Oba čeští tyčkaři jsou v olympijském finále. Farah spadl, přesto slaví třetí zlato

5:00
RIO DE JANEIRO - Oba čeští tyčkaři postoupili do olympijského finále. Jan Kudlička zdolal v kvalifikaci 570 centimetrů, Michalu Balnerovi stačilo 560 na první pokus. Pavel Maslák skončil v běhu na 400 metrů v semifinále.

Michalu Balnerovi stačilo k postupu i 560 cm. foto: ČTK/AP

Balner zvládl 530, 545 i 560 cm na první pokus, ale na 570 už neuspěl. To ho však nakonec mrzet nemuselo, předchozí čistý zápis ho zařadil na dělené desáté místo a vynesl mu postup do pondělního finále. Český rekordman a vicemistr Evropy Kudlička naproti tomu zdolal 560 cm až napotřetí, ale přes 570 se pak přenesl rovněž.

Belgičanka slaví olympijské zlato.
Eliška Klučinová v cíli osmistovky.

Dvojnásobný halový mistr světa Maslák skončil v Riu ve svém semifinále třetí, ale ani jeho letošní maximum 45,06 sekundy mu na postup nestačilo. Rovněž před čtyřmi lety v Londýně skončil v semifinále.

Letošní vicemistr Evropy v pátek těsně prošel z rozběhů, od vyřazení ho dělily dvě setiny. V semifinále se v cílové rovince prodral na třetí místo, z kterého ještě šlo postoupit časem, ale už v předchozím prvním běhu byli běžci na třetí a čtvrté pozici rychlejší. Celkově Maslák obsadil 16. místo.

Maslák toužil po osobáku

„Jsem určitě spokojený, ale osobák by byl lepší,“ komentoval Maslák, že zaběhl nejlepší čas v sezoně. Na finále by mu nestačil ani osobní a zároveň národní rekord, který má hodnotu 44,79, jelikož se postupovalo časem 44,49. „To by byl osobák o tři desetiny, na to jsem tady neměl. Asi bych měl na lepší čas, kdybych měl lepší dráhu, ale na takový ne,“ řekl Maslák.

Pavel Maslák.

V rozběhu se v Riu necítil dobře. „Teď se mi běželo určitě lépe, a proto jsem i celkově spokojený, protože v rozběhu to stálo za prd. Možná jsem se rozběhal tím rozběhem,“ uvažoval. Představoval si přesto, že zaběhne lepší čas. „Určitě jsem chtěl pod 45, tajně jsem doufal na osobák, což jsou ty tři desetiny. Ale i tak jsem spokojený, je to nejlepší výkon roku na největší akci,“ dodal.

Stejně jako v rozbězích byl opět nejrychlejší obhájce prvenství z Londýna Kirani James z Grenady, i s vypuštěným závěrem zaběhl čas 44,02. Jeho pekingský předchůdce na nejvyšším stupni Američan LaShawn Merritt postoupil z druhého místa (44,21). Do finále se zato nedostali další londýnští medailisté, stříbrný Luguelín Santos ani bronzový Lalonde Gordon.

Farah vyhrál i přes pád

Britský vytrvalec Mohamed Farah získal třetí olympijské zlato, i když v běhu na 10.000 metrů v Riu upadl. Třiatřicetiletý somálský rodák přesto obhájil londýnský triumf, ve finiši porazil Keňana Paula Tanuie o 47 setin sekundy. Pro bronz si doběhl Etiopan Tamirat Tola.

Mo Farah slaví vítězství na 10 km.

Ani jamajské sprinterce Shelly-Ann Fraserové-Pryceové se nepodařilo vyhrát na olympijských hrách jednu atletickou disciplínu potřetí za sebou. Zlato ze stovky v Riu získala její krajanka Elaine Thompsonová, která vyhrála finále časem 10,71 sekundy. Fraserová-Pryceová doběhla třetí, druhá byla Američanka Tori Bowieová.

Ve hře o historický zápis v podobě vítězného olympijského hattricku zůstala v Riu už jen česká oštěpařka Barbora Špotáková. Vyhrát potřetí za sebou nedokázaly ani Etiopanka Tiruneš Dibabaová v běhu na 10.000 metrů a novozélandská koulařka Valerie Adamsová.

Farah strávil úvodní dva kilometry na posledním místě, v sedmém kole ale vystřelil vpřed a od té doby si čelo závodu pečlivě hlídal. Ani pád po kolizi s americkým tréninkovým partnerem Galenem Ruppem ho příliš nezbrzdil, rychle se po něm vrátil na přední pozice.

Elaine Thompsonová vyhrála stovku žen.

„Ten pád byl těžký hlavně po psychické stránce, ale rychle jsem se sebral. V tu chvíli jsem myslel jen na to, jak tvrdě jsem kvůli tomuhle závodu musel pracovat. Nemohlo mě to zastavit ani ovlivnit,“ řekl Farah, který může obhájit i zlato na poloviční trati a napodobit výkon Fina Lasseho Viréna ze 70. let.

V posledním kole ho sice Tanui zkusil zaskočit rychlým nástupem, jenže pětinásobný mistr světa mu v cílové rovince nedal šanci a zvítězil časem 27:05,17. Tola v souboji o bronz porazil krajana Yigrema Demelashe, nejrychlejšího muže letošní sezony, o jedinou setinu sekundy.

Thiamová nakonec Ennisovou-Hillovou pokořila

Belgičanka Nafissatou Thiamová získala 6810 bodů a nečekaně vyhrála sedmiboj. Britskou obhájkyni prvenství Jessicu Ennisovou-Hillovou porazila o 35 bodů, bronz vybojovala Brianne Theisenová-Eatonová z Kanady. Česká rekordmanka Eliška Klučinová skončila na 22. místě, Kateřina Cachová byla čtyřiadvacátá.

Belgičanka Nafissatou Thiamová v oštěpu.

Jednadvacetiletá Thiamová byla v dvoudenní soutěži nejlepší ve výšce, vrhu koulí i dálce. Oštěpařský rekord si pak vylepšila na 53,13 metru a Ennisová-Hillová už ztrátu 142 bodů nedokázala v závěrečné osmistovce smazat.

Thiamová má ze sedmiboje evropský bronz z roku 2014, letos na ME v Amsterodamu startovala ve výšce a skončila čtvrtá. Výškařskou formu také v Riu dokonale prodala, když překonala 198 centimetrů a postarala se o historicky nejlepší výškařský výkon v rámci sedmiboje, který ji katapultoval na přední pozice a nakonec až ke zlatu. Na MS přitom byla nejlépe jedenáctá.

Také v dálce to bylo drama

Američan Jeff Henderson vyhrál soutěž ve skoku do dálky a po 12 letech vrátil v této disciplíně vlajku USA na nejvyšší olympijský stupeň. Výkonem 838 cm předčil o centimetr Luva Manyongu z JAR, britský obhájce londýnského triumfu Greg Rutherford skončil třetí (829).

Američan Jeff Henderson slaví olympijské zlato.

V dálkařském sektoru se od první série odehrávala bitva o centimetry, první pětice se srovnala do rozmezí 820-816 a pak začala přidávat. V čele se prostřídali Rutherford, Američan Jarrion Lawson i Manyonga, než Henderson v závěrečné sérii doletěl na 838 cm.

Vše ještě mohl změnit poslední skok soutěže, poněvadž Lawson dopadl podle televizní grafiky až za čáru Hendersonova výkonu, ale na tabuli se objevilo jen 778 centimetrů. Lawson protestoval marně, ukázalo se totiž, že se o zlato připravil sám škrtnutím rukou o písek. S výkonem 825 cm zůstal čtvrtý.

VÝSLEDKY ATLETIKY NA OH V RIU

Finále:

Muži:

10.000 m: 1. Farah (Brit.) 27:05,17, 2. Tanui (Keňa) 27:05,64, 3. Tola 27:06,26, 4. Demelash (oba Et.) 27:06,27, 5. Rupp (USA) 27:08,92, 6. Cheptegei (Ug.) 27:10,06, 7. Muchiri (Keňa) 27:22,93, 8. Tadese (Eritrea) 27:23,86.

Dálka: 1. Henderson (USA) 838, 2. Manyonga (JAR) 837, 3. Rutherford (Brit.) 829, 4. Lawson (USA) 825, 5. Wang Ťia-nan (Čína) 817, 6. Lasa (Urug.) 810, 7. Frayne (Austr.) 806, 8. Gomis (Fr.) 805.

Ženy:

100 m (vítr +0,5 m/s): 1. Thompsonová (Jam.) 10,71, 2. Bowieová (USA) 10,83, 3. Fraserová-Pryceová (Jam.) 10,86, 4. Ta Louová (Pobř. sl.) 10,86, 5. Schippersová (Niz.) 10,90, 6. Ahyeová (Trin.) 10,92, 7. Gardnerová (USA) 10,94, 8. Williamsová (Jam.) 11,80.

Sedmiboj: 1. Thiamová (Belg.) 6810 (100 m př.: 13,56 - výška: 198 - koule: 14,91 - 200 m: 25,10 - dálka: 658 - oštěp: 53,13 - 800 m: 2:16,54), 2. Ennisová-Hillová (Brit.) 6775 (12,84 - 189 - 13,86 - 23,49 - 634 - 46,06 - 2:09,07), 3. Theisenová Eatonová (Kan.) 6653 (13,18 - 186 - 13,45 - 24,18 - 648 - 47,36 - 2:09,50), 4. Ikaunieceová-Admidinaová (Lot.) 6617, 5. Schäferová (Něm.) 6540, 6. Johnsonová-Thompsonová (Brit.) 6523, 7. Rodriguezová (Kan.) 6481, 8. Zsivoczká-Farkasová (Maď.) 6442, ...22. Klučinová 6077 (14,07 - 180 - 14,41 - 25,37 - 608 - 46,73 - 2:22,81), 24. Cachová (obě ČR) 5958 (13,19 - 177 - 12,38 - 24,32 - 591 - 37,77 - 2:18,95).

Kvalifikace a rozběhy:

Muži:

400 m - semifinále: 1. James (Gren.) 44,02, ...16. Maslák (ČR) 45,06 - nepostoupil do finále.

800 m - semifinále: 1. Bosse (Fr.) 1:43,85.

Tyč: 1. Kendricks (USA) 570, ...7. Kudlička 570, 10. Balner (oba ČR) 560 - postoupili do finále.