce, většinou jen při rozích. Mnohem častěji na góly přihráváme.

Po 19. kole se Leverkusen posunul v tabulce na druhé místo. Byl byste spokojený, kdybyste na něm zůstali i na konci sezony?
Když vidíme, jak to máme rozehrané po půlce sezony, určitě stojíme o přímý postup do Ligy mistrů. Tedy o druhé místo. Hodně důležité bude uspět i v dalším kole. Máme před sebou domácí zápas s třetím Hannoverem.

Berete nyní jako největšího konkurenta Hannover, nebo čtvrtý Bayern Mnichov?
Rivalů máme určitě víc. Těžko říct, jestli Hannover zvládne udržet tempo. S Bayernem se musí určitě počítat, zvlášť potom, co se do jeho sestavy vrátil Robben. Nevynechal bych ani Hamburk a Mohuč. Od osmého místa dolů už přece jen nějaká mezera existuje.

Dokážete si představit, že byste ohrozili také vedoucí Dortmund, i když si před vámi drží jedenáctibodový náskok?
O tom tady moc lidí nemluví. O víkendu Dortmund sice jen remizoval, ale měl jasnou převahu. Je pravda, že ve fotbale se některé zdánlivě nedostižné náskoky smrsknou rychle, to bylo vidět v Česku na příkladu Plzně. V tomhle případě je pravděpodobnost velmi malá, musel by přijít velký kolaps.

  • 0Diskuse