Obhájce titulu vypadl z Ligy mistrů

0:08
Praha - Fotbalisté Barcelony loňský triumf v Lize mistrů nezopakují. V odvetě osmifinále sice katalánský klub dokázal zvítězit na půdě Liverpoolu 1:0, ale ke smazání manka 1:2 z úvodního střetnutí to nestačilo.

Hráči Barcelony v čele s Ronaldinhem zdraví diváky

Účast mezi elitní osmičkou si zajistila Chelsea s brankářem Petrem Čechem. Londýnský celek byl přitom po poločase nečekaně blízko vyřazení. V 15. minutě se mezi domácími beky pro přihrávce Assuncaa prosmýkl Quaresma a prostřelil Čecha. V tu chvíli drželo po remíze 1:1 z úvodního utkání postupové trumfy Porto, ale Chelsea vrhla všechny síly do útoku a hned po příchodu z kabin vyrovnala.

Ve 48. minutě napřáhl zpoza šestnáctky Robben a nepříliš razantní střelou nachytal brankáře Heltona. Chelsea po vyrovnávacím gólu ožila a svého soupeře ještě více přitlačila k jeho pokutovému území. Z několika šancí rozjásala fanoušky na Stamford Bridge až dorážka Ballacka ze 79. minuty, která poslala londýnský celek do čtvrtfinále.  Trenér Chelsea José Mourinho se tak mohl radovat z vítězství nad svým bývalým zaměstnavatelem, s nímž v roce 2004 Ligu mistrů vyhrál.

Liverpool odolal
Barcelona opět potvrdila, že obhájci trofeje v následujícím ročníku obvykle příliš neuspějí. O účast mezi nejlepšími se svěřenci trenéra Rijkaarda připravili už porážkou doma. Na Anfield Road potřebovali vstřelit nejméně dva góly, ale v prvním poločase mohli děkovat spíše štěstí. Po pár minutách hry trefil tyč Riise a v 11. minutě stejný hráč orazítkoval z 20 metrů pro změnu břevno Valdésovy branky.

Konstrukce pomohla katalánskému velkoklubu i po půlhodině hry, kdy málem potrestal Valdésovo vyběhnutí Sissoko. Barcelona, která nastoupila v ofenzivním rozestavení i s navrátilcem Etoúem, se po přestávce ještě více tlačila do útoku, ale individuální akci Ronaldinha z 55. minuty zastavila tyč.

Rijkaard poslal do ofenzivy čerstvé Giulyho a v 71. minutě Gudjohnsena, který čtyři minuty po svém příchodu vykřesal hostům přesným zásahem jiskřičku postupové naděje. Víc však Barcelona nestihla a naopak mohla ještě inkasovat, ale Crouch svojí šancí v závěru pohrdl.

Rvačka na trávníků
Čest španělského fotbalu tak zachraňovala Valencie, která doma hrála bez branek s Interem Milán, na jehož hřišti předtím remizovala 2:2. Italský tým sice po většinu času tlačil, ale gólově se neprosadil, a tak se z účasti ve čtvrtfinále díky vyššímu počtu gólů ze hřiště soupeře raduje Valencia. Utkání skončilo hromadnou bitkou obou táborů, která se přenesla i mezi náhradníky.

Nečekaně se s letošním ročníkem nejprestižnější evropské klubové soutěže rozloučil francouzský mistr Lyon. Tým pasovaný na černého koně sice nastoupil po nadějné remíze 0:0 ze hřiště AS Řím do odvety se třemi útočníky, ale doplatil na okénka v defenzivě. První z nich potrestal ve 22. minutě po centru Tonetta hlavičkující Totti a druhou ránu zasadil zkoprnělým domácím po skvělé individuální akci těsně před pauzou Mancini.
Český útočník Milan Baroš zahájil zápas na lavičce náhradníků a ani při dvoubrankové ztrátě se na hřiště nepodíval.

Výsledky - osmifinále:
Liverpool - Barcelona 0:1 (0:0
)
Branka: 75. Gudjohnsen. Rozhodčí: Fandel (Něm.). Diváci: 41.000. První zápas: 2:1. Postupuje Liverpool.

Lyon - AS Řím 0:2 (0:2)
Branky: 22. Totti, 44. Mancini. Rozhodčí: Mejuto González (Šp.). Diváci: 40.000. První zápas: 0:0. Postupuje AS Řím.

Valencie - Inter Milán 0:0
Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 50.000. První zápas: 2:2. Postupuje Valencie.

Chelsea - Porto 2:1 (0:1)
Branky: 48. Robben, 79. Ballack - 15. Quaresma. Rozhodčí: Rosetti (It.). Diváci: 39.041. První zápas: 1:1. Postupuje Chelsea.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...